ویزا چیست ؟ تهیه ی ویزا چه ضرورتی دارد ؟

ویزا چیست ؟ تهیه ی ویزا چه ضرورتی دارد ؟

مسافرت‌های بین المللی معمولاً نیازمند داشتن ویزا هستند. ویزا مدرکی است که توسط کشور میزبان ارائه می‌شود تا گردشگر را قادر سازد تا از آن کشور عبور کند یا درون مرزهای کشوز میزبان برای مقصودی مشخص و دوره زمانی معینی باقی بماند.

ویزا چیست ؟ تهیه ی ویزا چه ضرورتی دارد ؟

ویزاها شروطی هستند که فرد را بر اساس ملیتی که دارد، مدت زمان اقامت، هدف از ورود به کشور و نوع فعالیت (برای مثال داشتن حق کار) محدود می‌کنند. ویزاها به چندین شکل ارائه می‌شوند مانند تمبری که درون پاسپورت قرار می‌گیرد، سند مربوط به سفر که به‌صورت برگه‌ای جداگانه ارائه می‌شود و سابقه الکترونیکی که فرد در وبسایت اداره مهاجرت کشور مورد نظر ثبت کرده است.

بسیاری از کشورها توافق‌نامه‌های دوطرفه ای را با کشورهای دیگر امضا می‌کنند که بر طبق آن شهروندان دو کشور می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به کشور مورد توافق سفر کنند. برای مثال شهروندان ایالات متحده و کانادا برای ورود به کشور دیگر نیاز به اخذ ویزا ندارند. به همین ترتیب 26 کشور حوزه شینگن نیز قوانین مربوط به مهاجرت در مرزهای مشترک خود را حذف کرده‌اند و تمامی این کشورها قوانین مشترکی را در خصوص ویزا اعمال می‌کنند.

عدم نیاز به اخذ ویزا برای اقامت‌های کوتاه‌مدت در میان بسیاری از کشورها امری معمول است. بهترین منبع برای دریافت اطلاعات مربوط به ویزای کشور مورد نظر خود را می‌توانید در وبسایت کنسولگری سفارت کشور مورد نظر خود بیابید.

اگر برای مسافرت آتی خود ویزا می‌خواهید، به احتمال قوی باید هزینه آن را نیز بپردازید. این هزینه می‌تواند از 50 تا 200 دلار متغییر باشد. اگرچه برخی از ویزاها را می‌توانید به‌شکل فوری اخذ کنید، اخذ برخی دیگر می‌تواند هفته‌ها تا ماه‌ها به‌طول بیانجامد. به همین دلیل بهترین کار این است که مدارک مربوط به ویزا را از چند هفته پیش از تاریخ خروج خود چک کنید.

  سازمان جهانی توریسم اعلام کرد که سال 2015 پایین‌‌ترین سطح سفرهای نیازمند ویزا را داشته است؛ به‌طوری که 39 درصد از مردم جهان توانستند به عنوان گردشگر و بدون ویزا به مسافرت بروند. این درحالی است که در سال 2008 این رقم تنها 23 درصد بود. اما هنوز هم ممکن است با شنیدن نام کشورهایی که برای ورود به آن‌ها نیازمند ویزا هستید، شگفت‌زده شوید.

هند

همه خارجی‌هایی که به هندوستان می‌آیند نیازمند اخذ ویزا این کشور هستند. گردشگران 160 کشور جهان درصورت برنامه‌ریزی برای اقامت کم‌تر 30 روز در هند، می‌توانند برای دریافت ویزای الکترونیکی آنلاین اقدام کنند. تمامی دیگر گردشگران باید در سفارت یا کنسولگری کشور خود برای اخذ ویزا اقدام کنند.

استرالیا

تمامی گردشگران خارجی که قصد ورود به استرالیا را دارند نیازمند شکلی از پذیرش ازقبل از سوی استرالیایی‌ها هستند (حتی اگر ویزای رسمی این کشور از آن‌ها خواسته نشود). اجازه الکترونیکی سفر (ETA) به بازدیدکنندگانی اهدا می‌شود که برای مقاصد توریستی یا تجاری تا گردشگری تا 90 روز به این کشور سفر می‌کنند.

ویتنام

بیشتر مسافرانی که می‌خواهند به ویتنام سفر کنند نیازمند اخذ ویزا هستند. البته استثناهایی نیز وجود دارند.شهروندان کشورهای اروپایی می‌تونند توانند تا 15 روز بدون ویزا در این کشور اقامت کنند. این درحالی است که گردشگران کشورهای آسیای شرقی همسایه ویتنام می‌توانند تا 30 روز بدون ویزا در این کشور اقامت کنند.

تایلند

گردشگران بیش از 50 کشور دنیا برای اقامت 15 تا 90 روزه در تایلند نیاز به اخذ ویزای تایلند ندارند. برای اقامت بیشتر در این کشور، متقاضیان باید ازپیش در سفارت کشور سلطنتی تایلند در کشور خود اقدام به تحویل مدارک کنند. البته می‌توانید پس از آن‌که وارد کشور بانکوک شدید می‌توانید برای تمدید اقامت خود در بانکوک اقدام کنید.

کانادا

بیشتر بازدیدکنندگان از کانادا نیازمند ویزا یا مجوز الکترونیکی سفر به این کشور هستند. البته استثنای این قانون شهروندان آمریکایی  هستند که به‌صورت پیش‌فرض از ویزای کانادا برخوردارند.

ویزا چیست ؟ تهیه ی ویزا چه ضرورتی دارد ؟

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما