فرودگاه شرمتیوو یا شرمتیف، یکی از ۳ فرودگاه بین‌المللی اصلی شهر مسکو به حساب می‌آید و توانسته عنوان پر رفت و آمدترین فرودگاه کشور روسیه را نیز به خود اختصاص دهد.

«فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو» (Sheremetyevo International Airport) در ۲۹ کیلومتری شمال غربی شهر مسکو واقع شده و به همراه فرودگاه داماددوا و «فرودگاه بین‌المللی ونوکووا» (Vnukovo International Airport)، جزو سه فرودگاه اصلی این شهر به شمار می‌رود. همچنین فرودگاه شرمتیوو، شلوغ‌ترین فرودگاه کشور روسیه به حساب می‌آید و قطب ایرلاین «آئروفلوت» یا همان «ایرفلوت» است. علاوه بر آن، خطوط هوایی «ایر فرانس»، KLM، «دلتا ایرلاینز»، «آلیتالیا»، «هواپیمایی امارات» و «چاینا ایرلاینز» نیز در این فرودگاه فعالیت دارند.

تاریخچه فرودگاه شرمتیوو

ساخت فرودگاه شرمتیوو در سال ۱۹۵۷ به پایان رسید و همزمان با جشن چهلمین سالگرد «انقلاب اکتبر» از آن بهره‌برداری کردند. ابتدا از این فرودگاه برای پروازهای نظامی استفاده می‌شد و ۲ سال بعد تصمیم گرفتند کاربری آن را به فرودگاه شهری تغییر بدهند. طبق این برنامه، اولین پرواز بین‌المللی فرودگاه شرمتیوو در سال ۱۹۶۰ به مقصد «فرودگاه برلین شونفلد» (Berlin Schönefeld Airport) انجام شد. پروژه‌ی گسترش این فرودگاه قرار است به طور کامل تا سال ۲۰۲۵ به اتمام برسد که بازسازی ترمینال‌ها، باندها و تجهیزات آن را دربرمی‌گیرد.

معرفی فرودگاه اصلی مسکو با نام شرمتیوو

امکانات و ترمینال ها فرودگاه شرمتیوو

این فرودگاه شامل ۴ ترمینال مسافربری اصلی می‌شود و یک تریمنال دیگر را نیز دربرمی‌گیرد که از آن برای پروازهای خصوصی و تجاری استفاده می‌کنند. این ترمینال‌ها از لحاظ موقعیت جغرافیایی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده و از طریق اتوبوس‌های فرودگاه به هم متصل می‌باشند. ترمینال A ،B و C در بخش شمالی فرودگاه شرمتیوو قرار گرفته‌اند. ترمینال A در سال ۲۰۱۲ شروع به کار کرد و خدمات‌دهی مربوط به ترمینال خصوصی و تجاری این فرودگاه در این قسمت انجام می‌شود. ترمینال B (شرمتیوو-۱ سابق) را در سال ۱۹۶۴ تأسیس و به ۲ بخش پروازهای ورودی و سالن پروازهای خروجی تقسیم کردند. این ترمینال بیشتر به خاطر معماری منحصر به فرد و ظاهر شبیه سفینه‌ی فضایی‌اش معروف شده بود که در سال ۲۰۱۵ خراب شد و ساختمان دیگری را جایگزین آن کردند که طبق پیش‌بینی‎ها، انتظار می‎رفت تا قبل از شروع جام فیفا ۲۰۱۸ به مرحله‌ی بهره‌روی برسد. ترمینال C به یک پارکینگ چند طبقه راه دارد و آن را در سال ۲۰۱۷ خراب کردند و قرار است با ترمینال جدید B ادغام شود.

مطلب پیشنهادی:  کلیسای جامع اسحاق مقدس روسیه

معرفی فرودگاه اصلی مسکو با نام شرمتیوو

بخش جنوبی فرودگاه، ترمینال D، E و F را دربرمی‌گیرد. ترمینال D در سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد و برای طراحی آن، شکل قویی که پرهایش را باز کرده در نظر داشته‌اند. این ترمینال نیز به یک پارکینگ راه دارد که ظرفیت آن به ۴۱۰۰ جای پارک می‌رسد. ترمینال E فعالیتش را در سال ۲۰۱۰ شروع کرد و آن را به پروازهای بین‌المللی اختصاص داده‌اند. این ترمینال دارای یک هتل اقامت موقت می‌باشد و یک کلیسای کوچک در طبقه‌ی دوم این ساختمان وجود دارد که وقف «سنت نیکلاس» شده است. ترمینال F (شرمتیوو-۲ سابق)، به مناسبت بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ تأسیس شد و طراحی آن به «فرودگاه هانوفر» (Hannover Airport) در آلمان شباهت دارد و فقط از لحاظ وسعت، از آن بزرگ‌تر است. این ترمینال را در سال ۲۰۰۹ بازسازی کردند و در آن جای بیشتری را برای سالن‌های استراحت و فروشگاه‌های خرده فروشی درنظر گرفتند.

معرفی فرودگاه اصلی مسکو با نام شرمتیوو

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه شرمتیوو

قطارهای این فرودگاه، شما را در عرض ۳۵ دقیقه به «ایستگاه راه‌آهن بلاروسکی» (Belorussky railway terminal)، واقع در مرکز شهر مسکو می‌رسانند. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های فرودگاه شرمتیوو هم استفاده کنید که خط شبانه را نیز شامل می‌شوند. سایر اتوبوس‌های این فرودگاه هم به سمت شهرهای نزدیکی همچون «زلنوگراد» (Zelenograd)، «خیمکی» (Khimki) و «تِوِر» (Tver) حرکت دارند. تاکسی‌های رسمی این فرودگاه نیز آماده‌ی خدمت‎رسانی به مسافران هستند.


منبع : eavar
نویسنده

یک نظر بنویسید