جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

شهرستان دماوند ،منطقه اي سر سبز و خرم است كه داراي جاذبه هاي متعدد طبيعي و تفريحي مي باشد.

قله دماوند

قله دماوند مرتفع ترين قله سلسله جبال البرز و در 75 كيلومتري شمال شهر تهران با 5671متر ارتفاع دماوند از سطح آبهاي آزاد جهان قرار دارد.درجه برودت هوا در قله دماوند در فصل تابستان بين ظهر تا 4 بعد از ظهر در حدود 4 درجه زير صفر است.دامنه قله در ارتفاع 2000تا 3500متر يكسره از گل هاي شقايق پوشيده است.

جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

مسير هاي برتر در قله دماوند به ترتيب زير است.

مسير راه جنوبي:جاده هراز- پلور- رينه

مسير راه غربي:جاده هراز- پلور- جاده سد لار- دشت ورارو

مسير راه شمالي:جاده هراز- آبگرم لاريجان- ده نان دل- منطقه چمن- گوسفندسرا

مسير راه شمال شرقي:جاده هراز-پلور- آبگرم لاريجان- ده گزنك

درياچه تار دماوند

موقعيت جغرافيايي منطقه كه درياجه تار در آن واقع است به گونه اي مي باشد كه گرداگرد آنرا با فواصل متفاوت كوههايي در بر گرفته كه از سطح درياچه بين 50 تا 500 متر ارتفاع دارد.درياچه تار در شرق شهر دماوند واقع شده و از دو طريق امكان دسترسي به آن وجود دارد:

1-از طريق دماوند و از مسير دامداري هومند آبسردكه حدود 20كيلومتر طول راه آن مي باشد.

2-از طريق جاده اي كه از راه تهران –فيروزكوه در نقطه 98كيلومتريآن يعني دليچايي منشعب شده  و از روستاهاي يهر ، لپشت ، مومج ، دهنار و هوير عبور كرده و در 28 كيلومتري به درياچه تار رسيده و از ضلع جنوبي آن عبور كرده و به جاده اي كه از طريق دماوند به درياچه منتهي مي شود ، متصل مي گردد.

جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

غار رود افشان دماوند

اين غار در 42 كيلومتري جنوب شرقي دماوند در روستاي رود افشان واقع شده است و علاقمندان زيادي جهت تفريح و بازديد به اين منطقه عزيمت مي نما يند.

  جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

چشمه اعلاء دماوند

چشمه اعلاء در شمال غربي شهر دماوند و در فاصلنه 3500متري مركز شهر ، يكي از تفرجگاهها و نقاط ديدني شهر دماوند به شمار مي رود.چشمه اعلاء شامل چشمه آب گوارايي است كه مظهر آن از زير صخره سنگي بزرگي مي باشد .در قديم آب اين چشمه بخشي از مزارع و باغات دماوند را مشروب مي كرده ولي امروز مورد استفاده كار خانه آب معدني دماوند است. محل چشمه و اطراف آن پوشيده از درختان بلند و سرسبزي است كه مجموعه را تبديل به فضاي مصفايي كرده و جمعيت زيادي را در فصول مختلف سال و بخصوص تعطيلات بخود جلب مي نمايد.

جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

چشمه سياه سنگ دماوند

شهرستان دماوند بدليل موقعيت خاص جغرافيايي و طبيعي ، داراي چشمه سارها و رودخانه هاي فراواني مي باشد.يكي از چشمه هاي پرآب ، چشمه سياه سنگ است.اين چشمه پس از آنكه از دل زمين مي جوشد به طرف دره مجاور جاري و در طول مسير مناظر زيبا و بديع را پديد آورده است . از جمله اين مناظر وجود چند آبشار بزرگ و كوچك است كه در طول سال گردشگران زيادي به سوي خود جلب مينمايد.

چشمه تيز آب دماوند

در شمال شهر دماوند ، در دو كيلومتري روستاي دشتمزار واقع شده است . آب اين چشمه تند و گس است و از آن جهت مداواي امراض پوستي استفاده مي شود.

جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

چشمه آبعلي هراز

چشمه آب معدني آبعلي در شمال روستاي آبعلي و در 60كيلومتري شمال شرقي تهران قرار دارد.آب چشمه آبعلي هراز در كنار بستر رود خانه مبارك آباد از زمين مي جوشد.در گذشته مظهر چشمه چندين بار تغيير مكان داده است.در حال حاضر آب چشمه با لوله به كارخانه منتقل مي شود و پس از بسته بندي به مصرف خوراكي مي رسد.خواص درماني اين آب تسكين درد دستگاه گوارش ، كبد ، لوزالمعده و روده و براي تنظيم كلسترول و اسيد اوريك است.وجودco2 در آب اين چشمه موجب تنظيم دستگاه گوارش و هضم سريع غذا مي شود.

چشمه قلعه دختر

اين چشمه در دو كيلومتري شمال غربي جاده تهران –آمل در محل پل دختر بين گردنه امامزاده هاشم و پلور در فاصله 50كيلومتري تهران قرار دارد.آب چشمه براي بيماريهاي دستگاه گوارشي ، كبد ، لوزالمعده و…مفيداست آب چشمه قلعه دختر از در ارتفاعات منطقه جاري و به سوي جاده و سپس رودخانه سرازير مي شود.وجه تسميه چشمه به خاطر وجود قلعه اي به همين نام است.

پيست اسكي آبعلي

اين پيست در 50 كيلومتري شهر تهران و در شرق آن قرار دارد.پيست داراي امكانات زيادي نظير:آموزش اسكي ، زمين تنيس ، سواركاري ، پرش با كايت ، لژخانوادگي ، رستوران ، امكانات پزشكي و….است

پيست آبعلي علاوه بر پيست فدراسيون اسكي داراي چندين پيست خصوصي نيز مي باشد كه عموما داراي امكاناتي مانند؛بالابر كلنگي ، تله كابين ، تله اسكي بشقابي و…است.

جاهای دیدنی دماوند ، جاذبه های طبیعی و تفریحی دماوند

درخت چنار جيلارد

در مركز محله جيلارد و در مجاورت مسجد جديد الاحداث آن چنار كهنسالي وجود دارد ، كه قدمت آن بيش از 600سال است.

قطر تنه 3متر و داراي 7شاخه قطور است.اين درخت از نظر معنوي نيز مورد توجه اهالي بوده و احترام خاصي را براي آن قائلند.با توجه به سكونت در دوره هاي مختلف و متعدد در حوزه دماوند بسياري از درختان كهنسال منطقه از ارزش و اعتبار خاصي برخوردار بوده و همواره يادآور خاطرات و افسانه هاي بسياري هستند.

درخت چنار روستاي چنار غرب

درخت چنار روستاي چنارغرب داراي دو شاخه تنومندي است كه به نظر مي رسد بيش از 300سال عمر داشته باشد و اهالي عقيده دارند در زير اين درخت جنازه دو نوجوان سيد كه امامزاده بوده اند دفن است.در كنار چنار كهنسال زيارتگاه ، چشمه آبي گوارا وجود دارد كه مورد استفاده اهالي مي باشد.اين درخت داراي بار معنايي بسيار بوده به نوعي كه در نزد اهالي منطقه مقدس به شمار مي رود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید