الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

مرکز این شهرستان الشتر است که در شمال لرستان و دردامنه کوه گرین واقع شده است اطراف شهرستان سلسله را کوههای سربه فلک کشیده فرا گرفته اند که جریان سه رودخانه کهمان ، کاکارضا و دوآب و سراب و چشمه طراوات خاصی را به دشت حاصلخیز سلسله بخشیده است .

الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

سلسله بهشت گمشده دوستداران طبعت و گردشگری است این شهرستان با توجه به موقعیت جغرافیایی که در معرض وزش بادهای غربی قرار گرفته است دارای آب و هوایی معتدل کوهستانی می باشد که علاقمندان فراوانی را به سوی خود جلب کرده است. در شهرستان سلسله بیش از 300 اثر باستانی وجود دارد که 220 اثر از آنان محوطه های باستانی تپه ها و پل تاریخی است از مهمترین تپه های باستانی این شهرستان می توان به تپه های گریران، ماهور، سلطان مشرق ، کلک ،پیرمحمدشاه، و تخت سلیمان اشاره کرد .

الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

کهمان بهشت کوچک لرستان سلسله را با نام کهمان می شناسند کهمان دره ای است در 10 کیلومتری شمال شرقی شهر الشتر که در دامنه کوه چهل نابالغان واقع شده است . این منطقه دره ای بسیار زیبا وجنگلی است که دارای چشمه سارهایی است که از اعماق زمین می جوشد و جان تازه ای به طبیعت شگفت انگیز آن می دهد و رودخانه کهمان حیات و هستی خود را از این سراب ها می گیرد.

الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

 در منطقه کهمان و در کنار رودخانه کهمان درختان کهنسال گردو، بادام و برخی درختان جنگلی دیگر قد علم کرده اند و مناظر زیبایی را از خلقت به تماشا گذاشته اند . در شهرستان سلسله 112 سراب و رودخانه وجود دارد که علاوه بر سیراب کردن اراضی کشاورزی طراوت و سرسبزی را به دشت سلسله ارزانی داشته و هر کدام جلوه هایی زیبا از دست مشاطه گر هستی هستند.

الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

ازدیگر سراب های این شهرستان می توان به عمارت ، زز، سیاهپوش ، امیر، چنار و هنام اشاره کرد . سلسله غارهای تاریخی الشتر که هر کدام قدمت دیرینه این شهرستان را نشان می دهد که از جمله می توان غار اشگفت علی آباد جوانمرد،غار مرکردل ،غار مرکلنگ ،غار چنار الف و ب ،غار کیوان وغار سمسا اشاره کرد . غار سمسا در دره آرش «الشتر» واقع شده و در گویش محلی به «مرسمسا» مشهور است. درازای غار نزدیک به 70 متر، پهنای دهانه آن 6متر، پهنای داخل آن 7 متر و بلندی دهانه آن 70/3 متر است.

الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

قلعه مظفری یکی دیگر از جاذبه های تاریخی شهرستان سلسله قلعه مظفری است که در مرکز شهر الشتر و در خیابان امام خمینی واقع شده است این قلعه با چهار برج ساخته شده است که در حال حاضر یک برج دایره شکل از آن باقی مانده است و این برج تا 10 سال پیش به عنوان منزل مسکونی استفاده می شد که توسط میراث فرهنگی جهت موزه مردم شناسی خریداری گردید. قلعه مظفری در دو طبقه به مساحت هر طبقه 270 مترمربع و حیاط آن با 500 متر مربع با پلان مستطیل به صورت جنوبی ساخته شده که با توجه به سبک و سیاق معماری آن متعلق به دوران اواخر قاجار و پهلوی است .شهرستان سلسله 75 هزار نفر جمعیت در شمال استان لرستان واقع شده است. الشتر ، جاذبه های گردشگری الشتر سلسه جذابیت‌ها طبیعی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما