سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

اگر به شکلات یا موتزارت علاقمند هستید یا هر دوی آن‌ها حال شما را خوب می‌کند، پس حتماً می‌توانید از بین سوغاتی‌های اتریش هدایا و یادگاری‌هایی جذاب پیدا کنید.

همانند همه‌ی کشورهایی که سالانه ده‌ها هزار گردشگر را به خود جذب می‌کنند، اتریش هم قدم به قدم دارای سوغات‌فروش‌هایی است که از خوراکی‌جات تا اشیای تزئینی را به فروش می‌رسانند و عمدتاً مرتبط با میراث فرهنگی یا آهنگسازان برجسته‌ی اتریشی هستند. با این سوغاتی‌های دلربا، خاطره‌ی سفر به اتریش را ماندگار کنید.

۱. شکلات موتزارت کوگه اتریشی

یکی از معروف ترین سوغات اروپا از اتریش را می‌توان شکلات «موتزارت‌ کوگه» (Mozartkugeln) معرفی کرد. نمی‌دانیم آهنگساز شهیر در مورد این گلوله‌های شکلاتی معروف شده به نام او چه نظری ممکن بود داشته باشد، اما مطمئن باشید دوستان شما از دیدن این سوغاتی خوشحال خواهند شد. شکلات موتزارت‌کوگه در کاغذهای فویلی پیچیده شده که روی آن عکس این هنرمند نامدار قرار دارد. رنگ قرمز را نشانه‌ی شکلات شیری و آبی را نشانه‌ی شکلات تلخ بدانید. موتزارت‌کوگه از مغز متداول شکلات‌های اتریشی یعنی مارزیپان پر شده و می‌توانید آن را در سوپرمارکت‌های خوب اتریش بیابید. همچنین یک کافه در سالزبورگ، موطن موتزارت و جایی که این شکلات در آن ابداع شد، منحصراً به موتزارت‌کوگه اختصاص یافته است.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۲. اشیا با نقاشی‌ های کلیمت

«گوستاو کلیمت» (Gustav Klimt)، نقاش نمادگرای اتریشی، مایه‌ی افتخار این کشور در دنیای فرهنگ به شمار می‌آید. مشهورترین اثر او به نام «بوسه» (The Kiss) را که در دوران موسوم به «دوره طلایی» (Golden Period) خود کار کرد، بر روی اشیای مختلفی مانند تی‌شرت، ماگ، چتر، دمپایی می‌بینید. «مگااستور کلیمت» (Klimt Megastore) در شهر وین انبوهی از پوسترها و اشیای مناسب سوغاتی با آثار کلیمت را به شما عرضه می‌کند.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۳. سردیس آهنگسازان نامدار در اتریش

سوغاتی‌های مرتبط با بتهوون، اشتراوس، موتزارت و شوبرت را به وفور در وین خواهید یافت. یکی از سوغاتی‌های مناسب از این دسته را می‌توان سردیس این هنرمندان نامدار معرفی کرد که بر پایه‌هایی چشمگیر نصب شده‌اند. اگر از طرفداران پروپاقرص آهنگساران قرن نوزدهم هستید، به «خانه پاسکالاتی بتهوون» (Beethoven Pasqualati House) سر بزنید که در زمان حیات به مدت هشت سال در آن‌جا زندگی کرد و سمفونی‌های معروف پنجم و ششم خودش را همان‌جا نوشت. علاوه بر بازدید، می‌توانید اشیای سوغاتی مرتبط با بتهوون را هم خریداری کنید.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۴. عروسک خرسی با لباس سنتی اتریش

در اتریش می‌توانید عروسک‌های حیوانات بامزه‌ای را بیابید که لباس سنتی «لیدرهوزن» (Lederhosen) یا «دریندل» (Dirndl) را بر تن دارند. در بین این عروسک‌ها، خرس محبوب‌ترین و معمول‌ترین آن‌ها شناخته می‌شود. این لباس سنتی یا «تراخت» (Tracht) از شلوار چرمی برای مردان و شکم‌بندی پرنقش برای زنان تشکیل می‌شود و از نواحی کوه‌های آلپ اتریش سرچشمه می‌گیرد. اگر دوست داشتید یک سوغاتی کاملاً اصیل‌ از مردم اتریش انتخاب کنید می‌توانید یک دست از این لباس که برای کودکان و بزرگسالان موجود است، برای خودتان یا اطرافیانتان بخرید.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۵. ویفر منر اتریشی

