جاهای دیدنی ماکو

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

ماکو با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی جذاب خود می‌تواند سفری خاطره‌انگیز و مطلوب را برای گردشگران رقم بزند.

ماکو یکی از شهرهای مرزی کشور در استان آذربایجان غربی است که بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا بعد از شانگهای به شمار می‌رود. وجود بیش از سه هزار اثر تاریخی ثبت شده، ده‌ها اثر طبیعی و بازار مرزی، این شهر را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شمال غرب کشور تبدیل کرده است. ماکو با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود می‌تواند سفری خاطره‌انگیز و مطلوب را برای گردشگران رقم بزند. در این مطلب می‌خواهیم بهترین جاذبه‌های دیدنی این شهر زیبا را به شما معرفی کنیم.

کلیسای مریم مقدس

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاکلیسای مریم مقدس در استان آذربایجان‌ غربی در شهر ماکو در ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا واقع شده و به نام کلیسای زور زور نیز معروف است. بنای اولیه این کلیسا در دره بستر رودخانه قره‌سو و به ارتفاع پنجاه متر بالاتر از سطح دریا قرار داشت، اما به علت اینکه پس از آبگیری سد بارون ممکن بود این بنا در عمق دریاچه پشت سد قرار بگیرد، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همینطور همکاری شورای خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان، به طور کلی به ارتفاعات کنار دریاچه منتقل و در آن نقطه مجددا بازسازی شد.

دریاچه سد بارون

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاسد بارون یکی از بزرگترین سدهای آذربایجان غربی در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان ماکو روی رودخانه زنگمار در نزدیکی روستای بارون است. دریاچه پشت این سد از مناظر زیبایی برخوردار و مناسب ماهیگیری است. قرارگیری این سد در کنار کلیسای زور زور سالانه گردشگران زیادی را جذب آن می‌کند.

آبشار قلعه جوق

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاآبشار قلعه جوق در پنج کیلومتری جنوب غرب ماکو در حاشیه روستای قلعه جوق در میان کوه های زیبای این منطقه جای گرفته است. ارتفاع این آبشار نزدیک به هشتاد متر است و مقدار آب آن زیاد نیست، اما شکل قرارگیری آن بسیار زیبا است و فضای اطراف آن کاملا بکر و طبیعی باقی مانده است.

پل قلعه جوق

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاپل قلعه جوق یکی از آثار ملی به ثبت رسیده در ایران است که در جنوب ماکو بر روی رودخانه زنگمار قرار دارد. قدمت این پل زیبا به دورانصفویه می‌رسید و در گذشته ارتباط ساکنین قلعه جوق با ماکو را فراهم می‌ساخته است.

کاخ موزه باغچه جوق

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاکاخ موزه باغچه جوق یا کاخ سردار ماکو در جنوب‌شرقی روستای باغچه جوق و در شش کیلومتری ماکو و در دو کیلومتری غرب جاده اصلی بازرگان جای گرفته است. این کاخ باشکوه و مجلل به دستور «تیمور تیموری» ملقب به «اقبال‌السلطنه ماکوئی»، یکی از حکام مقتدر و یکی از سردارهای «مظفرالدین‌شاه» احداث شده است. معماری این بنا تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی خصوصا معماری کشور روسیه در اواخر سده نوزدهم میلادی است.

تالاب آق گل

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاتالاب آق گل در شمال‌شرقی ماکو در مجاورت رودخانه ارس واقع شده است. این تالاب، تالابی فصلی است که در بهار و زمستان‌ها پر آب بوده و در تابستان و اوایل پاییز خشک می‌شود.

کلیسای گئورک مقدس

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاکلیسای گئورک مقدس در نزدیکی روستای مرگن بین ماکو و قره ضیاء‌الدین، در جنوب‌شرقی روستای شوط جای گرفته است. این کلیسای جذاب در قرن شانزدهم میلادی با سنگ‌های خوش‌تراش بنا شده است. اطراف این کلیسا سنگ صلیب‌هایی حجاری شده و قبرستان ارامنه در آن قرار دارد. ویرانه‌های خانه‌های بسیاری نیز نزدیک این روستا دیده می‌شود که حکایت از روستای پرجمعیت و آباد در گذشته دارد که به علت مهاجرت ارامنه از این مکان در قرن نوزدهم میلادی متروکه شده است.

پل قره کورپو

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاپل قره کورپو یا پل سیاه یکی از آثار ملی به ثبت رسیده در ایران است که در شمال ماکو، روی رودخانه قره‌سو، نزدیک به صد متر مانده به محل اتصال این رودخانه با رودخانه زنگمار احداث شده است. قدمت ساخت این پل به دوران صفویه می‌رسد و دارای سه دهانه است. تزیینات خاص معماری و دقت در اجرای سنگ‌های تراشیده شده در این اثر قابل توجه است.

قره کلیسا

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاقره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس، قدیمی‌ترین کلیسای ارامنه جهان در استان آذربایجان غربی در شهر ماکو و در روستای قره‌کلیسا است. در میان ارمنیان این کلیسا به «تادئوس مقدس» شهرت دارد که گفته می‌شود در سال ۳۰۰ میلادی، پس از رسمی شدن دین مسیحیت، به دلیل زنده نگه داشتن یاد «طاطاووس مقدس»، مسیحیان مبارز سال ۴۰ میلادی و دیگر مسیحیان کشته‌شده در سال ۶۶ میلادی احداث شده است. برخی بر این باورند که پیکر «طاطاووس مقدس» نیز در زیر زمین این کلیسا مدفون شده است.

روستای گردشگری رند

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاروستای گردشگری رند در ۱۵ کیلومتری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو واقع شده است. این روستای سرسبز و زیبا در دامنه کوه قرار دارد و وجود چشمه‌های جوشان آب‌معدنی، به این روستا شهرت فراوانی بخشیده است. روستای رند در سال ۱۳۹۳ از سوی مسئولین منطقه آزاد ماکو به‌عنوان روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو انتخاب شد.

منطقه شکار ممنوع آغگل

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیامنطقه شکار ممنوع آغگل در استان آذربایجان غربی در شهر ماکو قرار گرفته است. این منطقه باتوجه به شرایط طبیعی از قدیم تا حال زیستگاه گونه‌های مختلفی از حیات‌وحش بوده است و به همین دلیل مورد توجه گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.

تالاب بورآلان

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاتالاب بورآلان در ۱۵۰ کیلومتری شهر مرزی پلدشت در امتداد مرز مشترک ایران، ترکیه و ارمنستان در موازات رودخانه قره‌سو جای گرفته است. این تالاب از جمله تالاب‌های مهم ماکو و استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود. تالاب بورآلان با ۲۵۰ هکتار مساحت و وجود چشمه‌های آب‌گرم،‌ به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی و زمستان گذران ۶۴ گونه پرنده دارای اهمیت زیست محیطی زیادی است.

دخمه سنگی فرهاد

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیادخمه سنگی فرهاد یا بام فرهاد در هفت کیلومتری غرب شهر ماکو در مجاورت روستای سنگر واقع شده است. این اثر تاریخی از آثار مربوط به اقوام «اورارتو» در قرن هشتم پیش از میلاد بوده است. دخمه فرهاد دارای دو اتاق تو در تو است که در دل کوه و درون صخره‌ای بزرگ تراشیده شده‌اند و با راه پله‌ای سنگی به کوه متصل می‌شوند.

عمارت کلاه فرنگی ماکو

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاعمارت کلاه فرنگی ماکو در قسمت شرقی خیابان امام این شهر واقع شده است. بخش بزرگی از این عمارت متعلق به «علی قلی خان بیات ماکوئی» بوده است و قدمت آن به اواخر حکومت قاجار می‌رسد. گچبری، آینه‌کاری و شیشه‌های رنگی ارسی این بنای زیبا، شباهت بسیاری باتالار آینه در کاخ گلستان دارد.

بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو

دیدنی های ماکو؛ دومین منطقه آزاد بزرگ دنیابازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو در پنج کیلومتری جاده ماکو به بازرگان در سمت چپ جاده قرار دارد. حدود پانصد باب مغازه با برندهای برتر ترکیه، انواع مواد غذایی، پوشاک و لوازم خانگی در این بازار قرار دارد. قیمت مناسب اجناس این بازار نسبت به نقاط دیگر کشور، گردشگران زیادی را مجذوب می‌کند.

محصولات سفر

6 دیدگاه دربارهٔ «جاهای دیدنی ماکو»

  1. پشت پرورش ماهی نمونه ماکو واقع در روستای خلج یک مجتمع تفریحی ساخته شده که امکانات جالبی داره.

    پاسخ
  2. سلام این مجتمع هنوز تموم نشده .آلاچیقهای ساحلی آماده شده ولی آلاچیقهای شناور و قایقهای تفریحی هنوز خبری ازشان نیست.

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید