زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیم

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

در ایران بیش از ۳۹۰ آبشار دائمی و فصلی وجود دارد که هر کدامشان جاذبه مخصوص به خود را دارند. برخی از این آبشارها به علت ویژگی‌‌شان در میان زیباترین آبشارهای جهان جای دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی برخی از آن‌ها بپردازیم.
هوا رو به گرمی است و جاهای خوش آب و هوا و سرسبز برای سفر زياد طرفدار دارد. از جمله جاهايی كه در تعطيلات و حتی آخرهفته‌ها خيلی شلوغ می‌شود، آبشارها هستند، چون وجود آبشار در یک منطقه، باعث خوش آب و هوا شدن آن مکان می‌شود؛ مناطقی كه هم كوه دارد و هم اغلب جنگلی هستند.
شايد جالب باشد اگر بدانيد كه ایران حدود ۴۳ آبشار مشهور دارد که با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به ۱۸۶ می‌رسد. در بين استان‌های كشور استان مازندران با ۷۸ آبشار کوچک و بزرگ بیشترین‌شان را در خود جا داده است. پس از آن نوبت لرستان است كه با ۴۵ آبشار در جايگاه دوم قرار گرفته است. به دلیل زیاد بودن این آبشارها، فقط به معرفی چند مورد از پرطرفدارترین و زيباترین آن‌ها می‌پردازیم.

آبشار یخی

ارتفاع: ۱۲ متر

نشانی: ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندرانزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمارتفاع این آبشار بین ۷ تا ۱۲ متر اعلام شده و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می‌شود، در سایر زمان‌ها یخ‌زده است و به همين دليل به آبشار يخی معروف شده است. علت تشکیل اين يخ‌ها نيز ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است که در گرمای ‌تابستان، باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند‌.‌

آبشار شاهاندشت

ارتفاع: ‌۵۱ متر

نشانی: روستای شاهاندشت، کیلومتر ۹۶ جاده هراز، ۶۵ کیلومتری شهر آملزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در فهرست آثار طبيعی كشور به ثبت رسيده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه«ملک بهمن» که به قلعه «ملکه قلاع» یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده، واقع شده و از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج ساخته شده که مخلوطی از شیر و تخم‌مرغ و نوعی خاک است و همچنین استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی است.

آبشار کبودوال

ارتفاع: ۱۵ متر

نشانی: پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستانزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان به شمار می‌رود. آب این آبشار از دامنه شمالی كوه هارون به ارتفاع ۱۷۸۰ متر سرچشمه می‌گيرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است.
برای رفتن به اين آبشار بايد به سمت پارک جنگلی كبودوال برويد، از پارك جنگلی تا محل آبشار اصلی كبودوال حدود ۲۰ دقيقه پياده‌روی زمان می‌برد كه مسيری بسيار زيباست. در طول مسير به سمت آبشار، مناظر شگفت‌آور و پل‌های چوبی در كنار آبی روان و درختان جنگلی شما را به وجد می‌آورد.

آبشار لاتون

ارتفاع: ۱۰۵ متر

نشانی: استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارازیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار لاتون، بلندترين آبشار كشور است و فاصله آن از روستای «كوته كومه»، حدود ۶ کیلومتر است که پس از ۳ ساعت می‌توان به آن رسيد. در اين مسافت در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.‌ در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی ‌«آسیو شوان» نيز می‌رسید که تقریبا خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است، ولی در تمام فصول آب دارد. اگر به لاتون رسيديد بايد خيلی مراقب باشيد، چون آبشار خطرناكی است و متأسفانه مدتی پيش، كوهنوردی هنگام صعود از اين آبشار پرت شد و جان خود را از دست داد.

آبشار بیشه

ارتفاع: ۵۸ متر

نشانی: استان لرستان، شهرستان دورود، کنار ايستگاه راه‌آهنزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیماین آبشار كه يكی از آبشارهای پرطرفدار استان لرستان است در دل کوه‌های زاگرس قرار گرفته‌ و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. در كنار اين آبشار امكانات گردشگری، حتی برای اقامت گردشگران وجود دارد. ۱۷ پلاژ، هفت چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی از جمله آن‌ها است. این آبشار با چشم‌اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است كه ارتفاع آن ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰ متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه «سزار» فاصله دارد. عرض تاج آبشار نيز ۲۰ متر است.

آبشار آب سفید

ارتفاع: ۷۰ متر

نشانی: ۹۰ کیلومتری شهرستان الیگودرز، تنها مسیر دسترسی آن عبور از روستاهای کاکلستان و قلیان است.زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار آب سفید الیگودرز یکی از آبشارهای استان لرستان كه به عروس آبشارهای ایران معروف است و به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به رود دز می‌ریزد. علت نام‌گذاری به این اسم به طور قطعی مشخص نیست، اما شايد به علت اینکه آب اين آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌‌آید به آب سفید معروف شده است. آب اين آبشار یکی از بهترین و سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌رود كه از دل کوه صخره‌ای به بیرون سرازیر و سپس در مسافت کوتاهی به یک حوضچه تبدیل می‌شود‌. مسیر الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو است.

آبشار نوژیان

ارتفاع: ۹۵ متر

نشانی: ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد‌ (بخش پاپی)زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان و در كوهستان واقع شده است. همچنين گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند. راه ارتباطی آن از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه‌آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دو ساعت پیاده‌روی به سمت آبشار است.

آبشار سنگان

ارتفاع:۶۰ متر

نشانی: روستای سنگان، حدود ۲۰ کیلومتری شمال‌غرب تهران و در دامنه‌های قله پهنه‌حصار زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیممسیر دسترسی به روستای سنگان از طریق جاده «کن» در شمال‌غرب تهران است. این جاده همان جاده جدید امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان، دو راهی به سمت روستای سنگان پایین ادامه می‌دهید. پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا نيز به امامزاده قاسم می‌رسید. این آبشار كه بلندترين آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می‌گیرد، اما اوج شکوه و زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

آبشار مارگون

ارتفاع: ۷۰ متر

نشانی: مرز استان فارس با كهگيلويه و بوير احمد، نزديكی شهر سپیدان، روستای مارگونزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که يكی از تفريحگاه‌های مشترک شيرازی‌ها و ياسوجی‌ها است. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست و از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود. از این نظر این آبشار بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است. حتی در زمستان در این آبشار قندیل‌هايی از یخ تشکیل می‌شود و زيبايی خاصی به آن می‌دهد.

آبشار آسیاب خرابه

ارتفاع: ۱۰ متر

نشانی: ۲۷ کیلومترى هادى شهر، نوار مرزى ایران و جمهورى آذربایجانزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار آسیاب خرابه یکی از مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است و تمام دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل‌انگیزی را پدید آورده است. این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. آسیاب‌ خرابه، آسیابی آبی بوده که سال‌ها پیش مردم منطقه از آن استفاده می‌كردند، ولی هم‌اکنون به دلیل تخریب قسمت‌های عمده آن کاربردی ندارد. در آسیاب‌ خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند.

آبشار شوی

ارتفاع: ۸۵ متر

نشانی: دهستان شوی، از توابع شهرستان دزفول و در نزدیکی کوه سالنزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌ کوه‌های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی ‌دارد؛ بنابراین بهترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفند ماه و به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است، ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست. در مسیر پیاده‌روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین ۵ تا ۲۰ متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند که این مسیر را برای عابران بسیار فرح‌بخش می‌كند.

آبشار سمیرم

ارتفاع: ۳۵ متر

نشانی: پنج کیلومتری شرق سمیرم، ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهانزیباترین آبشارهای ایران را بشناسیمآبشار سمیرم گاهی (البته به ندرت) ارتفاعی بیش از ۷۰ متر پیدا می‌کند. آب اين آبشار از چشمه‌ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد. در اطراف اين آبشار زيبا که از جهت طبيعی مكان بسيار ديدنی و جذابی است، محلی برای استراحت بازديدكنندگان در نظر گرفته شده که اين خود باعث جلب گردشگران بيشتر در اطراف اين آبشار شده است. همچنين گردشگران غير از اين آبشار می‌توانند از غاری كه نزديك آن وجود دارد نيز ديدن كنند. غار «اشکفت‌رز» با ورودی آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره‌های غار آب فرو می‌ریزد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید