جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

بیشتر گردشگران جاهای دیدنی قائم شهر را بیشتر به دلیل جاذبه های طبیعی بازدید می‌کنند. شهرستان قائم شهر در استان مازندران واقع شده است که از شرق به ساری، شمال به دو شهرستان جویبار و سیمرغ، از غرب به بابل و از جنوب به سواد کوه منتهی می‌شود. در شهرستان قائم‌شهر فصل خشک به طور کامل وجود ندارد، از این رو بهتر است قبل از سفر به این منطقه از ایران تمهیدات و تجهیزات لازم مسافرت را به همراه داشته باشید. در این مطلب نگاهی به مهم‌ترین جاهای دیدنی قائم شهر انداخته‌ایم.

۱. چشمه معدنی هزارون

چشمه هزارون در روستای واسکس قائمشهر و در مجاورت امامزاده زکریا خودنمائی می کند به عبارتی یک جاده فرعی از مسیر اصلی تهران ـ شمال منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافتع و پس از حدود یک و نیم کیلومتر به روستای واسکس قائم شهر می‌رسد. چشمه هزارون با مقدار آب یک و نیم لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زکریاخودنمائی می کند. وجود یک آبشار کوچک، درختان بلند قدیمی، از جاذبه‌های مهم قائمشهر است که بویژه در فصل تابستان پذیرای خیل عظیم علاقمندان به طبیعت و آرامش و گردشگران فراوانی است. آب این چشمه به لحاظ وجود مواد معدنی برای درمان بیماریهای پوستی و امراض استخوانی مفید می‌باشد و بنا به اعتقاد بومیان، آب آن شفادهنده است.
جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان
منظره ای از چشمه معدنی هزارون یکی از جاهای دیدنی قائم شهر

۲. پل بالا تجن قائمشهر

یکی دیگر از جاهای دیدنی قائم شهر پل آجری بالا تجن مربوط به دوره قاجار است که در شهرستان قائم شهر، بخش مرکزی، روستای استرآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان
پل بالا تجن در قائم شهر

۳. آببندان ساروکلا قائمشهر

آببندان ساروکلا منطقه ای سرسبز و دیدنی همراه با دریاچه مصنوعی آببندان یکی از جاذبه‌ها و مناطق طبیعی و گردشگری قائمشهر است و با وسعتی ۱۰هزار متری در ضلع شرقی روستا کوهساران قرار دارد. در کنار آبگیر مزارع شالیزار و چمنزارها به اضافهٔ باغ‌های مرکبات که از میوه‌های بومی استان مازندران به شمار می آید به وفور مشاهده می‌شود.
این آببندان به منظور پرورش ماهی‌های سازگار با محیط (کپور – فیتی فات و…) و آبیاری چندین هکتار از شالیزارهای پایین دست خود و همچنین برای ایجاد فضای طبیعی زیبا ساخته شده است که با عمقی حدود ۱٫۵ متری در وسط آن و ۱ متری در کناره‌ها می‌باشد که فضا را به گونه ای جلوه داده که به نوعی دریاچه ای مصنوعی در دل روستا پرورانده است و بازدیدکنندگان و دوستداران طبیعت را به خود جلب کرده است.
طراحان آبگیر برای فرح بخشی بیشتر بازدیدکنندگان محلی را به عنوان قهوه خانه سنتی مبدل کرده اند تا با ارائهٔ انواع دسرها؛ غذاها؛ نوشیدنی و قلیان پذیرایی مناسب را از علاقه مندان طبیعت به عمل می آورد. فصل‌های بهار و تابستان هر کدام جلوه گاه زیبایی را نمایان می‌کند و فصل‌های پاییز و زمستان با تفاوت و تقارن با نیمهٔ اول سال حس تنوع دوستی را در ملاحظه کنندگان ایجاد می نماید.
جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان
جاذبه های دیدنی قائم شهر- آببندان ساروکلا

