اوقات شرعی به افق مشهد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۴‌

اذان صبح

04:58

اذان ظهر

11:22

اذان مغرب

16:37

طلوع آفتاب

06:27

غروب آفتاب

16:16

سه شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۵‌

اذان صبح

04:58

اذان ظهر

11:22

اذان مغرب

16:37

طلوع آفتاب

06:28

غروب آفتاب

16:16

اوقات شرعی ، ساعات مشخصی از شبانه روز هستند که توسط دین مشخص شده تا فرایض خاصی دراین زمان ها انجام شود. مثلا نمازهای روزانه و روزه ماه رمضان از جمله فرایضی هستندکه اجرای آنها بدون اطلاع دقیق از اوقات شرعی میسر نیست. معیار ساعات شرعی ، موقعیت خورشید در آسمان میباشد.

اذان مشهد

اوقات شرعی اعلام شده در این بخش، شامل وقت دقیق اذان صبح به افق مشهد،  اذان ظهر به افق مشهد، اذان مغرب به افق مشهد، زمان طلوع و غروب آفتاب امروز و فردا می باشد.

مبانی تعیین اذان مشهد

مبانی فقهی تشخیص اوقات شرعی در دین اسلام بر مبنای مشاهده مکان خورشید در آسمان است. در حقیقت ناظر زمینی مکان خورشید را مشاهده میکند و براساس اصول فقهی ، اوقات شرعی به افق منطقه ای که درآن حضور دارد را مشخص مینماید. بعنوان مثال زمانیکه خورشید بیشترین ارتفاع را درآسمان یک منطقه داشته باشد، لحظه ظهر شرعی برای آن منطقه فرا رسیده است. مبانی فقهی تعیین زمان اذان های صبح و ظهر و مغرب و سایر اوقات شرعی در مذهب تشیع بطور خلاصه عبارتنداز:

  • اذان صبح مشهد : اولین روشنایی خورشید ( فجر صادق ) پدیدار شود و در سمت مشرق پخش گردد.
  • طلوع آفتاب : لبه بالای قرص خورشید از زیر افق بیرون بیاید.
  • اذان ظهر مشهد : خورشید بیشترین ارتفاع را در آسمان داشته و سایه شاخص به کمترین مقدارخود برسد.
  • غروب آفتاب : ناپدید و پنهان شدن قرص خورشید از افق غربی.
  • اذان مغرب مشهد : اندکی پس از غروب آفتاب و زمانیکه حمره مشرقیه (سرخی هنگام غروب آفتاب) به بالای سر ناظر برسد و یا از آن بگذرد.
  دیدنی های شهر فیروزه ، پایتخت فیروزه ایران

منبع : jazebeha
نویسنده

سفر كردن، فقط تماشا كردن و عكس گرفتن نیست، این تغییری است كه پایدار است تغییراتی كه سفر در شما ایجاد می‌كند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌كند. ( میریام برادی )

یک نظر بنویسید