شهر وروتسواف لهستان

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

از بین تمام شهرهایی که در لهستان می شناسیم ، شهر وروتسواف ( Wroclaw ) یکی از تماشایی ترین هاست. تاریخ این شهر است که بیشتر بازدیدکنندگان را به سوی خود می کشاند.وروتسواف بزرگترین شهر در غرب لهستان است که در کنار رودخانه اودر واقع شده است ، این شهر همچنین چهارمین شهر بزرگ در لهستان نیز می باشد. وروتسواف محبوب ترین شهر بین دانشجویان در اروپا است و همین موجب شده تا در بین جوانترین شهرهای این کشور نیز جای بگیرد. در سال 2015 ، این شهر در بین بهترین شهرهای جهان برای زندگی انتخاب شد.

وجود خانه های رنگارنگ ، میادین زیبا و قدیمی ، کلیساهای زیبا و قلعه های قرون وسطی همگی باعث شده اند تا این شهر چهره ای متفاوت و زیبا داشته باشد به طوری که آن را مروارید لهستان بخوانند.

1>نقاشی پانورامای جنگ راکلاویکا (Panorama of the Battle of Racławice)

نقاشی پانورامای جنگ راکلاویکا یک نقاشی بسیار بزرگ است که در قرن 19 تکمیل شده است. ارتفاع این نقاشی 15 متر و عرض آن 114 متر است. این اثر منحصر بفرد 360 درجه در یک ساختمان دایره ای شکل و در یک اتاق اختصاصی قرار گرفته است. تماشاچیان این نقاشی با دیدن آن احساس خواهند کرد در میدان جنگ قرار دارند و هر آنچه  در این نبرد رخ داده است را کاملا میبینند.

شهر وروتسواف لهستان

2>میدان مارکت (Market Square)

میدان قدیمی و قرون وسطای مارکت در اوایل قرن 13 شکل گرفته است که امروزه یکی از شاداب ترین و شلوغ ترین نقاط شهر است. این میدان همچنین یکی از بزرگترین میادین در اروپا نیز به شمار می رود که نه تنها یکی بلکه دو سالن شهر دارد. سالن قدیمی شهر یک ساختمان به سبک گوتیک است که با 60 متر ارتفاع ، بلندترین سالن شهر در لهستان است. همچنین قدیمی ترین رستوران اروپا نیز با نام Piwnica Swidnicka در این میدان قرار دارد. این میدان برای امتحان کردن غذاهای محلی بسیار مناسب است. در تاریخ های مختلف و رویدادای گوناگون در این میدان جشن و کنسرت برگزار می شود.

شهر وروتسواف لهستان

3>بنای یادبود رهگذر ناشناس (Monument of an Anonymous Passer-by)

بنای یادبود رهگذر ناشناس شامل 14 مجسمه برنزی می شود که در خیابان Swidnicka قرار گرفته اند. این مجسمه ها افراد ناشناسی را به نمایش می دهند از جمله یک زن و فرزندش ، مردی که کیف به دست دارد و یک مرد مسن تر و دیگر شخصیت هایی که ما در زندگی روزمره مان در خیابان ها با آنها برخورد می کنیم. وقتی که در این خیابان گذر می کنید این مجسمه ها یکی پس از دیگری از دید خارج می شوند برخی معتقدند این مجسمه ها گذر زمان را نشان می دهند یا افراد ناشناسی که ما هر روز در خیابان ها می بینیم بدون اینکه توجهی به آنها داشته باشیم.

شهر وروتسواف لهستان

4>بخش قدیمی شهر (Ostrow Tumski)

Ostrow Tumski قدیمی ترین قسمت شهر است که قدمت آن به قرن دهم باز می گردد که امروزه در آن ساختمان ها و بناهای تاریخی بسیاری می توان دید که از اهمیت بالایی برخوردارند. علاوه بر اینها ، این قسمت شهر توسط رودخانه اودر (Oder River) احاطه شده است.قدم زدن در این منطقه از بایدهاست . قدیمی ترین ساختمان این منطقه کلیسایی است که به سبک گوتیک ساخته شده است ، علاوه بر اینها مجسمه های برنزی ، باغی زیبا و پل هایی جذاب و دیدنی نیز از دیدنی های این بخش از شهر به شمار می روند.

شهر وروتسواف لهستان

5>کلیسای جامع سنت جان ( Cathedral of St John the Baptist )

این کلیسای جامع یکی از مهم ترین و تاریخی ترین بناهای شهر است که در قرون وسطی و قرن 13 ساخته شده است. کلیسای جامع سنت جان اولین ساختمان آجری در لهستان به شمار می رود. هر چند پیش از ساخت این کلیسا ، در محل آن در قرن دهم کلیسای دیگری قرار داشت که این کلیسای جدید جایگزین آن شد.

شهر وروتسواف لهستان6>فواره مولتی مدیا (Multimedia Fountain)

فواره مولتی مدیا در سال 2009 به مناسبت بیستمین سالگرد انتخابات دموکراتیک لهستان در پارک رنگارنگ Szczytnicki  ساخته شد. این فواره ها دارای تکنولوژی هستند که با هم می توانند تصاویر خارق العاده ای را با نورپردازی های متنوع ایجاد کنند. معمولا رقص این فواره ها از غروب آغاز می شود و این منطقه را به یکی از دیدنی ترین مناطق شهر تبدیل می کند.

شهر وروتسواف لهستان

7>سالن سنتنیال ( Centennial Hall )

سنتنیال هال که از سال 2006 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است مهم ترین سالن فرهنگی در کل لهستان است که در قرن بیستم ساخته شده است. در این سالن کنسرت ، کنفرانس ، نمایشگاه و رویدادهای مشابه برگزار می شود. طراحی این سالن ترکیبی از طراحی مدرن و سنتی است که معمولا بستگی به رویدادی دارد که در این سالن برگزار می شود. این سالن در نزدیکی فواره مولتی مدیا قرار دارد و می توان هر دو را در یک روز دید.

شهر وروتسواف لهستان

8>مجسمه های کوتوله های افسانه ای ( Wroclaw Dwarves )

کوتوله های افسانه ای و مشهور که به آنها گوبلین هم گفته می شود در سرتا سر این شهر پخش هستند و حداقل صد مجسمه برنزی از این کوتوله ها را در گوشه و کنار این شهر شمرده شده اند.

شهر وروتسواف لهستان

این مجسمه های برنزی در سایزهای کوچک طراحی شده اند و از داستان های افسانه ای ایده آنها گرفته شده است. این کوتوله ها امروزه به یکی از مهم ترین جاذبه های این شهر تبدیل شده اند به طوری که گردشگران در خیابان ها به دنبال آنها می گردند تا بتوانند بیشترین تعداد آنها را در سفرهایشان ببینند.

شهر وروتسواف لهستان

 

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید