چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۹‌

اذان صبح

05:30

اذان ظهر

12:10

اذان مغرب

17:48

طلوع آفتاب

06:51

غروب آفتاب

17:30

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۳۰‌

اذان صبح

05:30

اذان ظهر

12:11

اذان مغرب

17:49

طلوع آفتاب

06:50

غروب آفتاب

17:31

اوقات شرعی ، ساعات مشخصی از شبانه روز هستند که توسط دین مشخص شده تا فرایض خاصی دراین زمان ها انجام شود. مثلا نمازهای روزانه و روزه ماه رمضان از جمله فرایضی هستندکه اجرای آنها بدون اطلاع دقیق از اوقات شرعی میسر نیست. معیار ساعات شرعی ، موقعیت خورشید در آسمان می باشد.

اذان عسلویه

اوقات شرعی اعلام شده در این بخش، شامل وقت دقیق اذان صبح به افق عسلویه،  اذان ظهر به افق عسلویه، اذان مغرب به افق عسلویه، زمان طلوع و غروب آفتاب امروز می باشد.

مبانی تعیین اوقات شرعی عسلویه

مبانی فقهی تشخیص اوقات شرعی در دین اسلام بر مبنای مشاهده مکان خورشید درآسمان است. در حقیقت ناظر زمینی مکان خورشید را مشاهده میکند و براساس اصول فقهی ، اوقات شرعی به افق منطقه ای که درآن حضور دارد را مشخص مینماید. بعنوان مثال زمانیکه خورشید بیشترین ارتفاع را درآسمان یک منطقه داشته باشد، لحظه ظهر شرعی برای آن منطقه فرا رسیده است. مبانی فقهی تعیین زمان اذان های صبح و ظهر و مغرب و سایر اوقات شرعی درمذهب تشیع بطور خلاصه عبارتنداز:

  • اذان صبح : اولین روشنایی خورشید ( فجر صادق ) پدیدار شود و در سمت مشرق پخش گردد.
  • طلوع آفتاب : لبه بالای قرص خورشید از زیر افق بیرون بیاید.
  • اذان ظهر : خورشید بیشترین ارتفاع را در آسمان داشته و سایه شاخص به کمترین مقدارخود برسد.
  • غروب آفتاب : ناپدید و پنهان شدن قرص خورشید از افق غربی.
  • اذان مغرب : اندکی پس از غروب آفتاب و زمانیکه حمره مشرقیه (قرمزی هنگام غروب آفتاب) به بالای سر ناظر برسد و یا ازآن بگذرد.
  جاذبه های گردشگری شهر امام حسن ، دیدنیهای بوشهر

منبع : jazebeha
نویسنده

سفر كردن، فقط تماشا كردن و عكس گرفتن نیست، این تغییری است كه پایدار است تغییراتی كه سفر در شما ایجاد می‌كند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌كند. ( میریام برادی )

یک نظر بنویسید