گردشگاه تنگ تيزآب شیراز در فاصله ۲۰ کيلومترى شمال غرب سپيدان واقع شده و گذرگاه يکى از شعبه‌‌هاى رودخانه بشار است. در این تنگ رودخانه‌ای جاری است که آب آن از کوه‌هاى سپيدان و ياسوج سرچشمه مى‌‌گيرد. اين رودخانه دائمى آبى شيرين دارد و مورد استفاده‌ شرب و کشاورزى است. گونه‌هاى مختلف ماهيان بومى نيز در آن ديده مى‌شوند .تنگ تیزاب، یکی از زیبا‌ترین جاهای دیدنی شیراز است که هرساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر از شیراز و یا دیگر استان‌ها می‌باشد.

تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

گردشگاه تنگ تيزاب از پوشش جنگلى مناسب برخوردار است و درختان آن را بيشتر بنه، بادام، بلوط و بيد تشکيل مى‌دهند.

تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

تنوع گونه‌هاى درختى و عبور يک رودخانه‌ دائمى از جمله ويژگى‌هاى اين منطقه‌اند. تنگ تيزآب تابستان‌هاى خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌هاى سرد دارد. اين منطقه با آن که امکانات گردشگاهى مناسب ندارد، ‌ در فصل تابستان مورد استفاده بسيارى از بازديدکنندگان که از راه‌هاى دور و نزديک به اين منطقه مسافرت مى‌کنند، قرار مى‌‌گيرد.

تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

طبيعت کوهپايه‌اى توأم با پوشش جنگلى و رودخانه‌ دائمى، ‌ منظره‌اى زيبا را در دل تنگ تيزاب به وجود آورده و جاذبه‌هاى اين گردشگاه را فزونى بخشيده است. مدخل تنگ تيزاب در مجاورت جاده آسفالته سپيدان – ياسوج قرار دارد. فاصله‌ شيراز تا اين محل در حدود ۹۰ کيلومتر است. راه کوهستانى ممسنى – سپيدان از کنار اين تنگ عبور مى‌کند.

تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

هم اکنون در فصل‌هاى مساعد به ويژه در بهار، در مدخل ورودى اين تنگ چادرهايى براى اقامت بازديدکنندگان نصب شده است که مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

گردشگاه تنگ تیزاب یکی از گذرگاه رودخانه بشار است که از کوه‌های سپیدان و یاسوج سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه دایمی آبی شیرین دارد که هم برای شرب و هم کشاورزی استفاده می‌شود. تنگ تیزاب پوشیده از جنگل و انواع درختان بنه، بادام، بلوط و بید و گیاهان سرسبز است و همین مساله سبب ایجاد سرسبزی و نشاط در این منطقه شده است. تنگ تیزاب تابستان‌های خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌های سرد دارد. این منطقه با آنکه امکانات گردشگاهی مناسبی ندارد، در فصل تابستان مورد استفاده بسیاری از بازدیدکنندگان که از راه‌های دور و نزدیک به این منطقه مسافرت می‌کنند قرار می‌گیرد. طبیعت کوهپایه‌ای توأم با پوشش جنگلی و رودخانه دایمی، منظره‌ای زیبا را در دل تنگ تیزاب به وجود آورده و جاذبه‌های این گردشگاه را فزونی بخشیده است. ورودی تنگ تیزآب در مجاورت جاده آسفالته سپیدان- یاسوج قرار دارد. تنگ تیزاب در فاصله ۲۰ کیلومتری سپیدان واقع شده و فاصله شیراز تا این محل در حدود ۹۰ کیلومتر است.

  باغ نارنجستان قوام یکی از بهترین دیدنی های شیراز

برای رسیدن به این تنگ نیازی به پیاده روی نیست و می‌توان با ماشین به خود رودخانه رسید اما برای دیدن برم‌های آن بایستی مسافتی را پیاده رفت. در کنار این رودخانه سکوهایی برای مسافران فراهم شده‌است.

منبع : toptourism
نویسنده

یک نظر بنویسید