معرفی اماکن تاریخی شیراز

معرفی اماکن تاریخی شیراز

شیراز شهر راز است و در بهار و ماه اردیبهشت، به معنای واقعی کلمه، بهشتی می‌شود. شیراز شهر شعر است و در هر وجب آن، حال‌و هوای شعرهای حافظ و سعدی پیچیده و این زیبایی ها در کنار دیگر زیبایی های این شهر، آن را به یکی از بهترین شهرها برای سفر بدل ساخته است.

این بار در این مطلب قصد داریم تا به سراغ بناهای تاریخی و دیدنی آن رفته تا اگر با تهیه بلیط اتوبوس قصد سفر به شیراز را دارید، هیچ کدام از جاذبه های گردشگری شیراز را از دست نداده و از سفر خود بهترین استفاده و لذت را ببرید.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

ارگ کریمخانی

در مرکز شهر شیراز ساختمان چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج آن نقش و نگارهایی ساده و زیبا به وسیله آجر به ارتفاع حدودا ۱۵ متر دیده می شود، نظر هر بیننده ای را نسبت به حکومت پرعظمت کریم خان تغییر می دهد. در این ساختمان که ارگ کریمخان نامیده می شود، خانواده زند زندگی می کردند. قلعه چهار برج دارد که ارتفاع برج ها از دیوار قلعه بیشتر است. در سمت غربی حیاط، تالار اصلی ارگ و منزل رسمی و استراحتگاه کریم خان زند قرار داشته است.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

حافظیه شیراز

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، غزل سرای بزرگ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب و ترجمان الاسرار، در آغاز سده هشتم هجری در شیراز متولد و در سال ۷۹۲ ه. ق. در شیراز درگذشت. حافظ ،قرآن را بنابر گفته خود، بر چهارده روایت، از بر بوده و از این رو حافظ خوانده شده است. وی علاوه بر جایگاه بسیار والایی که در شعر فارسی داشته، جایگاه بالایی نیز در زمینه ادبیات عرب دارد. این مکان به یکی از اصلی ترین جاذبه های تفریحی و توریستی در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن معروف بوده که هم اهالی و هم مسافران ساعات خوشی را آنجا تجربه می کنند.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

آرامگاه سعدی

سعدیه، یا مزار سعدی شیرازی به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر شیراز در طول تاریخ مورد توجه هنر دوستان و اهالی ادب بوده است. این محل که در حال حاضر مزار سعدی است در گذشته خانقاه و محل عبادت‌های او و یارانش بوده و این را می‌توان از قبرهای متعددی که در کنار مزار او وجود دارد ثابت کرد. این بنای زیبا که تلفیقی است از هنر معماری قدیم و جدید، به زیبایی هرچه تمام‌تر در میان باغی باصفا میزبان مسافران و گردشگرانی است که با دیدن این همه زیبایی و آرامش، ساعتی در این مکان توقف می‌کنند. یکی از جاذبه‌های این محل حوض ماهی است که نزدیک مزار شیخ قرار دارد و آب آن از چشمه‌ای تامین می‌شود که از زیر بنا می‌جوشد.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است. مسجد دارای صحن وسیعی بوده که در سمت شمال آن قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است که سقف آن با کاشی‌های رنگارنگ مزین گشته است.مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. این مسجد واقعا زیبا و چشم نواز بوده و توصیه می شود اگر به شیراز سفر کردید، دیدن این مسجد فوق العاده زیبا را از دست نداده و از تماشای آن لذت ببرید.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

موزه پارس

موزه پارس موزه‌ای در باغ نظر شیراز است که در آن اشیایی از دوران قبل و بعد از اسلام نگهداری می‌شود. این موزه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنا شد که در آن آرامگاه کریم خان زند قرار دارد. این موزه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

حمام وکیل

حمام وکیل در بین حمام های تاریخی شیراز از معروفیت بیشتری برخوردار بوده و نمونه کاملی از پیشرفت معماری حمام در دوره زندیه است. این حمام دارای فضاهایی مانند رختکن، گرم خانه، خزینه و بخش شاه نشین است که گفته می شود تنها شخص شاه یا شاید دیگر بزرگان از آن استفاده می‌کردند. سربینه حمام به شکل هشت ضلعی بوده و هشت ستون رنگی، سقف گنبدی بنا را نگه داشته اند. این سقف به سبب تصویری آهک بری که بر روی آن نقش بسته، بسیار معروف است و بازدید کنندگان را مجبور می کند کمی سر به هوا حرکت کنند.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

معراج پیامبر، شمایل حضرت علی(ع) و ذوالفقار، دیدار شیرین و فرهاد و دیدار بیژن و منیژه، از صحنه هایی است که بر سقف، نقش بسته است. حمام وکیل در سالیان اخیر به رستوران تبدیل شده، اما چون این کاربری در شان چنین حمامی نبود و دچار آسیب دیدگی هایی شد، آن را به موزه مردم شناسی تبدیل کردند که در آن می توان با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان فارس، به ویژه شیرازی ها آشنا شد.

شیراز یکی از شهرهای قدیمی ایران است و می‌توان آن را از برترین شهرهای گردشگرپذیر کشور عزیزمان ایران دانست. شیراز پر از جاذبه های تاریخی، طبیعی و ادبی است و برای هر سلیقه‌ای چیزی برای سرگرمی دارد. مردم این شهر نیز مهمان‌نواز بوده و با روی باز از گردشگران پذیرایی می‌کنند.

سرای مشیر یا سرای هنر

در کنار بازار وکیل، سرای فوق‌العاده زیبایی وجود دارد، پر از کاشی‌کاری‌های نفیس و ریزه‌کاری‌های چوبی با شیشه‌های رنگارنگ که به سرای «مشیر» معروف است. مرحوم میرزا ابوالحسن مشیرالملک، بانی این سرای زیبا بوده است. در سال ۱۳۴۸ با تعمیر و مرمتی که روی این بنا انجام شد، این اثر تاریخی جان تازه ی گرفت. اکنون چایخانه ای در حوضخانه بی‌نظیر این سرا وجود دارد که کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری عجیبی داشته و هنرهای دستی و محلی فارس نیز در اطاق‌های سرا نمایش داده می‌شود، به همین دلیل این مکان به نام «سرای هنر» نیز معروف است.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

موزه تاریخی زینت الملک

خانه زینت الملک یا زینت الملوک یکی از آثار تاریخی و معماری دوره قاجار است که ساخت آن حدود ۱۲ سال به طول انجامیده است. سقف بیشتر اتاق های این خانه چوبی بوده که با تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته تزئین شده است. این خانه به فاصله یک کوچه از باغ قوام قرار داشته و البته به وسیله راهی زیرزمینی به عمارت اصلی باغ قوام متصل می شود و در واقع این بنا محرمخانه و اندرونی باغ قوام به حساب می آمده است.

در داخل این خانه مجسمه های مومی از مشاهیر و گذشته شیراز وجود دارد که نمی توان آنهارا ندیده گرفت. سیاوش آریا، پژوهش گر تاریخ و فرهنگ ایران و همچنین فعال میراث فرهنگی بر این باور است که این خانه تاریخی توانایی ثبت در فهرست سازمان جهانی یونسکو را دارد.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

مجموعه پاسارگاد

مجموعه تاریخی پاسارگاد یکی از آثار بر جای مانده از دوران هخامنشی است که در منطقه پاسارگاد استان فارس واقع شده است. این مجموعه که هفتمین اثر ثبت شده کشور در فهرست آثار میراث جهانی است، در سال ۵۵۰ پیش از میلاد در دوران هخامنشیان بنا نهاده شد.

مجموعه تاریخی پاسارگاد که به فرمان کوروش هخامنشی بنا شده، شامل آرامگاه کوروش، کاخ انسان بالدار، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی و بنای معروف به تخت سلیمان است.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید به دستور داریوش اول، سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد، اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی خشایارشا و اردشیر اول نیز ادامه پیدا کرد.

البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

معرفی اماکن تاریخی شیراز

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما