محبوبترین غذاهای آلمانی

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

غذاهای سنتی آلمان را در همه جای دنیا می‌شناسند؛ اما چیزی که اکثر مردم نمی‌دانند این است که غذهای آلمانی چیزی فراتر از سوسیس و گوشت است.

صرف‌نظر از این‌ که در کجای آلمان به گردش و سفر مشغول هستید، همیشه تنوع بالایی از غذاهای سنتی و خوشمزه را در شهر‌های این کشور می‌توانید بیابید. مناطق اطراف هامبورگ را با ماهی تازه‌اش می‌شناسند در حالی‌ که در جنوب آلمان تمام غذاهایی که با گوشت قرمز تهیه می‌شوند را می‌توانید بیابید. در ادامه شما را با ده غذای برتر آلمانی آشنا می‌کنیم تا یک شکم‌گردی بی‌نظیر را تجربه کنید.

۱. اشپتزله

جالب است بدانید که معروف‌ترین غذای آلمان، یک خوراک کاملاً گیاهی است. اشپتزله نوعی پاستاست اما خمیر آن فقط از تخم‌مرغ، آرد، نمک و کمی آب گازدار برای ور‌‌ آمدن خمیر تشکیل می‌شود. این غذا از گذشته در کنار خوراک‌های گوشتی (مثل اشنیتزل) سرو می‌شده، البته می‌توان آن را به عنوان غذای اصلی نیز میل کرد. معروف‌ترین روش آماده کردن اشپتزله، پوشاندن آن با مقدار زیادی پنیر محلی برای افزودن طعم بهتر به آن و کمی پنیر لیمبرگر برای قوام بیشتر غذاست. این غذا در اصل متعلق به توابع اشتوتگارت است.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۲. سوسیس (برات‌وِرس)

خیلی جای تعجب ندارد که دومین جای دومین غذای محبوب آلمانی‌ها سوسیس (برات‌ورس) باشد. سوسیس، جزء جدا‌ نشدنی از مراسم باربیکیو در آلمان است که از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر فرق می‌کند. معروف‌ترین نوع آن، سوسیس‌های کوتاه و باریکی است که در اصل به بخش نورنبرگ تعلق دارد. آماده کردن این غذا به این صورت است که سوسیس‌ها را باید به مدت دو دقیقه از هر طرف گریل کنید، آن را در نان کماج گذاشته، کمی سس کچاپ و خردل روی آن ریخته و میل کنید.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۳. سوسیس کاری

یک نوع سوسیس دیگر در جایگاه سوم از لیست ده‌تایی غذاهای ‌آلمانی قرار دارد. «سوسیس کاری» در ‌برلین تبدیل به یک سنت دیرینه شده است؛ غذایی که در سال ۱۹۴۹ در همین شهر و توسط «هرتا هوور» ابداع شد. برای آماده کردن سوسیس کاری باید سوسیس‌ها را به تیکه‌های نازک خرد کرده و با سس کچاپ و پودر کاری آغشته کرد. این غذا به همراه سیب‌زمینی سرخ کرده یا نان سرو می‌شود.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۴. برتکارتوفن

گاهی به شوخی به آلمانی‌ها «کارتوفن» یا همان سیب‌زمینی سرخ کرده می‌‌گویند چون به نظر می‌رسد روزی نباشد که آلمانی‌ها در آن غذایی بخورند که در کنارش کارتوفلن نباشد. اگرچه این تصور خیلی درست نیست اما برتکارتوفلن (Bratkartoffeln) بهترین راه برای دریافت سهمیه روزانه سیب‌زمینی سرخ کرده در آلمان است. برای تهیه این غذا، چند سیب زمینی آب‌پز را به صورت نازک برش می‌زنیم، آنها را در ماهیتابه پر از روغن، بیکن و پیاز قرار می‌دهیم و تا زمانی که سیب‌زمینی‌ها ترد و طلایی شوند به سرخ‌ کردن ادامه می‌دهیم. اگرچه این غذا انتخاب سالمی برای قرار گرفتن در این لیست نیست اما یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها در آلمان است.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۵. سائوربراتن

«سائوربراتن» (Sauerbraten) غذایی است که معمولاً زمان بازدید از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها یا در مناسبت‌های خاص سرو می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا به یک تکه گوشت با کیفیت و مقدار زیادی زمان نیاز دارید. باید گوشت را در فر گذاشته تا ساعت‌ها به آرامی در آب خودش پخته شود. آرام پختن گوشت با شعله‌ی کم، آن را نرم و لذید می‌کند.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۶. مالتاشن

شایعاتی وجود دارند که می‌گویند در زمان‌های گذشته راهبانی که اجازه نداشتند در جشن‌های مذهبی گوشت بخورند، گوشت را در نوعی خمیر پاستا پنهان می‌کردند تا خداوند نتواند گوشت خوردن آنها را ببیند. مهم نیست که این داستان حقیقت دارد یا نه اما باور کنید که این غذای فوق العاده را حتماً باید امتحان کنید. مالتاشن (Maultaschen) به دو صورت آب‌پز و سرخ شده تهیه می‌شود و داخل آن را با گوشت گاو، گوسفند و یا مواد گیاهی پر می‌کنند.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۷. لیبرکیزه

یکی دیگر از غذاهایی که از گوشت قرمز تهیه می‌شود، «لیبرکیزه» (Leberkase) است. این غذا معمولاً در طول روز به عنوان چاشت سرو می‌شود نه غذای اصلی. لیبرکیزه نوعی سوسیس است که به مدت طولانی در فر پخته شده، بعد برش خورده و با نان سفید و خردل شیرین سرو می‌شود. این غذا بسیار خوشمزه و در عین حال سنگین است و شاید نتوان آن را خیلی غذای سالمی در نظر گرفت.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۸. اشنیتزل

بی‌شک معروف‌ترین مدل «اشنیتزل» (Schnitzel) را می‌توان «واینر اشنیتزل» در نظر گرفت؛ تکه‌‌ی برش‌ خورده‌ی نازکی از گوشت گوساله که با آرد، تخم‌مرغ و خرده‌های نان پوشیده شده و تا زمان طلایی شدن، در روغن یا کره‌ی فراوان سرخ می‌شود. نوع دیگری اشنیتزل هم وجود دارد که دقیقاُ به همین صورت طبخ شده اما از گوشت‌های قرمز دیگر استفاده می‌شود. مدل‌های مختلفی برای پخت اشنیتزل وجود دارد که در آنها سینه مرغ، سویا و تکه‌های پنیر هم اضافه می‌کنند.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۹. رولادن

اگر خواستید خودتان «رولادن» (Rouladen) بپزید، حتماً به قصابی رفته و از آنها گوشت‌ آماده شده برای رولادن بخواهید تا زحمت اضافی برای آماده کردن گوشت از دوشتان برداشته شود. اما اگر بخواهید خودتان گوشت را آماده کنید، به مقداری برش‌های نازک از گوشت گاو نیاز دارید. داخل گوشت را با خردل، پیاز  و ترشی پر و آن را رول می‌کنیم و در فر قرار می‌دهیم تا چند ساعت در سس خود بپزد. این غذای بسیار خوشمزه برای تهیه‌ بسیار زمان‌بر است، پس پیشنهاد می‌کنیم که در یکی از رستوران‌های آلمان آن را تست کنید.

محبوبترین غذاهای آلمانی

۱۰. گولاش

بعضی‌ها می‌گویند که «گولاش» (Gulasch) غذای آلمانی نیست اما با این وجود آلمانی‌ها عاشق آن هستند. شاید آنها دستورالعمل اولیه را برداشته و به سلیقه‌ی خودشان تغییر داده‌اند. برای تهیه گولاش باید ورقه‌های نازک گوشت گاو را در یک سس غلیظ قرار دهیم و آن را در فر گذاشته تا به آرامی بپزد. این روش پخت باعث نرمی و لطیف شدن گوشت می‌شود. گولاش را می‌توان به عنوان سوپ یا به همراه مخلفاتی مانند اشپتزل سرو کرد.

محبوبترین غذاهای آلمانی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید