کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

کلیسای جامع اسحاق مقدس، بزرگ‌ترین کلیسای جامع ارتدوکسی روسیه، در قلب شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این بنای زیبا و باشکوه وقف قدیس حامی شهر است.

کلیسای جامع اسحاق مقدس، بزرگ‌ترین کلیسای جامع ارتدوکسی روسیه، در قلب شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این بنای زیبا و باشکوه وقف قدیس حامی شهر است.

کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

کلیسای جامع اسحاق مقدس به دستور تزار الکساندر اول برای جایگزینی با یک بنای قدیمی ساخته شد. برای این سفارش ویژه، طراحی‌های متعددی صورت گرفت که در این میان طراحی معمار فرانسوی «اوگوست دو مونفران» (Auguste de Montferrand) که تحصیل کرده آتلیه طراح مخصوص ناپلئون بود نیز به چشم می‌خورد. طرح پیشنهادی مونفران به خاطر خشکی و کسالت‌بار بودن ریتم چهار ردیف ستونش مورد انتقاد واقع شد. همچنین گفته می‌شد برخلاف ابعاد بزرگ ساختمان، طراحی آن شبیه به یک بنای چمباتمه زده است که خیلی تحسین برانگیز نیست. در نهایت امپراطور که خود علاقه‌مند سبک معماری سنگین و وزین امپراطوری بود، وارد ماجرا شده و به نفع مونفران قضیه را حل کرد.

کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

ساخت این کلیسای جامع حدود ۴۰ سال به طول انجامید و مونفران بین سال‌های ۱۸۱۸ تا ۱۸۵۸ نظارت آن را به عهده داشت. کلیسا بعد از اتمام به اسحاق مقدس، حامی پتر کبیر هدیه شد. تحت حکومت شوروی این بنا متروک ماند و بعد از آن به موزه بی‌خدایی تبدیل گردید. مجسمه کبوتر بعدها با یک آونگ فوکو (Foucault pendulum) جایگزین شد. طی جنگ جهانی دوم، گنبد کلیسا با رنگ طوسی رنگ‌آمیزی شد تا توجه نیروهای هوایی دشمن را به خود جلب نکند. امروزه هنوز هم اعمال و مراسم پرستشی در کلیسای جامع صورت می‌گیرد؛ اما این امر در روزهای عادی در نمازخانه سمت چپی و تنها در روزهای جشن در قسمت اصلی برگزار می‌شود.

کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

دیدنی‌های کلیسای جامع اسحاق

نمای خارجی نئوکلاسیک اسحاق مقدس، سبک بیزانسی-روسی با نقشه صلیبی شکل یونان را به نمایش می‌گذارد. یک گنبد مرکزی بزرگ و چهار گنبد فرعی دیگر در بلندای بنا به چشم می‌خورند. نمای خارجی با سنگ‌های خاکستری و صورتی ساخته شده و ۱۱۲ ستون از جنس گرانیت سرخ دارد. به دور بخش گنبد مسیری وجود دارد که برای گردشگران قابل دسترس است. ۲۴ مجسمه از داخل بنا و بالای سقف به پایین خیره شده‌اند و به همین تعداد از آن‌ها را به دور گنبد نیز می‌توان دید. درهای ورودی کلیسا نیز با نقش برجسته‌هایی ملهم از درهای تعمیدگاه «جیووانی مقدس» فلورانس تزئین شده‌اند.

کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

در داخل بنا و زیر مرکز گنبد یک مجسمه کبوتر به نشانی از روح‌القدس آویزان شده است. بخش‌های دیگر فضای داخلی، مانند ستون‌ها، کف‌پوش و تندیس مونفران، از گرانیت‌ و مرمرهایی متعلق به بخش‌های مختلف روسیه تراشیده شده‌اند. دیوارهای داخل کلیسا با نقاشی‌هایی از استادان به نام آن زمان روسیه تزئین شده بودند اما به خاطر شرایط آب و هوایی بد و سرمای داخل ساختمان، کم‌کم رو به خرابی رفتند. مونفران دستور داد تا این نقاشی‌ها با تکنیک موزاییک بازتولید شوند اما این کار هرگز به پایان نرسید.

کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

تماشای این جاذبه شهر سن پترزبورگ تجربه‌ای به یاد ماندنی و بی‌نظیر را برای شما رقم خواهد زد. شاید کلیسای جامع اسحاق مقدس جزو کلیساهای منحصر به فرد این شهر نباشد اما قطعاً یکی از موارد دیدنی آن خواهد بود که نباید طی سفرتان از دست بدهید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید