کوه اتنا

کوه اتنا

آتشفشان، سیسیل، ایتالیا (Mount Etna)

کوه اتناکوه اتنا بر فراز شهرهای کاتان و سیسیل قد برافراشته است. از آنجایی که قله‌ی بلند دیگری در این مکان وجود ندارد، کوه اتنا به خوبی جلب توجه می‌کند. اگرچه اتنا یک کوه آتشفشانی فعال بوده و دائما در حال فوران‌های کوچک و بزرگ است، اما هنوز هم این امکان وجود دارد که طی یک بعد از ظهر، تا ارتفاع مجاز آن یعنی ۲۹۲۰ متری صعود کرد و بازگشت.

ارتفاع این کوهستان ۳۳۵۰ متر است اما همان‌طور که اشاره کردیم، ارتفاع مجاز برای صعود تا ۲۹۲۰ متر است. گردشگران با رفتن به کوه اتنا می‌توانند چندین دهانه‌ی آتشفشانی گوناگون در ارتفاعات مختلف آن را مشاهده کنند.

کوه اتنامواد مذاب و ماگمای اتنا به آهستگی به سمت پایین جاری می‌شود. خطر اصلی که کاتان را تهدید می‌کند، همین دهانه‌های کوچک و فرعی اتنا است که یک بار در سال ۱۶۶۹ میلادی این شهر و روستاهای اطرافش را به کلی نابود کرد. بهترین راه برای رسیدن به قله اتنا، مسیری جنوبی است که از نواحی حومه‌ای نیکلاسی به کاتان منتهی می‌شود. از اینجا می‌توانید با پای پیاده، دوچرخه، خودرو یا اتوبوس به مهمانسرای Rifugio Sapienza رسیده و نسبت به تهیه‌ی بلیط تله‌کابین یا اتوبوس‌های شاسی‌بلند به نوک قله اقدام کنید. هزینه‌ی بلیط شامل یک راهنمای سفر به رصدخانه‌ی نزدیک دهانه‌ی آتشفشان نیز می‌شود. یکی دیگر از راه‌های بدون دردسر و بی‌خطر گشت‌وگذار در اطراف آتشفشان، قطار است. قطار شرکت Circumetnea Railway، گردشگران را طی توری ۳ ساعته، در اطراف کوهپایه‌ی اتنا به گشت‌وگذار می‌برد.

کوه اتنا

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما