هزار پله ی ارمنستان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

هزار پله ارمنستان : سال 1970، بعد از مستقل شدن ارمنستان، مهندسی به نام الکساندر تامانیان، طرح هزار پله را برای شهر ایروان در نظر گرفت. هزار پله یا گاسگاد، از پایین ترین نقطه از شهر تا بالاترین نقطه شهر، یعنی از مرکز شهر به سمت شمال و پارک پیروزی، تماما پله است. حدود 750 پله داشته که به آن هزار پله نیز میگویند.

هزار پله ی ارمنستان

در واقع این هزار پله، به عنوان 5امین سالگرد پیروزی روس ها در برابر آلمان های نازی در جنگ حهانی دوم بنا شده که در قسمت وسط آن یک برجک نیز قرار دارد که روی یان برجک، نشان حک شده جاودانگی را میبینید. در هر طبقه از این پله ها، مجسمه های بسیاری از هنرمندان معاصر قرار دارد. یکی از معروف ترین مجسمه ها، مجموعه کافشیان، مجسمه های شیشه است که ساخته دست زوجی از کشور چک میباشند. همینطور دیگر مجسمه ها و آثار معروفاز خانجیان، و نقاش ها در هزار پله ارمنستان قرار دارد. گاسگاد در زبان ارمنی، به معنای آبشار کوچک است اما توریست ها و گردشگران تور ارمنستان، به خاطر پله های زیادی که دارد به آن هزار پله میگویند.

هزار پله ی ارمنستان
در کنار این مجسمه ها و تندیسهای برنزی و سنگی، فواره بلند و اب نماهای زیبایی قرار داشته که دور تا دور آن را باغچه های کوچک فرا گرفته اند. اگر میخواهید از این مکان دیدن کنید اما نمیتوانید این همه پله را بالا بیایید، پله برقی هایی در کنار این پله ها قرار داشته تا افرادی که توانایی بالا رفتن را ندارند از آن ها استفاده کنند. این پله برقی ها تنها تا ساعت یازده شب کار میکنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما