به طور قطع همه ما درباره این مسئله با هم توافق داریم: وجود درختان مهمترین دلیل زنده ماندن نوع بشر و از جمله من و شما بر روی کره زمین هستند. درختان تنها دلیل رسیدن بشریت به نقطه ای است که در حال حاضر هست.

این مقاله ادای احترام به درختانی است که در طول هزاران سال موفق به زنده ماندن و عبور از بحران هایی شده اند که دیگر همنوعان آنها را از بین برده است.

قدیمی ترین درخت جهان: درخت کهنسال تجیکو (9،550 ساله)

عجیب ترین درختان جهان ، مهمترین دلیل زنده ماندن بشر

بر این باوریم که قدیمی ترین درخت کلونال در جهان 9،550 ساله (بر اساس آزمایش کربن) است! این صنوبر نروژی در کوه Fulufjulelet استان دالارنا در سوئد واقع شده است و توسط استاد جغرافیا لیف کولمن کشف شد. این درخت به نام حیوان خانگی کولمن نام گذاری شد.

در اولین نگاه، ممکن است به نظر نیاید که این درخت قدیمی 5 متری (16 فوت) قدیمی ترین موجود شناخته شده زنده روی کره زمین است، اما اجازه ندهید اندازه این درخت شما را فریب دهد.این دوست ما  در طول هزاران سال  با موفقیت از هرگونه تغییرات آب و هوایی که منطقه را تهدید کرده جان سالم به در برده است.

این باور وجود دارد که علت عمر طولانی این درخت را می توان در دو عامل جستجو کرد: شبیه سازی رویشی و لایه بندی.  در طول شبیه سازی رویشی، تنه درخت می تواند هر چند صد سال (حدود 600 در این مورد) بمیرد، اما سیستم ریشه می تواند برای هزاران سال زنده بماند. لایه بندی زمانی اتفاق می افتد که یکی از شاخه های درخت به زمین برسد و در نهایت “تبدیل به یک ریشه” شود.

  به این شهر ها سفر نکنید!

دانشمندان همچنین چندین درخت دیگر را که در این منطقه واقع شده اند شناسایی کرده اند که همگی آنها بیش 8000 سال سن دارند – واقعا خیره کننده  است

قدیمی ترین درخت غیر صنوبری، متوشالح در جهان: (4،845 ساله)

 

عجیب ترین درختان جهان ، مهمترین دلیل زنده ماندن بشر

متوشالح یک نوع از درخت کاج است که در کوه سفید شهر اینیو در شرق کالیفرنیا رشد می کند.  نام این درخت از نام یکی از شخصیت های کتاب انجیل گرفته شده است که طولانی ترین زندگی در کتاب مقدس داشته است، این شخص  تقریبا 1000 ساله زندگی می کرد و Methuselah، نام داشت.
بر خلاف تجیکوو که از طریق “تکثیر” خود جان سالم به در برده است، به نظر می رسد متوشالح قدیمی ترینارگانیسم غیر کلونالی زنده است. تست گاه شماری بر روی این درخت انجام شده است (شمارش حلقه های درختی) که سن آن را تا سال 2012، 4،845 نشان می دهد!

بلندترین درخت در جهان، هایپریون

 

عجیب ترین درختان جهان ، مهمترین دلیل زنده ماندن بشر

هاپریون در تاریخ 25 اوت 2006 توسط دو طبیعت شناس به نام های کریس اتکینز و مایکل تیلور در یک منطقه بسیار دور از پارک ملی  ایالت ریودوود (کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا) کشف شد و به نظر می رسد حدود 700-800 ساله است.  کاوشگران می گویند که این درخت احتمالا بلندتر از 380 متراست، اما با توجه به آسیب نوک درخت، در حال حاضر 379 \’4\’ اندازه گیری شده است.
اگرچه چندین درخت دیگر ثبت شده است که بلندتر از این غول می باشد، اما بیشتر آنها به دلیل جنگل زدایی سنگین منطقه رد وود تا اواسط و اوایل دهه 60 میلادی از بین رفته اند . در حقیقت بیش از 90 درصد از جنگل های باستانی دولت در طول این زمان تا سال 1978 خریداری شده و به پارک ملی تبدیل شده است. مردم بر این باورند که هزاران درخت – که حتی بزرگتر و بلندتر از  هایپرون است – در طی سال های  60 و 70 قطع شده اند.

  معرفی بارانی ترین شهرهای دنیا بهمراه تصاویر آن

مانند تمامی درختان نایاب مکان دقیق این درخت نیز مخفی نگه داشته می شود و فقط 3 گروه از افراد قادرند تا آنها را مشاهده و ثبت نمایند.

متأسفانه بسیاری از عکسهای این درخت مانند این است که با یک دوربین تلفن همراه  گرفته شده است، بنابراین به نظر می رسد که ما باید برای یافتن این درخت غول پیکر و گرفتن عکس باید آماده سفر شویم. برای اینکه تصوری از بلندی این درخت برای شما ایجاد کنیم در تصویری بلندی آن را با دو برج آزادی آمریکا و برج بیگ بن انگلیس مقایسه کرده ایم.

 بزرگترین درخت جهان از نظر حجم: ژنرال شرمن

عجیب ترین درختان جهان ، مهمترین دلیل زنده ماندن بشر

 

عجیب ترین درختان جهان ، مهمترین دلیل زنده ماندن بشر

با وجود اینکه درختان زیادی وجود دارند که در قطر و بلندی بسیار بزرگ هستند اما هیچکدام به اندازه درخت ژنرال شرمن مشهور نیستند. این درخت از هر چیزی که در این سیاره زندگی می کند حجیم تر است و به عنوان بزرگترین موجود زنده در این سیاره شناخته شده است .
سن تخمینی این درخت حدود 2300-2700 سال است. این درخت خوشبختانه از چندین آتش سوزی، تغییرات شدید آب و هوایی و مصائب انسان مدرن جان سالم به در برده است.

با وزن تخمینی حدود 385 تن، 274.9 فوت (83.8 متر) ارتفاع و 36.5 فوت (11.1 متر) قطر (در پایه)، این سریع ترین رشد زندگی در این سیاره است! برای درک بهتر وزن و حجم زیاد این درخت می توان به وزن بزرگترین حیوان سیاره زمین یعنی وال آبی اشاره کرد که 220 تن می باشد.
بعد ازپایان جنگ داخلی آمریکا در سال 1879 این درخت به نام ژنرال ویلیام شرمن نامیده شد، این نام گذاری توسط طبیعت شناسی به نام جیمز والترتون، که در سواره نظام ایندیانا تحت امر شرمن خدمت می کرد، انجام شد.

  رسم نوشیدن چای در دنیا

قطورترین درخت جهان

عجیب ترین درختان جهان ، مهمترین دلیل زنده ماندن بشر

El Árbol del Tule (به اسپانیایی به معنی درخت آتشین است) یک درخت سایپرس است که در مرکز شهر سانتا ماریا دلموتو در ایالت مکزیکو اواچا  واقع شده است. این شهر در واقع پس از این درخت نامگذاری شد!
این درخت در حدود 1،400 ساله عمر دارد (بعضی از منابع می گویند عمر این درخت بیش از 2000 است)، همگان بر این باورند که این درخت با قطر 11.62 متر (38.1 فوت) قطورترین درخت در جهان است. برخی بر این باور بودندکه این درخت از تنه چندین درخت تشکیل شده است، اما پس از بررسی دقیق  DNA، مشخص شد که در واقع  تنه یک درخت است.
کارشناسان در اوایل دهه 90 متوجه شدند که درخت به دلیل آلودگی بیش از حد اطراف آن (عبور8000 دستگاه اتومبیل بر روی بزرگراه های نزدیک) و کمبود آب در حال مرگ است. آیا این درخت میتواند زنده بماند؟ با توجه به اینکه این ای درخت توانسته است 1400 سال زنده بماند، پاسخ این سوال مثبت است. اما سوال مهم تر این است آیا ما به این درخت و درختان مانند آن اجازه زنده ماندن می دهیم ؟ جواب این سوال بستگی به ما و نحوه برخورد ما دارد. بیایید بیشتر قدر این نعمت بزرگ را بدانیم.

منبع : alale
نویسنده

یک نظر بنویسید