۴. سد زمزم قائمشهر

سد زمزم (سد برنجستانک) سدی از نوع خاکی با هسته رسی واقع در هشت کیلومتری جاده قائمشهر به تهران درروستای برنجستانک در حریم منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس است. طول این سد ۲۴۲ متر، عرض آن ۱۰ متر و ارتفاعش از کف پی ۳۲ متر بوده و حجم آن ۹٫۰۰۰٫۰۰۰ متر مکعب می‌باشد. این سد به منظور ذخیره‌سازی آب و استفاده از آن در مواقع کم‌آبی برای تامین آب در ۱۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی و شالیزارهای پایین‌دست سد، احداث گردیده‌ است. فضای جنگلی و قرار گرفتن سد زمزم یا همان سد برنجستانک فضای زیبایی را برای گردشگران فراهم آورده است. که می تواند فضای شاد و نابی را برای علاقمندان به جاهای دیدنی قائم شهر ایجاد کند.
جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان
نمایی از سد زمزم در شهرستان قائم شهر

۵. منطقه حفاظت شده خیبوس

منطقه حفاظت شده خیبوس حد فاصل جنگل های جنوبی نزدیک قادیکلای قائم شهر تا مناطق یاغ کوه برنجستانک شیرگاه می باشد. منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران و جاهای دیدنی قائم شهر است. این منطقه با مساحت ۳۴۷۱ هکتار در دامنه ارتفاعی ۲۵۰ تا ۹۳۰ متر، دما و بارندگی متوسط سالیانه ۱۶ درجه سانتیگراد و ۸۰۰ میلیمتر، دارای اقلیم مرطوب معتدل می باشد.
منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. خیبوس  پوشیده از جنگل های با ارزش هیرکانی و توده های کم دست خورده شمشاد است. از دیگر گونه های درختی مهم منطقه می توان ممرز، بلند مازو، راش، پلت شیردار، نمدار، ملچ، خرمندی، انجیلی و توسکا را نام برد.
گونه های اصلی جانوری منطقه عبارتند از : مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، شغال، گراز، روباه معمولی، تشی، رودک، سنجابک، درختی، کبوتر جنگلی، توکای گلوسیاه، توکای پشت بلوطی، مار آبی، و لوس مار. وجود تنوع زیستی بالا، جنگل های کم نظیر و کم دست خورده هیرکانی، گونه های با ارزش شوکا، و مرال و دره های پر آب و راه های دسترسی مناسب، زمینه فعالیت های علمی و پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته اند.
جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان
پوشش گیاهی بکر در منطقه حفاظت شده خیبوس

۶. تپه باستانی گردکوه

یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی قائم شهر تپه باستانی گردکوه است. گردکوه شامل سه تپه باستانی می‌باشد که بلندترین آنها ۲۶ متر ارتفاع دارد و قدمت آن‌ها تا عصر آهن تخمین زده شده است. در کاوش‌های انجام شده در این منطقه گورستانی با قدمت ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح یافت شده است.
این تپه در جنوب شرقی شهرستان قائم شهر واقع شده است. شواهد بدست آمده نشان می‌دهد که تپه مرتفع ۲۶ متری گردکوه قائم شهر در سال ۱۶۸ هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بوده است. در عمق حدود ۵ متری زمین دامنه ارتفاعات گردکوه، اسکلت‌هایی به همراه لوازم زندگی از قبیل ظروف و کوزه سفالی متعلق به ۲۸۰۰ سال پیش کشف شده است.
جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان
تپه باستانی گردکوه- یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی قائم شهر

۷. مقبره سید ابوصالح

مقبره سیدابوصالح، یکی از جاذبه های دیدنی قائم شهر، بنایی است آجری و چهارگوشه که نمای بیرونی آنرا تزئیناتی از نقش های هندسی و سروهای تجریدی از گچ پوشانده است. در ورودی هم کنده کاری شده است و در برگیرنده ی حدیث و نام بانی و نجار. در وسط مقبره صندوق و ضریح چوبی مشکی قرار دارد که کتیبه آن با خط نسخ و شامل آیات قرآنی، شعر، حدیث و نام بانی صندوق کربلایی هدایت کراتی به تاریخ ۱۳۲۴ هجری قمری است.

جاهای دیدنی قائمشهر ، طبیعت بکر و جاذبه های فراوان

ضریح سید ابوصالح- یکی از جاذبه های دیدنی قائم شهر

کلام آخر

برای رفتن شهرستان قائم شهر باید ماشین مناسب با بنزین کافی و زاپاس اضافی به همراه داشته باشید همچنین داشتن لباس و کفش مناسب توصیه می‌شود و بهتر است با یک بلدراه به مناطق بکر این شهرستان بروید. جعبه کمک های اولیه و چادر مسافرتی نیز پیشنهاد می شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید