گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

در ۲۴ ساعت هم می‌توانید با روح حاکم در زاگرب آشنا شوید. جاذبه‌های این شهر حتی در این زمان اندک تجربه خوبی برایتان می‌سازند.

حتی اگر تنها یک روز برای گردش در زاگرب داشته باشید باز هم برای دیدن برترین جاذبه‌هایش کافی خواهد بود. سعی کنید ساعات زیادی را بیدار باشید تا از بازار کشاورزی صبح زود و شور و هیجان شبانه بی‌بهره نمانید. با راهنمای سفر ما به زاگرب که برایتان فراهم کرده‌ایم، مسیری را به شما پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید بیشترین استفاده را از این یک روز اقامت ببرید.

صبح را در بازار محلی دولاتس شروع کنید

هر روز صبح قبل از ساعت ۷ کشاورزان محلی و فروشندگان محصولات بومی بازار رو بازی را برپا می‌کنند که «دولاتس» (Dolac) نام دارد. در اینجا ترکیبی از غرفه‌های سوغاتی‌فروشی، اسنک‌فروشی و محصولات معمول بازار مانند گوشت، ماهی، مغزها، روغن‌ها و سبزیجات را خواهید دید. اگر می‌خواهید چیزی که مردم به طور معمول برای صبحانه می‌خورند را امتحان کنید، باید پنیر روستایی و خامه ترش را بچشید. در این تجربه دلچسب فروشندگانی را خواهید دید که محصولاتشان را با صدای بلند برای مشتریان احتمالی تبلیغ می‌کنند. برای سپری کردن صبح مانند مردم بومی، پیشنهاد می‌کنیم خود را به صرف یک فنجان قهوه داغ مهمان کنید. باید بدانید که مردم این کشور عاشق قهوه هستند و اگر شما هم این‌طور باشید می‌توانید از فرهنگ قهوه زاگرب نهایت لذت را ببرید. نوشیدن قهوه و گپ زدن چیزی است که هر کسی در این کشور دوست دارد. اگر از تماشای عبور و مرور مردم لذت می‌برید در «میدان گل» (Cvjetni trg) بنشینید و اتمسفر آن را در خاطر ثبت کنید.

گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

برج لوترساک و کلیسای جامع زاگرب را از نزدیک ببینید

قبل از ظهر از مرکز شهر به سمت غرب بروید و سوار واگن‌های مسافربری که به طرف بالای شهر می‌روند بشوید. این ناحیه قسمت قرون وسطایی زاگرب محسوب می‌شود. البته بد نیست بدانید که این مسیر با ۶۴ ثانیه زمان کوتاه‌ترین خط حمل و نقل عمومی جهان به شمار می‌رود! برای بهترین مناظر پانورامیک به «برج لوترساک» (Lotrscak Twer) رفته و از طبقه بالایی‌اش به تماشای شهر بنشینید. درست راس ساعت ۱۲ از این برج یک توپ شلیک می‌کنند و شاید جالب باشد که واکنش گردشگرانی که با این قضیه آشنا نیستند را تماشا کنید! در مسیر بازگشت به پایین شهر، از دروازه سنگی عبور خواهید کرد که نقاشی مادر مقدس را گرامی می‌دارد. این نقاشی بعد از آتش‌سوزی فاجعه‌بار شهر هیچ آسیبی ندید. از آنجا خیلی راحت می‌توانید کلیسای جامع زاگرب را پیدا کنید که از نمادهای شهر شده و با اختلاف زیاد بلندترین سازه کشور به شمار می‌رود. تقریباً از هر نقطه شهر می‌توانید آن را ببینید.

گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

ناهار را به سبک سنتی کرواسی میل کنید

بعد از این گردش‌ها احتمالاً گرسنه شده باشید پس وقت آن رسیده که در رستوران «کپتولسکا کلت» (Kaptolska klet) توقف کرده و غذاهای سنتی کرواسی را امتحان کنید. بوقلمون سوخاری با نان خانگی یکی از پیشنهادهای ویژه ما خواهد بود. برای دسر هم می‌توانید «استوکلی» (stukli) سفارش دهید. این خوراکی را هر مادربزرگی برای نوه‌اش درست می‌کند. یکی دیگر از رستوران‌های پیشنهادی ما «وینودول» (Vinodol) است.

گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

از موزه روابط شکست خورده و میدان مارک دیدن کنید

با این حجم از غذایی که احتمالاً در شکم دارید، شاید بخواهید کمی استراحت کنید، اما به جای اینکه به هتل بازگردید، به پارک «زرینیِواتس» (Zrinjevac) که در نزدیکی میدان اصلی واقع شده بروید و در زیر سایه درختانش روی چمن دراز بکشید. اگر می‌خواستید به راهتان ادامه دهید، به سمت موزه «روابط شکست خورده»، یکی از موزه های عجیب کرواسی بروید. در این موزه چیزهایی که مردم بعد از جدایی‌هایشان باقی گذاشته‌اند را می‌بینید؛ از یک تبر گرفته تا یک گوشی موبایل یا دستگاه تستر! از اینجا به سمت «میدان مارک» (Mark’s Square) رفته و ساختمان پارلمان را تماشا کنید. البته کلیسای سنت مارک هم از قرن سیزدهم در همین جا قرار دارد. باید حتماً سقف کاشی کاری شده زیبایش را ببینید.

گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

در استروسمایر قدم بزنید و غروب را تماشا کنید

زوج‌های عاشق تماشای غروب خورشید در گردشگاه «استروسمایر» (Strossmayer) را دوست خواهند داشت. اگر در تابستان به زاگرب می‌روید، حتماً در فستیوالی که بین ماه ژوئن تا سپتامبر برپا می‌شود هم شرکت کنید. طی این ماه‌ها استروس یکی از پربازدیدترین نقاط زاگرب می‌شود. کنسرت‌ها ورکشاپ‌های هنری، مهمانی‌ها، تئاتر‌ها و بسیاری رویدادهای جذاب دیگر در این جشنواره برگزار می‌شوند. البته حتی در زمستان هم اینجا جذابیت‌های خودش را دارد. منظره پوشیده از برف و رمانتیک استروس در ماه سپتامبر با بازارهای کریسمس تکمیل خواهد شد.

گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

شب را در کافه و رستوران های خیابان تکلسیتسوا زگرب بگذرانید

اگر جزو آن دسته گردشگرانی هستید که از شب‌های پرهیجان لذت می‌برید، زاگرب‌ چیزهای زیادی برای شما دارد. مرکز زندگی شبانه شهر در خیابان «تکلسیتسوا» (Tkalciceva) بوده و در آن کافه‌هایی را می‌بینید که شبانه روزی باز هستند. این کافه‌ها و رستوران‌ها جای خوبی برای امتحان کردن غذاهای اصیل و بومی بوده و نوشیدنی‌های جذابی هم دارند. از میان گزینه‌های برتر می‌توانیم به «آلکاتراز» (Alcatraz) یا «پود زیدوم» (Pot zidom) اشاره کنیم.

گشت و گذار 24 ساعته در زاگرب کرواسی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما