برج ایفل یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری جهان است. این برج هرساله چیزی در حدود هفت میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. ساخت برج ایفل ۱۲۹ سال پیش به پایان رسید. می توانید با خواندن حقایق عجیب و جالب درمورد این بنا شگفت زده شوید

۱. ساخت برج ایفل در ماه مارس  ۱۸۸۹ به پایان رسید و برای ۴۱ سال بلندترین سازه ای بود که توسط بشر ساخته شده بود. اما در سال ۱۹۳۰ ساختمان کرایسلر (Chrysler) در نیویورک ساخته شد که از برج ایفل نیز بلندتر بود.

۲. این بنا ۳۲۴ متر (شامل آنتن بالای برج) ارتفاع و ۱۰۱۰۰ تن وزن دارد.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۳. ایفل تا سال ۱۹۷۳ بلندترین بنا در فرانسه بود اما در این تاریخ فرستنده نظامی در شهر سیاساک (Saissac) فرانسه ساخته شد که از برج ایفل بلندتر بود. سازه میلیو ویاداکت نیز که در سال ۲۰۰۴ به پایان رسید، با ۳۴۳ متر از برج ایفل بلندتر است.

۴. بالا رفتن از این برج امکان پذیر است اما به قیمت بالارفتن از ۳۴۳ پله. به این دلیل بیشتر مردم آسانسور را ترجیح می دهند.

۵. آسانسورهای ایفل سالانه مسافتی برابر با ۱۰۳۰۰۰ کیلومتر را طی می کنند. این مسافت برابر است با دو ونیم برابر محیط کره زمین

۶.  ویکتور لاستینگ، کلاه بردار نابغه، این برج را دو بار در دو موقعیت جداگانه، به عنوان آهن غراضه به دیگران فروخت.

۷.  در هوای سرد برج ایفل به اندازه ای در حدود شش اینچ آب می رود.

۸. گوستاو ایفل، مهندس و معماری بود که برج ایفل را بنا کرد. او همچنین معمار پروژه ای بود که در آن قرار بود فرانسوی ها کانالی را در پاناما بسازند. این پروژه با شکست فجیع روبرو شد و شهرت گوستاو نیز به شدت خدشه دار شد.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۹. طراحی عناصر داخلی مجسمه آزادی آمریکا نیز به دست گوستاو ایفل انجام شد.

۱۰. او در زمان مرگ داشت به سمفونی پنج بتوون گوش می داد.

۱۱. از زمان افتتحاح برج ایفل تاکنون تقریباً ۲۵۰ میلیون نفر از این برج دیدن کرده اند.

۱۲. امروزه به طور سالانه ۷ میلیون نفر از برج ایفل دیدن می کنند که این برج را به پربازدیدترین اثر دارای ورودی در جهان تبدیل کرده است.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۱۳. ساخت ایفل دو سال و دو ماه و ۵ روز به طول انجامید که این میزان از دیگر جاذبه پاریس یعنی کلیسای نوتردام، ۱۸۰ سال کم تر است.

۱۴. در طول زمان اشغال فرانسه توسط آلمانی ها، کابل های آسانسورها بریده شده و بازدید از برج برای مردم ممنوع بود. سربازان نازی از ایفل بالا رفتند پرچم خود را که همان سمبل صلیب شکسته بود در بالای برج نصب کنند اما این پرچم انقدر بزرگ بود که پس از چند ساعت باد آن را به زمین انداخت. بنابراین نازی ها مجبور شدند از پرچم کوچکتری برای این کار استفاده کنند.

۱۵. در سال ۱۹۹۴، زمانی که نیروهای متفقین در حال نزدیک شدن به پاریس بودند، هیتلر به دیتریچ ون کولکتیتز فرماندار نظامی پاریس دستور داد که برج ایفل را نیز در کنار دیگر قسمت های پاریس نابود سازدو اما ژنرال کولکتیتز از این دستور سرپیچی کرد.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۱۶. برای بازسازی رنگ برج ایفل که هر هفت سال یکبار اتفاق می افتد، ۶۰ تن رنگ مصرف می شود.

۱۷. در نمایشگاه جهانی Exposition Universelle که در سال ۱۸۸۹ به منظور جشن صد سالگی انقلاب فرانسه برگزار شد، برج ایفل به عنوان اصلی به نمایش گذاشته شد.

۱۸. یکی از کسانی که در نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ شرکت کرده بود، سر جان بیکرستافی (Sir John Bickerstaffe) شهردار بلکپول (Blackpool) بود. او آنقدر تحت تأثیر این جاذبه جدید قرار گرفت که برج مشابهی را در اسکله ۱۹ انگلستان ساخت. این برج در فیلم “منظره ای برای یک کشتن” جمیز باند نمایش داده شد. در این فیلم سکانسی مربوط به دعوا در راهروهای رستوران ژول ورن (Jules Verne) وجود دارد که در آن می توانید برج بکپول (Blackpool) را ببینید.

۱۹. یوری گاگارین (Yuri Gagarin)، اولین انسان فضانورد، در سپتمامبر سال ۱۹۶۳ از برج ایفل دیدین کرد.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۲۰. در ویدئوی آهنگ مشهور گروه بیتلز با نام “آی ام والرس” (I Am the Walrus)، شخصیت سمولینا پیلکارد (Semolina Pilchard) در حال بالارفتن از برج ایفل است.

۲۱. کپی های دیگری نیز از برج ایفل در سراسر جهان وجود دارند که از آن جمله می توان به برج ایفل در لاس وگاس و برج ایفل در پارک “پنجره ای رو به جهان” (Window of the World) شنژن (Shenzhen) چین اشاره کرد.

۲۲- برج ایفل در پیروزی متفقین در اولین جنگ مارن (Marne) در سال ۱۹۱۴ نیز نقش داشت. در این جنگ یکی از انتقال دهنده های ایفل، بر روی ارتباطات رادیویی آلمانی ها پارازیت انداخت و ابزارهایشان را بی استفاده کرد.

۲۳. برج ایفل در واقع برای مدت ۲۰ سال ساخته شده بود و قرار بود پس از ۲۰ سال تخریب شود. اما استفاده های دیگری که بعداً به این برج اضافه شد مانند تبدیل شدن به انتقال دهنده بیسیم (مثل موردی که در بالا عنوان شد)، باعث شدند که این برج همچنان به حیات خود ادامه دهد.

۲۴. سیتروئن، کارخانه تولید خودرو فرانسوی، در بین سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۴ از این برج به عنوان یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ استفاده کرد. نام این کارخانه بر روی برج همواره درخشان بود. آن ها برای این کار از ۲۵۰ هزار لامپ نورانی استفاده کردند. بطوریکه، این کار با نام بزرگترین تبلیغات انجام شده در تاریخ، در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

۲۵. در سال ۲۰۰۸ یک خانم به خاطر علاقه زیادی که به برج ایفل داشت با این برج ازدواج کرد و نام خود را به خاطر علاقه بیش از حد به این برج به “Erika La Tour Eiffel” تغییر داد.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۲۶. این برج از ۱۸۰۰۰ قطعه آهنی تشکیل شده است. این قطعات با دو و نیم میلیون پرچ به هم متصل شده اند.

۲۷. برای جشن گرفتن صد و بیست و پنجمین سالگرد به پایان رسیدن ساخت برج ایفل، مجموعه جزایر ویرجین بریتانیا نوعی از سکه خاص را ضرب کرد که به شکل برج ایفل ساخته شده بود.

۲۸. تعدادی از خلبانان هواپیمای خود را از زیر قوس ایفل به پرواز درآورده اند. لئون کولت (Leon Collet) یکی از این خلبانان بود که پس از تلاشی ناموفق برای شیرجه زدن و رد شدن از زیر برج، جان خود را از دست داد.

۲۹. وقتی که باد می وزد، برج ایفل به انداره ۷ سانتی متر به نوسان در می آید.

۳۰. گوستاو ایفل یک اتاق کوچک را در طبقه سوم برج برای سرگرمی دوستانش نگه داشت که امروزه یازدید این اتاق برای عموم آزاد است.

۳۱. برج ایفل و مارگارت تاچر (نخست وزیر سابق و مشهور انگلیس) دارای یک نام مستعار مشترک هستند – La Dame de Fer (بانوی آهنی).

۳۲. در سال ۱۹۶۰ شارل دوگل برنامه ای برای جداسازی موقت ایفل و فرستادن آن به نمایشگاه جهانگیر و بین المللی ۱۹۶۷ (۶۷ Expo) برنامه ای را ارائه کرد که مورد قبول واقع شد.

۳۳. نام ۷۲ مهندس، دانشمند و مکانیکی که در ساخت ایفل همکاری داشتند در یک سمت برج ایفل کنده کاری شده اند.

۳۴. در بازی کامپیوتری ندای وظیفه جنگاوری های مدرن ۳ – (Call of Duty – Modern Warfare 3) این برج به وسیله حمله هوایی منهدم می شود.

راز برج ایفل ، هفت میلیون گردشگر در سال

۳۵. ۲۰۰۰۰ لامپ نورانی روی برج ایفل قرار داده شده اند تا هرشب آن را نورانی کنند.

۳۶. آیا تا بحال خواسته اید که برج ایفل خود را بسازید؟ با اسباب بازی های لگو (LEGO) سری شماره ۱۰۱۸۱ می توانید با استفاده از ۳۴۲۸ قطعه موجود در آن به ساخت برج ایفل خود اقدام کنید.

۳۷. ۱۵ یورو برای سوار شدن از آسانسور ایفل و رفتن به بالای آن پول لازم است.

۳۸. اکثر بازیدکنندگان این برج فذانسوی هستند که ۴/۱۰ درصد بازدیدکنندگان را شامل می شوند. گردشگران ایتالیایی (۱/۸%)، اسپانیایی (۱/۸%)، امریکایی (۹/۷%) بریتانیایی (۴/۷%)، آلمانی (۸/۵%) و برزیلی (۵/۵%) در رده های بعدی جای گرفته اند.

۳۹. در سال ۱۹۰۵ یک روزنامه محلی مسابقه قهرمانی بالارفتن از پله های برج ایفل را برگزار کرد که ای ام فورستیر (A M.Forestier) در این مسابقه برنده شد. تنها سه دقیقه و دوازده ثانیه طول کشید تا او به سطح ثانویه ایفل برسد.

۴۰. در سال ۱۹۲۳ پیر لبریک (Pierre Labric) با دوچرخه از پله های برج ایفل پایین آمد. او شرط بندی را برنده شد اما بوسیله پلیس محلی بازداشت شد.

منبع : alale
نویسنده

یک نظر بنویسید