زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشارها قطعا شگفتی های طبیعت بر روی زمین هستند. دیدن بعضی از این آبشارهایی که در زیر به آنها اشاره شده است ممکن است یک تجربه نفس گیر باشد، زیرا انسان غرق در تماشای آنها می شودهمچنانکه صدای مهیب آنها انسان را هیجان زده می کند.

۱. آبشار ویکتوریا در زیمبابوه

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار ویکتوریا یا موسی-اوآ-تونیا یک آبشار باشکوه است که در مرز زامبیا و زیمبابوه واقع شده است. آب رودخانه زامبزی از یک خط مستقیم به طول ۳۵۴ فوت (۱۰۸ متر) به پایین می ریزد. عرض این آبشار (۵،۶۰۴ فوت / ۱،۷۰۸ متر) است ، بنابراین هنگامی که آب از این ارتفاع سقوط می کند به صورت ذرات بخار و مه از فواصل بسیار دور قابل رویت است. این آبشار عریض ترین آبشار جهان است ودیوید لیوینگستن، کاشف مشهور اسکاتلندی در سال ۱۸۵۵ میلادی، اولین کاشف غربی بود که آبشار ویکتوریا را پیدا کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید. این آبشار در زبان بومیان منطقه «موسی اوآ تونیا» خوانده می‌شود که به معنی «مه خروشان» است

۲. آبشار ایگواسو در آرژانتین / برزیل

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار ایگوازو در مرز برزیل و آرژانتین واقع شده است. خیلی بلند نیست (۲۸۵ فوت / ۸۷ متر)، اما بسیار تاثیرگذار است: این آبشار از ۲۷۵ آبشار کوچک تشکیل شده است که به شکل یک نعل اسب درآمده و عرض آن ۸۸۵۸ فوت (۲۷۰۰ متر) است . آبشار ایگواسو که در سال ۱۵۴۱ توسط آلوار نونز کابزا د واکا، مکتشف و جهانگرد اسپانیایی کشف گردید، دارای دو قسمت عمده است که هرکدامشان از صدها آبشار درست شده و جزیره‌هایی صخره‌ای و پوشیده از درخت آنها را در لبهٔ ریزشگاه ایگواسو از یکدیگر جدا می‌سازدحجم جریان آب آبشار ایگواسو در طی فصول بارانی از ماه نوامبر تا مارس (آبان تا فروردین) به حداکثر ۱۲/۷۵۰ متر مکعب بر ثانیه می‌رسد و در طی فصول خشک از اوت تا اکتبر (مرداد تا مهر)، این میزان کاهش یافته و به حداقل خود می‌رسد. در مجموع، میانگین جریان سالیانهٔ این آبشار در حدود ۱/۷۵۶ متر مکعب بر ثانیه است

۳. آبشار آنجل در ونزوئلا

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار فرشته بلندترین آبشار جهان است که ارتفاعی معادل ۳۲۱۲ فوت (۹۷۹ متر) دارد. شما می توانید این آبشار را در پارک ملی کانایما ببینید، این پارک از طرف یونسکو منطقه  حفاظت شده اعلام شده است . نام این آبشار از اسم کاشف آن جیمی انجل خلبان آمریکایی اقتباس شده است. چون این آبشار در جنگل‌های انبوه قرار دارد، تا دهه ۱۹۳۰ که دولت ونزوئلا به جستجو با هواپیما نپرداخته بود ناشناخته باقی‌مانده بود.

۴. آبشار کائتور در گویان

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

در شمال شرقی امریکای جنوبی، کشور «گویان» قرار دارد که آبشار «کائتور» با چهار هزار و ۳۸۰ متر ارتفاع از سطح دریا و ارتفاع  ۲۲۶ متری آبشار بر فراز مجموعه‌ای از صخره‌های به‌هم پیوسته جلوه‌ای فوق‌العاده به منطقه داده است. رود «پوتارو» منبع اصلی پیدایش این آبشار است که از کوهستان‌های «پاکارایما» سرچشمه گرفته است. در مسیر طولانی این رود، انواع جنگل‌ها و پوشش‌های زیبای گیاهی به‌چشم می‌خورد.

۵. آبشار نیاگارا در آمریکا/ کانادا

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار نیاگارا احتمالا معروف ترین آبشار جهان است. این آبشار نشانه مرز ایالات متحده و کانادا است. این آبشار بر روی رود نیاگارا جای دارد و آب دریاچهٔ ایری را زهکشی می‌کند و به دریاچهٔ انتاریو می‌ریزد. این آبشارها روی هم رفته بالاترین سرعت جریان در میان تمام آبشارهای جهان را دارند. بلندی این آبشار بیش از ۵۰ متر (۱۶۵ پا) است . نیاگارا از دو بخش تشکیل شده است –آبشار نعل اسبی که در سمت کانادایی آن قرار دارد و آبشارآمریکایی که در سمت آمریکا قرار دارد و توسط یک جزیره به نام گوت آیلند (جزیره بز) از هم جدا شده اند. آبشار نعل اسبی بسیار زیبا و تاثیرگذار است: آب این قسمت از آبشار از ارتفاع ۱۷۳ فوت (۵۳ متر) فرو می ریزد، در حالی که آبشار قسمت آمریکایی تنها ۷۰-۱۰۰ فوت (۲۱-۳۰ متر) ارتفاع دارد.

۶. آبشار گولفوس مشهور به آبشار طلایی در ایسلند

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار طلایی یک آبشار با شکوه در جنوب غربی ایسلند است. این آبشار یک آبشار بلند نیست  (دو فوت ۳۶/۱۱ متر و ۶۸ فوت / ۲۱ متر است)، با این حال، بسیار زیبا است. به خاطر شکافی که در مسیر این آبشار وجود دارد به نظر می رسد که رودخانه هویتا بعد از رسیده به آبشار ناپدید می شوند.

۷. آبشار پلیتویس در کرواسی

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشارهای پلیتویس در پارک ملی دریاچه های پلیتویس، کرواسی قرار دارد.ارتفاع این آبشار زیاد نیست، اما به دلیل آب فراوان آبشارهای آن که لبریز شده است منظره ای خیره کننده به وجود آورده است . در این آبشار صدها کوچک وجود دارد. رنگ آب از رنگ کریستالی روشن تا فیروزه ای  متغیر است.

۸. آبشار یوسیمیتی در آمریکا

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار یوسمیتی بلندترین آبشار در آمریکای شمالی است. این آبشار ۲۴۲۵ فوت (۷۳۹ متر) در سیرا نوادا، کالیفرنیا واقع است. منبع آب این آبشار برف های ذوب شده است، بنابراین گاهی اوقات ممکن است که جریان آبشاربه دلیل کاهش بارش برف متوقف شود. این آبشار بیستمین آبشار بلند جهان است ودر پارک ملی یوسیمیتی قرار دارد. باید به این نکته اشاره کرد که این منطقه مشهورترین مکان زمین از لحاظ زمین شناسی، چشمه‌ها‌ی آب گرم و آبشارها محسوب می‌شود. آبشار «آتشی»  زیباترین چشم انداز این منطقه است.

اما دلیل چشم انداز فوق العاده این آبشار چیست ؟

این چشم انداز بی نظیر به خاطر انعکاس نور خورشید است که از زاویه خاصی به آبشار می‌تابد، ایجاد می‌شود. اگر می خواهید این منظره نادر را ببینید تنها می‌توانید در دوره ۲ هفته ای در اواخر فوریه  آن را مشاهده کنید.

عامل شکل گیری آبشار این آب از آب شدن برف و یخی که از بالای کوه می‌آید تامین می‌شود. این یخ‌ها‌ بین ماه‌ها‌ی دسامبر و ژانویه تا آخر فوریه آب می‌شوند تا موقعی در اواخر فوریه که هیچ برفی برای آب شدن باقی نمی‌ماند.

این منظره بدیع تنها در دو هفته آخر ماه  فوریه و در یک زمان کوتاه چند روزه  ایجاد می‌شود. به همین  دلیل این پارک به “آبشار آتش یوسمیت” Yosemite Firefall  نیز معروف است.

۹. آبشار ساترلند در نیوزیلند

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار ساترلند فالز در فیورلند نیوزیلند واقع شده است. این آبشار با ارتفاع ۱۹۰۲ فوتی  (۵۸۰ متر)، یکی از بلندترین آبشارهای جهان محسوب می شود. این آبشار از سه آبشار کوچک تشکیل شده است که با هم یک چشم انداز منحصر به فرد را می سازد. این آبشار بعد از اینکه در سال ۱۸۸۰ به وسیله دونالد ساترلند کشف شد به نام او نامیده شد. این آبشار بدون شک معروفترین آبشار کشور نیوزلند است که در جنوب ناحیه “میلفورد” واقع شده است و سالانه توریستهای زیادی را به این محل جذب می کند. نکته جالب در مورد این آبشار این است که عرض این آبشار نه خیلی کم و نه خیلی زیاد است. توریستهایی که از این آبشار دیدن کردند می گویند صدای برخورد آب با سطح دریاچه زیر آبشار بسیار زیاد و به نوعی کر کننده است.

۱۰. آبشار نوهکالیکای در هند

زیباترین آبشارهای جهان ، شگفتی های طبیعت بر روی زمین

آبشار نوهکالیکای در هند واقع شده است. ارتفاع این آبشار ۱۱۰۰ فوت (۳۳۵ متر) است. اگر چه رودخانه تغذیه کننده این آبشار فقط ۱.۵ مایل (۲ کیلومتر) طول دارد، اما نوهکالیکای هنوز بسیار چشمگیر است. استخری که در اثر ریزش این آبشار تشکیل شده است، به رنگ سبز است.

دیدگاه خود را بنویسید