کاخ شونبرون وین

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

کاخ شونبرون وین شاید مهم‌ترین نقطه‌ی توریستی کشور اتریش باشد. این بنای باشکوه علاوه بر زیبایی‌های بی‌نظیرش، تاثیر بسزایی در تاریخ این کشور داشته است.

کاخ شونبرون وین

خاندان امپراطوری هابزبرگ اتریش چند قرن بر این کشور و تعدادی از مناطق اطراف آن حکومت می‌کردند. در این میان قصر شونبرون محل زندگی و همچنین کاخ حکومتی این خاندان بود؛ به طوری که تعدادی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اتریش در این قصر اتفاق افتاده است. این قصر زیبا با معماری باروک، باغ‌های باشکوه، نمایی فوق‌العاده و یک باغ وحش، مجموعه‌ای بی‌نظیر از تمام دیدنی‌ها است؛ مکانی که به عقیده‌ی بسیاری، تحسین برانگیز‌ترین اثر باقیمانده اروپا در زمینه‌ی معماری سبک باروک است. شونبرون در سال 1642 و به درخواست همسر امپراطور فردیناند دوم ساخته شد و قسمت‌های دیگر آن مانند باغ‌ها در سال 1696 و پس از عقب‌نشینی ترکان عثمانی و به درخواست ماریا ترزیا آخرین ملکه از خاندان هابزبرگ به این مکان اضافه شد.

کاخ شونبرون وین
خاندان هابزبرگ برای نسل‎‌ها در اتاق‌های بی‌شمار و زیبای این قصر اقامت داشتند. امپراطور فرانس جوزف، که بعدها با ملکه سیسی ازدواج و بین سال‌های 1916-1848 حاکم اتریش بود در همین قصر متولد شد، او تقریباً تمام عمر خود را در این کاخ زیبا سپری کرد و حدود دو سال پس از فوت او بود که این مکان به مالکیت حکومت جدید اتریش درآمد. در سال 1772 موتزارت 6 ساله در یکی از سالن‌های این مکان کنسرتی اجرا کرد و همچنین در یکی از اتاق‌های همین قصر بود که تاریخ رقم خورد و چارلز اول در سال 1918 از عنوان پادشاهی خود کناره‌گیری کرد و به حکومت 640 ساله‌ی خاندان هابزبرگ بر اتریش پایان داد.

کاخ شونبرون وین
تمام اتاق‌های این قصر به سبک روکو تزیین شده‌اند و بیشتر دیوارهای داخلی آن با سطوحی سفید رنگ و طلاپوش تزیین گردیده است. علاوه بر اینها لوسترهای بسیار باشکوه و شومینه‌های چینی و سفید رنگ این بنا باعث زیبایی هرچه بیشتر تالار و اتاق‌ها شده‌اند. یکی از نکات جالب این بنا، ساده‌تر بودن محل زندگی و کار امپراطور و خاندان سلطنتی نسبت به اتاق مهمان‌ها و دیگر نقاط کاخ است. سالن اصلی این قصر از کف زمین تا سقف با آثار گرانبها و بسیار کمیابی از هند و ایران تزیین شده که از این جهت آن را به مهم‌ترین مکان دنیا در این زمینه تبدیل می‌کند. شونبرون در آثار یونسکو به ثبت رسیده و امروزه از آن تنها توسط دولت اتریش و در ملاقات با بالاترین مقامات دیگر کشورها استفاده می‌شود، هرچند در زمان‌های مشخصی از سال امکان بازدید به شکل عمومی ممکن است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید