اوقات شرعی به افق تبریز

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

اوقات شرعی به افق تبریز

اوقات شرعی تبریز شامل اذان صبح به افق تبریز، اذان ظهر به افق تبریز، اذان مغرب به افق تبریز است. همچنین زمان طلوع و غروب آفتاب و نیمه شب شرعی به وقت تبریز برای امروز و فردا در این صفحه نوشته شده است.

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۱۶‌

اذان صبح

04:36

اذان ظهر

12:28

اذان مغرب

19:10

طلوع آفتاب

06:05

غروب آفتاب

18:51

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۱۷‌

اذان صبح

04:34

اذان ظهر

12:27

اذان مغرب

19:11

طلوع آفتاب

06:04

غروب آفتاب

18:52

اوقات شرعی ، ساعات مشخصی از شبانه روز هستند که توسط دین مشخص شده تا فرایض خاصی دراین زمان ها انجام شود. مثلا نمازهای روزانه و روزه ماه رمضان از جمله فرایضی هستندکه اجرای آنها بدون اطلاع دقیق از اوقات شرعی میسر نیست. معیار ساعات شرعی ، موقعیت خورشید درآسمان میباشد.

اذان تبریز

اوقات شرعی اعلام شده در این بخش، شامل وقت دقیق اذان صبح به افق تبریز،  اذان ظهر به افق تبریز ، اذان مغرب به افق تبریز ، زمان طلوع و غروب آفتاب امروز می باشد.

مبانی تعیین اوقات شرعی تبریز

مبانی فقهی تشخیص اوقات شرعی در دین اسلام بر مبنای مشاهده مکان خورشید درآسمان است. در حقیقت ناظر زمینی مکان خورشید را مشاهده میکند و براساس اصول فقهی ، اوقات شرعی به افق منطقه ای که درآن حضور دارد را مشخص مینماید. بعنوان مثال زمانیکه خورشید بیشترین ارتفاع را درآسمان یک منطقه داشته باشد، لحظه ظهر شرعی برای آن منطقه فرا رسیده است. مبانی فقهی تعیین زمان اذانهای صبح و ظهر و مغرب و سایر اوقات شرعی درمذهب تشیع بطور خلاصه عبارتنداز:

  • اذان صبح تبریز : اولین روشنایی خورشید ( فجر صادق ) پدیدار شود و در سمت مشرق پخش گردد.
  • طلوع آفتاب تبریز : لبه بالای قرص خورشید از زیر افق بیرون بیاید.
  • اذان ظهر تبریز : خورشید بیشترین ارتفاع را در آسمان داشته و سایه شاخص به کمترین مقدارخود برسد.
  • غروب آفتاب تبریز : ناپدید و پنهان شدن قرص خورشید از افق غربی.
  • اذان مغرب تبریز : اندکی پس از غروب آفتاب و زمانیکه حمره مشرقیه (قرمزی هنگام غروب آفتاب) به بالای سر ناظر برسد و یا ازآن بگذرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید