رمضان نهمین ماه تقویم اسلامی است و مسلمانان سراسر جهان این ماه را که ماه نزول اولین آیه‌ی قران است، روزه می‌گیرند. این مراسم سالانه به عنوان یکی از پنج رکن اصلی دین اسلام شناخته می‌شود. بر اساس احادیث مختلف، ماه رمضان با  توجه به مشاهدات حلال ماه ۲۹ تا ۳۰ روز به طول می‌انجامد. این ماه، زمان نیایش و عبادت محسوب می‌شود و کمک می‌کند تا با خدا ارتباط قوی‌تری برقرار کرد. با توجه به گستردگی و از آنجایی که اسلام دینی قدیمی است، می‌توان این دین را در فرهنگ‌ها و قوم‌های گوناگون به صورت‌های محلی و آمیخته با فرهنگ هر منطقه مشاهده کرد. این موضوع باعث شده است تا سنت‌های رایج این ماه در هر منطقه رنگ و بویی متفاوت به خود بگیرد. در این مطلب برخی از سنت‌های ماه رمضان را معرفی خواهیم کرد.

۱. گسترش شادی

با شروع ماه رمضان، مردمی که همدیگر را ملاقات می‌کنند شروع آن را با «رمضان مبارک» به یکدیگر تبریک می‌گویند.

۲. تمرکز کامل روی خدا

روزهای ماه رمضان با نماز شروع و پایان می‌یابد. مسلمانان همچنین در این مدت در مساجد حضور بیشتری دارند. در این مدت مردم مسلمان در طول روز از نوشیدن آب، خوردن غذا و انجام فعالیت‌های جنسی پرهیز می‌کنند و تنها دو وعده غذا به عنوان افطار و سحری میل می‌کنند.

۳. تلاش برای خوب بودن

مسلمانان در این ماه سعی می‌کنند به طور کامل از انجام گناهانی مانند طمع، شهوت، خشم، دروغ و شایعه ‍راکنی پرهیز کنند. کسانی که به دنبال انجام کارهای نیک هستند، ۲٫۵ درصد از کل دارایی‌های خود را به عنوان زکات به فقرا می‌بخشند.

  آشنایی با درخت سرو ابر کوه/ مسن ترین درخت جهان

۴. یادبود اولین روز نازل شدن قرآن بر پیامبر اسلام

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

در لیلة‌القدر، مقدس‌ترین شب سال برای مسلمانان، مردم تا صبح دعا می‌کنند، چرا که اعتقاد دارند دعای آن‌ها در این شب هزاران برابر بهتر از بقیه‌ی طول سال اجابت می‌شود.

۵. فانوس‌های زیبای مصر در ماه رمضان

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

فانوس‌ها در ماه رمضان یکی از زیباترین چشم اندازهای مصر را رقم می‌زنند. طبق افسانه‌ها، مصری‌ها در سال ۹۶۹ میلادی از ورود خلیفه معز لدین‌الله (خلیفه‌ی چهارم از خلفای فاطمی در تونس و خلیفه‌ی اول از خلفای فاطمی در مصر و چهاردهمین امام از امامان مذهب شیعه اسماعیلی) به قاهره، با روشن کردن صدها فانوس استقبال کردند. این مورد به صورت یک سنت درآمد و هنوز هم ادامه دارد.

۶. اعلام آغاز و پایان روز

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

در شهرهای مختلف جهان عرب، طلوع و غروب خورشید با شلیک یک توپ یادآوری می‌شود. در گذشته این کار به طور سنتی انجام می‌شد، بنابراین مردم می‌توانستند صدا را بشنوند و بر طبق آن عمل کنند، اما امروزه این کار تنها به صورت نمادین انجام می‌شود.

۷. گارانگائو

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

در روز چهاردهم ماه رمضان، در کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس جشنی به نام گارانگائو (Garangao) گرفته می‌شود. این سنت سرگرم کننده برای کودکان به عنوان پاداشی به خاطر گرفتن روزه در نیمی از ماه است. در طول این جشن، کودکان پس از نماز مغرب، لباس‌های سنتی پوشیده و با همراه داشتن یک کیسه تزئین شده، در اطراف محله‌ها قدم زده و با خواندن آواز گارانگائو و ضربه زدن به سنگ به عنوان ریتم، از دیگران میوه و شیرینی دریافت می‌کنند. در گذشته به جای شیرینی خرما، برنج و گندم (مواد تشکیل دهنده‌ی یک غذای قطری به نام هریس) هدیه می‌دادند.

  روستاهای عجیب ایران از روستای ۱۲ هزار ساله تا روستای نابینایان

۸. زدودن گناهان گذشته

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

در بخش‌هایی از کشور اندونزی، مسلمانان خود را در آبی که اعتقاد دارند مقدس است یا در چاه‌ها و چشمه‌های مقدس غوطه‌ور می‌کنند تا خود را از نظر معنوی و جسمی قبل از ماه رمضان پاکیزه کنند. این مراسم سنتی پادوسان نام دارد. در این مراسم همچنین بین اعضای سالخورده‌ی خانواده غذا توزیع می‌شود.

۹. طبل زن ماه رمضان

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

شغل طبل زن‌ها یا درامرهای ماه رمضان که به عنوان مساهاراتی شناخته می‌شوند، این است که هر روز صبح با عبور از خیابان‌ها و نواختن سازی ضربی و خواندن آوازهای مذهبی مردم را برای سحری بیدار کنند. این سنت تا به امروز در کشورهای حومه خلیج فارس ادامه دارد.

۱۰. شکستن افطار

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

گرچه هر کشوری غذاهای خوشمزه‌ی مخصوص خودش را برای افطار دارد، اما عموم مسلمانان، روزه‌ی خود در این وعده‌ی غذایی را با آب و خرما می‌شکنند. آماده شدن برای افطار معمولا از چند ساعت قبل از غروب آفتاب شروع می‌شود. برخی از مردم غذای اضافی خود را با فقرا به اشتراک می‌گذارند یا حتی آن‌ها را دعوت می‌کنند تا کنار یکدیگر افطار را میل کنند. در پایین برخی از محبوب‌ترین غذاهای مصرفی در ماه رمضان را معرفی می کنیم که در کشورهای مختلف طبخ می‌شوند:

بریانی: بریانی یک ظرف برنج ترکیبی از شبه قاره هند است. در سراسر این کشور و در برخی از مناطق اطراف آن، این غذا محبوبیت دارد. بریانی با ترکیبی از ادویه، برنج، عدس، گوشت و سبزیحات پخت می‌شود.

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

هلیم: هلیم یا حلیم غذایی محبوب در منطقه‌ی خاورمیانه، آسیای مرکزی، پاکستان و هند است. اگرچه طعم این غذا از هر منطقه به منطقه‌ی دیگر فرق دارد؛ اما ترکیب آن همیشه شامل گندم، جو، عدس و گوشت است.  انواع مختلفی از این غذا با نام کِشکِک در ترکیه، ایران، آذربایجانو شمال عراق، هاریسا در جهان عرب و ارمنستان و همچنین خچرا (Khichra) در پاکستان و هند و در نهایت حلیم حیدرآبادی در تلانگانا و هند پخت می‌شوند.

  غذاهای مخصوص کریسمس در جهان

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

کوفته: کوفته غذایی است که از گوشت گوسفند درست می‌شود. این غذا در جنوب آسیا، خاورمیانه، بالکان و آسیای مرکزی طبخ می‌شود. در ساده‌ترین شکل کوفته شامل توپ‌هایی از گوشت چرخ کرده (معمولا گوشت گاور، مرغ، بره یا گوشت خوک) به همراه ادویه‌جات و پیاز است.

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

قتایف: قتایف دسر مخصوص عربی است که معمولا در ماه رمضان سرو می‌شود. این دسر به پنکیک عربی هم شهرت دارد. قتایف لایه‌ای از خمیر نازک است که با پنیر پر شده و در روغن فراوان سرخ می‌شود و در نهایت روی آن شربت شکر و گلاب می‌ریزند و با پودر پسته و خلال بادام تزئین می‌کنند.

سنتی ترین ها ماه رمضان در جهان

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید