راهنمایی تهیه ی ویزای لهستان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

تور لهستان می‌تواند یکی از وسوسه‌انگیزترین تورهای آژانس‌های مسافرتی باشد. اما در مورد شرایط دریافت ویزای این کشور چیزی می‌دانید؟ لهستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی است که به واسطه قدمت تاریخی خود دارای چهارده اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این کشور تاریخی یکی از مقاصد گردشگری در دنیا محسوب می‌شود که هرساله میزبانیگردشگران بسیاری را از سراسر دنیا بر عهده دارد. از طرفی، لهستان یکی از هم‌پیمانان معاهده شینگن محسوب می‌شود و از اینرو، شهروندان ایرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، باید با مراجعه به سفارت لهستان ویزا دریافت کنند.

اطلاعات کلی مربوط به ویزای شینگن

راهنمایی تهیه ی ویزای لهستان

ویزای شینگن (نوع C)

اگر قصد اقامت در خاک کشور لهستان و یا دیگر کشورهای عضو شنگن (در طی یک یا چند بار بازدید) حداکثر تا 90 روز در یک دوره نیم ساله از تاریخ نخستین ورودتان را دارید و یا اگر قصد گذر (ترانزیت) توسط قطار، خودرو یا هواپیما را از خاک شینگن دارید، باید برای روادید شنگن نوع C درخواست دهید. روادید متحد شنگن (نوع C) امکان ورود و اقامت در خاک کلیه کشورهای عضو شینگن را برای دارنده ویزا فراهم می‌کند.

روادید ملی (نوع D)

اگر قصد اقامت در خاک کشور لهستان را برای بیش از ۹۰ روز (حداقل ۹۱ روز) در یک دوره نیم ساله که از تاریخ نخستین ورودتان را دارید، باید برای روادید شنگن نوع D درخواست دهید. روادید ملی (نوع D) این امکان را برای متقاضی فراهم می‌کند تا ضمن اقامت در خاک کشور لهستان در طول اعتبار روادید به دیگر کشورهای عضو شنگن تا مدت سه ماه در طول مدت زمان نیم ساله نیز سفر کند.

روادید ترانزیت در فرودگاه

اگر متقاضی قصد سفر هوایی از کشور سومی به کشور سوم دیگر با توقف کوتاه در فرودگاه منطقه شینگن (در خاک کشور جمهوری لهستان) را دارد یا قصد ترک منطقه بین المللی ترانزیت فرودگاه را نداشته باشد، می‌تواند از این ویزا بهره‌مند شود.

البته در صورتی‌که متقاضی شهروند یکی از کشورهای کشورهای افغانستان، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، ایران، عراق، نیجریه، پاکستان، سودان یا سری لانکا باشد باید برای روادید ترانزیت در فرودگاه نوع A درخواست کند. روادید ترانزیت در فرودگاه نوع A، متقاضی را قادر به اقامت تنها در منطقه بین المللی ترانزیت می‌کند. به عبارت دیگر، با داشتن این نوع روادید، متقاضی نمی‌تواند وارد خاک شینگن شده و یا منطقه ترانزیت فرودگاه را ترک کند.

مراحل درخواست ویزای شینگن لهستان

راهنمایی تهیه ی ویزای لهستان

مرحله اول: ثبت‌نام آنلاین

نخستین مرحله برای تقاضای ویزای شینگن، ثبت‌نام و درخواست وقت ملاقات به صورت آنلاین است. کلیه متقاضیان باید به صورت انفرادی مراحل ثبت‌نام را انجام دهند. (لینک ثبت‌نام) سفارت به متقاضیان توصیه می‌کند دو تا سه ماه قبل از موعد سفر برای درخواست ویزا اقدام کنند.

مرحله دوم: مراجعه حضوری به سفارت برای تحویل مدارک

پس از ثبت‌نام آنلاین و تعیین وقت ملاقات، متقاضی برای ثبت اطلاعات بیومتریک (انگشت‌نگاری)، تحویل مدارک و هزینه ویزا باید به صورت حضوری در موعد مقرر به سفارت مراجعه کند. در صورت عدم مراجعه وقت ملاقات کنسل خواهد شد. همچنین، در صورت ناقص بودن مدارک نیز به درخواست ویزا رسیدگی نخواهد شد.

مرحله سوم: مصاحبه

این امکان وجود دارد تا سفارت از متقاضی برای انجام مصاحبه دعوت به عمل بیاورد.

مرحله چهارم: اعلام نتیجه

پس از دو هفته سفارت برای اعلام نتیجه درخواست متقاضی را به محل سفارت دعوت می‌کند.

مدارک لازم برای ویزای نوع C لهستان

راهنمایی تهیه ی ویزای لهستان

  • گذرنامه دارای اعتبار با حداقل دو صفحه خالی برای درج ویزا
  • تکمیل فرم تقاضا
  • عکس بیومتریک
  • پرداخت هزینه ویزا
  • بیمه مسافرتی به ارزش ۳۰,۰۰۰ یورو

سایر مدارک دال بر تائید:

  • هدف از سفر
  • مدارک مربوط به محل اقامت (واچر هتل)
  • مدارک مالی دال بر پوشش هزینه‌های سفر در دوره ورود، اقامت و خروج از منطقه شینگن
  • مدارک مبنی بر خروج از منطقه شینگن پس از اتمام مهلت قانونی ویزا (بلیط برگشت)

برای ویزای ملی (نوع D) علاوه بر مدارک فوق متقاضی باید مدارکی برای اثبات ضرورت اقامت برای مدت بیش از ۹۰ روز را در منطقه شینگن ارائه کند.

هزینه ویزای شینگن

هزینه صدور ویزای شینگن برای بزرگسالان معادل ۶۰ یورو، کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای کودکان زیر شش سال رایگان است. نکته قابل توجه اینکه این هزینه غیرقابل استرداد است.

سفارت لهستان در ایران

راهنمایی تهیه ی ویزای لهستان

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید