معرفی بزرگترین فرودگاه سوئد به نام استکهلم آرلاندا

معرفی بزرگترین فرودگاه سوئد به نام استکهلم آرلاندا

فرودگاه استکهلم آرلاندا، فرودگاه بین‌المللی شهر استکلهم و بزرگ‌ترین فرودگاه کشور سوئد به حساب می‎آید و ۴ ترمینال مسافربری اصلی را دربرمی‌گیرد.

«فرودگاه استکهلم آرلاندا» (Stockholm Arlanda Airport)، فرودگاهی بین‌المللی است که در منطقه‌ی «ماشتا» (Märsta) و ۳۷ کیلومتری شمال شهر استکهلم قرار دارد. این فرودگاه، بزرگ‎ترین فرودگاه این شهر و کشور سوئد محسوب می‌شود و خطوط هوایی «نکست‌جت» (NextJet)، «نروجین ایر شاتل» (Norwegian Air Shuttle) و «هواپیمایی اسکاندیناوی» (SAS) بیشتر در این مکان فعالیت می‌کنند. مسئولان تصمیم دارند این فرودگاه را همچنان گسترش دهند و پیش‌بینی می‌شود بعد از این تغییرات، افزایش قابل توجهی در تعداد مسافران آن به وجود بیاید.

معرفی بزرگترین فرودگاه سوئد به نام استکهلم آرلاندا

تاریخچه فرودگاه استکهلم آرلاندا

این فرودگاه در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد؛ اما فعالیت اصلی خود را بعد از افتتاحیه‌ی رسمی‌اش در سال ۱۹۶۲ شروع کرد. باند «فرودگاه استکهلم-بروما» (Stockholm Bromma Airport) به اندازه‌ی کافی طولانی نبود و به همین دلیل از همان ابتدا، تمام پروازهای بین قاره‌ای در فرودگاه استکهلم آرلاندا انجام می‌شد. این فرودگاه، نام خود را از ناحیه‌ی «آرلند» می‌گیرد؛ یعنی همان مکانی که فرودگاه در آن واقع شده است. «آ» ی آخر کلمه را به این دلیل به آن اضافه کردند تا با اسم مکان‌های دیگر کشور سوئد هماهنگی بیشتری پیدا کند. علاوه بر آن، «لاندا» در این زبان به معنی «فرود آمدن» می‎باشد. در سال ۱۹۹۰، دو ترمینال مخصوص پروازهای داخلی را نیز به فرودگاه استکهلم آرلاندا اضافه کردند و ساخت باند سوم آن را در سال ۲۰۰۲ به پایان رساندند. همچنین ایرباس A380، برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ در این فرودگاه فرود آمد.معرفی بزرگترین فرودگاه سوئد به نام استکهلم آرلاندا

ترمینال ها فرودگاه استکهلم آرلاندا

فرودگاه استکهلم آرلاندا، ۴ ترمینال دارد. ترمینال ۲ و ۵ مختص به پروازهای بین‌المللی هستند و پروازهای داخلی از ترمینال ۳ و ۴ انجام می‌گیرد. یک ساختمان مرکزی جدید به نام «آرلاندای شمالی» در سال ۲۰۰۳ به این فرودگاه اضافه شد که ترمینال ۵ را به سالن تازه تأسیس F متصل می‌کند و «هواپیمایی اسکاندیناوی» و «استار الاینس» (Star Alliance) برای پروازهای بین‌المللی خود از این ساختمان کمک می‌گیرند. خطوط هوایی «بریتیش ایرویز» و «فن‌ایر» (Finnair) هم در سال ۲۰۱۳ در ترمینال ۲ مستقر شدند. رستوران، فروشگاه و هتل‌های متعددی در داخل ترمینال‌های این فرودگاه قرار دارند تا کار مسافران را راحت‌تر کنند.معرفی بزرگترین فرودگاه سوئد به نام استکهلم آرلاندا

ترمینال ۳ در سال ۱۹۹۰ ساخته شده و مختص پروازهای داخلی می‎باشد و یک کافی‌شاپ را نیز دربرمی‌گیرد. ترمینال پروازهای داخلی ۴، ایستگاه قطار سریع‌السیر مخصوص به خود را دارد که فرودگاه را به ایستگاه مرکزی شهر استکهلم متصل می‌کند. ترمینال ۵، بزرگ‌ترین ترمینال مسافربری این فرودگاه به حساب می‎آید و بیشتر پروازهای بین‌المللی، بین قاره‌ای و حتی ارزان‌قیمت در این بخش انجام می‌شود. ترمینال ۵ نیز به قطارهای تندرو دسترسی دارد و یک بخش جدید به نام سالن F را هم در طی پروژه‌ی گسترش آن به ترمینال اضافه کرده‌اند. فرودگاه استکهلم آرلاندا از نظر پروازهای باری نیز فعالیت گسترده‌ای دارد و ترمینال‌های باری آن در بخش جنوبی واقع شده‌اند.

امکانات و دسترسی به مرکز شهر

فرودگاه استکهلم آرلاندا، ۳ باند دارد که انواع هواپیماهای بزرگ و سنگین می‌توانند به راحتی در آن‌ها فرود یا به پرواز دربیایند. همچنین پروازهای VIP هم در این فرودگاه انجام می‌شود که معمولاً سران دولت‌ها یا هنرمندان از آن استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مثبت آرلاندا این است که شاید پروازهایش به دلیل بارش برف سنگین به تعویق بیفتند اما خوشبختانه با تدبیرهای انجام شده، معمولاً هیچگاه به مرحله‌ی بسته شدن نمی‎رسد. سریع‌ترین راه برای رفتن به فرودگاه آرلاندا از ایستگاه مرکزی استکهلم، استفاده از قطارهای سریع‌السیر «آرلاندا اکسپرس» است که حدوداً ۲۰ دقیقه‌ای، شما را به مقصد می‌رسانند. البته از «راه‌آهن حومه‌ی استکهلم» (Stockholm commuter rail) هم می‌توانید استفاده کنید که گران‌تر است و سفرتان ۳۸ دقیقه طول می‌کشد. همچنین شرکت‌های اتوبوس‌رانی متعددی در این فرودگاه فعال هستند و به سمت بخش‌های مختلفی در شهر حرکت می‌کنند. علاوه بر آن هر کدام از تاکسی‎های این فرودگاه، قیمت خاص خودش را دارد و آن را بر روی خودرو می‌زنند تا مسافران بتوانند میان آن‌ها انتخاب داشته باشند.

دیدگاه خود را بنویسید