قلعه سنگی سیگیریا، قلعه ای در منطقه ماتاله کشور سریلانکا است که متعلق یه قرن پنجم میلادی بوده و یکی از میراث تاریخی این کشور برای جذب گردشگر محسوب می شود.
شهر سیگیریا در ۱۷۳‬ کیلومتری کلمبو پایتخت سریلانکا واقع شده است. در شهر سیگیریا قله رویایی “کوه شیر” با ۳۷۰ متر ارتفاع قرار دارد.

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا
بر روی این قله، یک قلعه نظامی قرار دارد که اگر می خواهید از این قلعه بازدید کنید باید ۱۲۰۰ پله ای که از پایین کوه شروع و تا قله ادامه دارد را طی کنید. وقتی این پله ها را بالا می روید به کارگران و برده هایی فکر کنید که در زمان ساخت این قلعه، سنگ و ابزار الات لازم را از پایین کوه به بالای آن می برده اند.

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا

گفته می شود اجساد برخی از این کارگران در میان دیوارهای همین قلعه دفن شده اند. البته اگر می خواهید به این موضوع فکر نکنید می توانید خودتان را با نقاشی هایی که در دل کوه و در مسیر پله ها قرار دارد، سرگرم کنید. در ابتدای پله ها مجسمه پاهای شیری بزرگ را می بینید که زمانی به عنوان نماد نگهبانی از قلعه ساخته شده بود و اکنون فقط پاهای آن باقیمانده است.

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا

طبق اسناد موجود از سیگیریا در زیر نمای قدیمی این قلعه که طراحی شده است آمده :

این قلعه سر به فلک کشیده توسط پادشاه کاشایاپا پسر داتوسنا ساخته شد. البته ایده اصلی ساخت این قلعه که قرار بود ابتدا به عنوان یک دژ نظامی استفاده شود، از داتوسنا بود. طبق افسانه‌ها، کاشایاپا پسر ناخلفی بود که برای به دست آوردن تاج و تخت پدرش، او را زنده زنده میان آجرهای یک دیوار دفن کرد و خودش جانشین او شد.
کاشایاپا از سال ۴۷۷ تا ۴۹۵ پادشاهی کرد و در تمام این سال‌ها به بازسازی و گسترش قلعه سیگیریا پرداخت. درنهایت هم در جنگی که با برادر ناتنی خود داشت با لشکر فیل‌هایش به میدان رفت. در میانه جنگ، فیلی که کاشایاپا بر آن سوار شده بود، دیوانه شد و او را محکم بر زمین زد که این ضربه باعث مرگ او شد.

  نووارا الییا سریلانکا ، بهترین باغات چای سریلانکا

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا
با مرگ کاشایاپا، شایعات زیادی درباره نحس بودن قلعه سیگیریا بر سر زبان‌ها افتاد و مردم کم‌کم شهر را ترک کردند. بعد از آن، تا قرن ۱۴ از این مکان به عنوان معبد بودائیان استفاده می‌شد. افسانه‌های زیادی درباره ثروت بی‌اندازه پادشاه کاشایاپا گفته می‌شود؛ ثروتی که در یکی از گوشه‌های این قلعه تاریخی پنهان شده و هیچ کسی از مکان آن خبر ندارد.

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا
از دیدنی های قلعه سیگیریا یک استخری است که در بالای قله و در کنار قلعه ساخته شده است و دیگر تخت پادشاهی کاشایاپا است که در بالاترین قسمت تالار اصلی قرار گرفته است. دیوار آینه از دیگر قسمت های این قلعه است. این دیوار به دستور کاشایاپا آن‌قدر صیقل داده شده بود که او می‌توانست تصویرش را در آن ببیند که البته الان دیگر آن حالت آیینه ای را ندارد.

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا
البته جذابیت این منطقه فقط به خاطر این قلعه نیست. بلکه خود کوه سیگیریا و جنگل های اطراف آن نیز از دلایلی است که این منطقه به عنوان یک منطقه گردشگری در سیریلانکا تبدیل شده است. مثلا شما می توانید فیل سواری را در جنگل های کنار این کوه تجربه کنید.
این قلعه سیگیریا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

سیگیریا ، قلعه تاریخی در کشور سریلانکا

منبع : tourland
نویسنده

یک نظر بنویسید