دریای مرده ( بحرالمیت)

دریای مرده یا بحرالمیت ، یکی از معروفترین دریاهای جهان

یکی از مشهورترین دریاهای دنیا دریای مرده یا بحرالمیت است. این دریا که در مرز اسرائیل و اردن قرار دارد یکی از جذاب ترین مناطق طبیعی برای گردشگران ، طبیعت گردان و زمین شناسان است. در این دریا به دلیل املاح شدید معدنی و نمک زیاد امکان زندگی موجودات آبزی وجود ندارد. خواص درمانی این دریا به اندازه ای زیاد است که عصاره مواد این دریا در داروهای درمانی استفاده می شود. دریای مرده شاید از دیدنی هایی باشد که شما را روزی برای دیدنش ترغیب می کند.دریای مرده ( بحرالمیت)

برای رفتن به بعضی از مقاصد گردشگری باید هدف خاصی داشته باشید. مثلا پمپی برای علاقمندان به دنیای کهن، معماری، باستانشناسی و مردم شناسی مناسب است.

یا مرکز جرج پمپیدو در پاریس برای دوستاران هنر مدرن و معماری. اگر بخواهید بایک تیر چند نشان بزنید احتمالا باید دیدن از یک شهر را مد نظر داشته باشید و انواع تفریحات را در برنامه چند روزتان بگنجانید.

اما بعضی مکانهای توریستی هستند که همزمان چند هدف را می پوشانند. این بار می خواهیم یکی از آنها را به شما معرفی کنیم که فکر نمی کنم از روی نام آن بتوانید چند منظوره بودن آن را حدس بزنید.

دریای مرده، یا بحرالمیت، یا Dead Sea. نام عجیب و شگفت انگیزی است. یکی از مکان هایی است که با اینکه به نظر مرده می آید  هر ساله گردشگر زیادی را به خود جذب می کند. شاید هم نام آن را شنیده باشید.

دریای مرده ( بحرالمیت)

در نگاه اول آبی خوشرنگ این دریا ( به واقع دریاچه ) خبر از شگفت انگیز بودن آن نمی دهد. برای ما ایرانیها این صحنه آشنا نیز هست.

در دریاچه ارومیه یا دریاچه نمک قم چنین صحنه ای دیده ایم. دریاچه ای مملو از کریستالهای زیبای نمک. اما چه چیزی باعث شگفتی است.

چرا دریای مرده؟

بحرالمیت یا دریای مرده دریاچه ای بزرگ است در مرز اردن و اسرائیل به طول 50 و عرض 15 کیلومتر و حداکثر عمق آن 306 متر است.

دریای مرده یا بحرالمیت 400 متر پایین تر از سطح مدیترانه و دارای پایین ترین سطح آبهای روی زمین است. تنها رودی که به این دریاچه می ریزد رود اردن است که این رود نیز هر روز کم آب تر میشود.

بحرالمیت در واقع هر روز کوچک و کوچک تر می شود. آن چه بخار می شود آب است و آنچه می ماند نمک. البته میلیونها سال پیش سطح دریای مرده بسیار بالاتر بوده و جانداران زیادی در آن زندگی می کردند اما در اثر تغییرات اقلیمی به تدریج این منطقه خالی از زیست شده.

می توانید حدس بزنید که این روند خشکی چه صحنه ای ایجاد کرده. نکته اینجاست که بحرالمیت یکی از شورترین دریاچه های جهان است.

میزان شوری آن 8 تا 9 برابر شورتر از آب اقیانوس هاست. همین امر باعث شده هیچ موجود زنده ای نتواند در این آبها رشد کند یا زنده بماند و به همین دلیل به آن دریای مرده می گویند.

ماهی هایی که از رود اردن به بحر المیت می ریزند متاسفانه بلافاصله می میرند چرا که به جز شوری بی حد در اثر تبخیر مدام، این دریاچه پر از مواد سمی برای ماهیها است.

اتفاقی که برای دریای مرده افتاده همان است که برای دریاچه ارومیه افتاده است. گرم تر شدن تدریجی هوا و کم شدن ورودی آبها، سد سازی روی رودهایی که به دریاچه می ریزند همه و همه باعث شده در 20 سال گذشته سطح آب 30 متر پایین بیاید.

در دوران جنگ جهانی اول یعنی حدود سالهای 1914 تا 1918 میلادی چند مهندس بریتانیایی حرف اول نامشان را روی تخته سنگی که لبه آب بوده حک کرده بودند تا معلوم شود سطح آب تا کجاست.

اگر در حال حاضر از همان علامت بخواهید به سطح آب برسید باید حدود 2 کیلومتر پایین بروید. اما خبر خوب اینکه دانشمندان معتقدند دریای مرده هیچ گاه به طور کامل محو نمی شود، حتی اگر تصمیماتی که برای نجات آن گرفته شده فایده ای نداشته باشد.

به گفته محققین تبخیر آب تا حد مشخصی ادامه خواهد یافت و نهایتا به دلیل غلظت املاح متوقف می شود و سطح آب در هامانجا باقی خواهد ماند.

دریای مرده ( بحرالمیت)

تفریحات آبی دریای مرده

از دو طریق می توان به ساحل بحرالمیت رسید. یکی از طریق کشور اردن و دیگری از طریق اسرائیل. در حال حاضر که به دلیل مشکلات سیاسی رفتن به ساحل اسرائیل را ندیده می گیریم و به ساحل اردن توجه می کنیم.

می توانید مبدا خود را از دو شهر امان  Amman یا عقابا Aqaba انتخاب کنید. از این شهرها می توانید تور یک روزه دریافت کنید یا از ایستگاه های تاکسی، ماشین هایی که به این مقصد می آیند را انتخاب کنید.

در طول مسیر می توانید مکانهایی که برای گردشگران در نظر گرفته شده ببینید و اطلاعات کامل را دریافت کنید. پلاژهای کنار آب برای استراحت و دریاگردی شما چه از طریق قایق و چه شنا آماده است.

می توانید به هر آنچه می خواهید دسترسی داشته باشید. می توانید با خیال راحت آفتاب بگیرید و تنی به آب بزنید.

دریای مرده ( بحرالمیت)

اما دو نکته را در نظر داشته باشید شنا کردن در این دریا اصلا و ابدا کار آسانی نیست. به دلیل املاح زیاد احساس خواهید کرد در مخلوطی از شن و روغن شنا می کنید.

26 شناگر استقامت از سراسر جهان سال گذشته در اعتراض به خشک شدن دریای مرده از اسرائیل تا اردن در حدود 17 کیلومتر شنا کردند. طی این مسافت 7 ساعت طول کشید. آنها پس از این تجربه از این شنای استقامتی به عنوان یکی از سخت ترین تجربیاتشان نام بردند.

پس این موضوع را در نظر داشته باشید و مخصوصا اگر می خواهید شنا کنید از برخورد آب با لب، بینی و گوشهایتان پرهیز کنید. اما از سوی دیگر کاری که بسیار راحت و جذاب است روی آب ماندن است.

به دلیل املاح و شوری زیاد هیچ کس در این دریا غرق نمی شود. پس می توانید روی آب بنشینید و روزنامه بخوانید و قهوه ای نوش جان کنید. باور نمی کنید؟

دریای مرده ( بحرالمیت)

گر چه به دلیل عقب رفتن آب بسیاری از هتلها و پلاژها یی که کنار آب ساخته شده بودند حالا مجبورند مسافران خود را با وسایل نقلیه به کنار آب برسانند ولی همچنان می توانید هتلهایی پیدا کنید که به شما امکان تفریحات آبی لوکس می دهند.

دریای مرده ( بحرالمیت)خواص درمانی دریای مردگان

بسیاری از گردشگران از فواید شنا کردن در دریاچه های نمک مطلعند. برای رفع مشکلات پوستی، مشکلات مفاصل و ناراحتی و قلبی و …

آب این دریاچه با داشتن 33 درصد نمک منبع بالای منیزیم، کلسیم، پتاسیم و دیگر مواد معدنی است. این مواد به همراه نمک، نور آفتاب و تن آرامی می تواند تاثیر خارق العاده ای روی بدن داشته باشد.

محققات دریافته اند بیماران پسوریازیس ( نوعی بیماری پوستی ) که روزی 1 ساعت در بحر المیت بوده اند تا 88 درصد بهبود یافته اند.

همچنین در مورد خواص ضد درد این آبها بسیار تحقیق شده اما باید حواستان به ساعاتی که در معرض آب و خورشید قرار می گیرید باشد. ممکن است دچار مسمومیت نیز بشوید.

دریای مرده ( بحرالمیت)

علاقه مندان به طبیعت گردی یا زمین شناسی

اگر به هر کدام از موارد فوق علاقه دارید کل آن منطقه برای شما جذاب خواهد بود. از آبزیانی که گاهی به دلیل افزایش آب شیرین زندگی خود را آغاز می کنند، و دریا را به رنگ قرمز در می آورند، بلورهای زیبای نمک که زیر پایتان خرد می شوند تا چاله های هولناکی که در اطراف دریاچه در اثر شسته شدن نمک توسط آب شیرین ایجاد شده است و روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود.

بعضی ازاین چاله ها به عمق 50 متر شبیه آثار باقیمانده از زلزله هستند که زندگی مردم این منطقه را تهدید میکنند. پرندگان و پوشش گیاهی محدود و اکوسیستم این منطقه جذابیت فراوانی برای اهل طبیعت دارد.

چند پیشنهاد ویژه

کوه تاریخی نبو  Mount Nebo

اگر اهل پیاده روی نیستید، پس از طی 15 دقیقه با ماشین میتوانید به کوه نبو برسید و از فراز آن دره رود اردن را ببینید. همچنین بقایای یک کلیسا و یک بنای یادبود درمورد داستان موسی و مار برنزی از کتاب مقدس در بالای کوه قرار دارد.

شهر مادابا در کنار شهر مرده Madaba

می توانید سری به این شهر بزنید که به شهر موزائیک مشهور است. اگر به کلیسای سن جرج بروید محوطه بزرگی از موزائیک کاری بیزانسی بی نظیری را با موضوع فلسطین و رود نیل خواهید دید.

منطقه بابتیسم Baptism Site

در کنار رود اردن منطقه ای تاریخی قرار دارد که مردم معتقدند جان بابتیست حضرت عیسی را در آنجا غسل تعمید داده است. تورهایی که به این منطقه تاریخی می روند معمولا بازدید از رود اردن را نیز در برنامه خود دارند. با 10 دقیقه رانندگی به این مکان خواهید رسید.

موزه دریای مرده/ مجتمع پانورامیک دریای مرده The Dead Sea Panoramic Complex/Dead Sea Museum

برفراز بحرالمیت روی کوه مجموعه دیدنی از موزه و مجتمع پانورامیک بحرالمیت با امکانات جانبی چون رستوران وجود دارد که جز اینها یکی دیگر از جاذبه های آن چشم انداز بحر المیت است خصوصا تماشای غروب خورشید از فراز این کوه بی نظیر است.

این مجموعه حاوی اطلاع بی نظیری از این منطقه از نظر تاریخی، جغرافیایی، باستانشناسی، بوم شناسی، گیاه شناسی و حتی صنعت است. چنانچه به این منطقه سفر کردید بازدید از این موزه را به هیچ وجه از دست ندهید.

1 دیدگاه دربارهٔ «دریای مرده یا بحرالمیت ، یکی از معروفترین دریاهای جهان»

  1. من همین امروز ۳ شنبه نهم خرداد ۱۴۰۲ رفتم بحر المیت.. در ۷۰ کیلومتری امان پایتخت اردن..اول اینکه شوری آب بی حد و اندازه است و اگر قطره ای آب در چشم شما برود حداقل ۳ تا ۴ ساعت چشم شما بشدت می سوزد ..امروز که من رفتم خدا رو شکر هوا عالی بود..البته ما ۸ صبح آنجا بودیم ..و شنا کردن در این آب فوق العاده خطرناک است چون اگر لباس شنای مناسب نداشته باشید و بر روی آب نتوانید که خود را نگه دارید ، قطعا بخاطر شوری آب شکل اساسی روبرو می شوید ..به من گفتند در تابستان درجه حرارت این دریاچه حدودا به ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد می رسد ..از این طرف دریاچه به راحتی می توان مرز فلسطین اشغالی رو ببنید ….

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما