مردم رومانی، آداب و رسوم خاصی دارند که تقریباً با بسیاری از کشورهای دیگر متفاوت است. بنابراین قبل از سفر، حتماً راجع به آداب معاشرت آن‌ها کمی مطالعه داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر با مردمش ارتباط برقرار کنید.

کشور رومانی، فرهنگی منحصر به فرد دارد که از موقعیت جغرافیایی و تاریخ غنی آن نشأت می‌گیرد. مدت‌ها به پایتخت این کشور، یعنی شهر بخارست لقب «پاریسکوچک» یا همان «پاریس شرقی» داده شده بود که بیشتر به خاطر معماری بی‌نظیر و موزه‌هایش معروف می‌باشد و امروزه شکل مدرن‌تری به خود گرفته است. حدود 88% جمعیت این کشور را رومانی‌ها تشکیل می‎دهند و منطقه‌ی «ترانسیلوانیا» (Transylvania)، به عنوان مرکز چند فرهنگی کشور رومانی شناخته می‌شود و اقلیت‌های مجارستانی، آلمانی و کولی‌ها بیشتر در این ناحیه زندگی می‌کنند. با دقت در نام این کشور می‌‌توان تأثیر گسترده‌ای که امپراتوری روم باستان بر فرهنگ و زبان کشور رومانی داشته را مشاهده کرد.

زبان و مذهب مردم رومانی

زبان رسمی این کشور، زبان رومانیایی است و تقریباً 89% جمعیت به همین زبان صحبت می‌کنند و زبان مجاری و آلمانی، باقی‌مانده‌ی این درصد را تشکیل می‎دهند. همچنین حدود 87% مردم از «کلیسای ارتدکس شرقی» (Eastern Orthodox Church) پیروی می‌کنند که یکی از سه شاخه‌ی اصلی مسیحیت به حساب می‌آید. البته مذهب کاتولیک و پروتستان نیز پیروان خودشان را در این کشور دارند.

رفتار و آداب و رسوم مردم رومانی

لباس سنتی مردم رومانی

امروزه مردم رومانی نیز به سبک غربی لباس می‌پوشند. اما هنوز هم از لباس‌های سنتی آن‌ها در بعضی مناطق روستایی یا در مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود که در هر بخش، متفاوت است. درمجموع می‌توان گفت که لباس سنتی آقایان از شلوار و پیراهن سفید رنگ تشکیل می‌شود که جلیقه‌ی مشکی بلندی را بر روی آن می‌پوشند و کلاه مشکی رنگی را نیز بر سر می‌گذارند. خانم‌ها پیراهنی سفید رنگ به تن می‌کنند که به زیبایی گلدوزی شده و جلیقه‌ی مشکی‌شان، حاشیه‌های قرمز رنگ و دامن آن‌ها هم طرح قرمز و مشکی راه راه دارد. آن‌ها معمولاً موهایشان را زیر روسری برده و آن را با گل تزئین می‌کنند.

رفتار و آداب و رسوم مردم رومانی

غذای سنتی رومانیایی ها

رومانی‌ها غذاهایی همچون «سوپ برش» (Borscht)، «سوپ چوربا» (Ciorbă) و گوشت تنوری «میتیتی» (Mititei) را به عنوان پیش غذا صرف می‌کنند. بیشتر غذاهای اصلی آن‌ها با گوشت درست می‌شود که در این میان، «سارما» (Sarma) یا همان «دلمه‌ی برگ مو» و «مامالیگا» (Mămăligă) در شمار معروف‌ترینِ آن‌ها قرار دارند. از کیک «پلاچنتا» (Plăcintă) و باقلوا هم معمولاً به عنوان دسر استفاده می‌کنند.رفتار و آداب و رسوم مردم رومانی

  معدن عظیم ، عجیب نمک درشهر توردا رومانی

آداب معاشرت و ارزش ها در رومانی

رومانی‌ها اغلب رفتاری رسمی دارند و فروتنی، تواضع و حریم شخصی برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. فقط دوستان نزدیک و اعضای خانواده، یکدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند و آشنایان دورتر و سایر افراد از لفظ آقا یا خانم استفاده می‌کنند. به طور کل می‌توان گفت که آن‌ها مردمی خجالتی و آرام هستند و اگر با آن‌ها صمیمی‌تر شوید، کم کم رفتارشان تغییر می‌کند و راحت‌تر برخورد خواهند کرد. اما در حالت عادی، معمولاً به آسانی به غریبه‌ها اعتماد نمی‌کنند. مردم رومانی به سالمندان احترام زیادی می‌گذارند و اعتقاد دارند تجربه‌ی زندگی آن‌ها برای تصمیم‌گیری در موقعیت‌های گوناگون، به کمکشان می‌آید. خانواده در این کشور، در رأس ساختار اجتماعی است و پدر، سرپرست اصلی آن به شمار می‌رود.رفتار و آداب و رسوم مردم رومانی

اگر به خانه‌ی مردم در رومانی دعوت شدید، هدیه‌ای همچون گل و شکلات را می‌توانید به عنوان کادو با خود ببرید و معمولاً هدیه را بعد از دریافت، همان موقع باز می‌کنند. هنگام صرف شام، منتظر بمانید تا شما را به سمت صندلی‌تان راهنمایی کنند؛ زیرا ممکن است ترتیب خاصی برای آن در نظر داشته باشند. همچنین یادتان باشد که دستمال سفره را بر روی میز قرار دهید و نه روی پا. اگر بهتان اصرار کردند که باز هم از غذا بکشید، اینکه صرفاً بگویید سیر شده‌اید، کفایت نمی‌کند و آن را پای تعارف می‌گذارند. بنابراین اگر واقعاً دیگر جا ندارید، خیالشان را از این بابت راحت کنید!

منبع : eavar
نویسنده

یک نظر بنویسید