ویفر «منر» (Manner) با بسته‌بندی اشتها برانگیز به رنگ صورتی خامه‌ای، از دیگر شیرینی‌جات محبوب و پرطرفدار اتریش محسوب می‌شود. ویفر فندقی خوشمزه ناپلی را در لحظات زندگی روزمره مردم همچون نمادی آشکار می‌بینید. دستور تهیه‌ی کرم فندقی، شکلات و ویفر از زمان ابداع آن در سال ۱۸۹۸ توسط «یوزف منر» (Josef Manner) دست نخورده باقی مانده است. البته این محصول امروز تنوع بیشتری پیدا کرده و می‌توانید از سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه اختصاصی منر در وین آن‌ها را خریداری کنید.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۶. گوی برفی کریستال در اتریش

گوی برفی فریبنده که امروزه در سوغات فروشی‌های سراسر جهان به چشم می‌خورد، اولین بار در اتریش و به دست صنعت‌گر ابزار به نام «پرزی اول» (Perzy I) در سال ۱۹۰۰ ساخته شد. او وقتی در تلاش بود تا روشنایی لامپ الکتریکی که به تازگی اختراع شده بود را افزایش دهد، به این ایده دست پیدا کرد. اگر می‌خواهید مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از این گوی‌های برفی را ببینید به موزه‌ی گوی برفی در وین بروید تا ضمن کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، از بین ۳۵۰ طرح مختلف آن سوغاتی انتخاب کنید. حتی می‌توانید گوی‌هایی را انتخاب کنید که درون آن‌ها برخی از بناهای تاریخی مهم اتریش مانند «کلیسای جامع سنت استفان»، خانه اپرای وین و چرخ و فلک غول پیکر پارک پراتر جاسازی شده است.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۷. سوغاتی ساخرتورته در اتریش

«ساخرتورته» (Sachertorte) شیرینی دلپذیری است که به عنوان سوغاتی چندان قابل حمل به نظر نمی‌رسد؛ اما اگر آن را امتحان کردید و لذت بردید می‌توانید اشیایی مانند دستمال آشپزخانه که عکس ساخرتورته روی آن نقش بسته را بخرید و این یادگاری را برای خودتان همراه ببرید. به یاد داشته باشید در «هتل ساخر» (Sacher Hotel) می‌توانید اشیایی متنوع از این کیک بیابید.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۸. کریستال سواروسکی اتریشی

بسیاری از گردشگران به «کریستال سواروسکی» (Swarovski Crystal) که توسط یکی از ثروتمندترین خانواده‌های اتریش تولید می‌شود، علاقمند هستند. در نتیجه در مناطق گردشگری اتریش معمولاً جواهری‌ها و بوتیک‌های متعددی وجود دارند که این محصولات را به فروش می‌رسانند. یکی از بهترین فروشگاه‌های آن را در «تیرول» (Tyrol) ضمن گشت و گذار در موزه بزرگ «دنیای کریستال سواروسکی» (Swarovski Crystal) خواهید یافت.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

۹. سوغاتی هنرمندانه کریپن در اتریش

یکی از رسومات خوب کریسمس استفاده از اشیای تزئینی است که باورهای این منطقه‌ی آلپ را نمایان می‌کند. مثلاً «کریپن» (Krippen) منظره‌ی نمایش تولد مسیح به سبک اتریشی بوده که به شکل یک مزرعه‌ی آلپی همراه با پیکره‌های چوبی دست‌ساز ساخته می‌شود. اشیای تزئینی درخت کریسمس به سبک سنتی هم از سوغاتی‌های مناسب دیگر به شمار می‌آیند.

سوغاتی های اتریش ، 9 سوغاتی هنرمندانه اتریشی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما