جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

استان ادرنه یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در منطقه تراکیه شرقی قرار دارد، یکی از سه استان اروپایی ترکیه به شمار می‌رود. استان ادرنه از شرق با استان‌های تکیرداغ و قرقلرایلی، از جنوب‌شرقی با شبه‌جزیره گالیپولی در استان چناق‌قلعه، از شمال با بلغارستان و از غرب با یونانمرز مشترک دارد. مرکز این استان، شهر ادرنه است.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

استان ادرنه بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۶.۲ هزار کیلومتر مربع دارد. بیشتر جمعیت این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو مذهب سنی و شیعه تقسیم می‌شود و در رده بعد پیروان مسیحی قرار دارند. زبان مردم ادرنه ترکی است.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

استان ادرنه تحت حکومت مرکزی ترکیه قرار دارد که از نوع پارلمانی دموکراتیک به شمار می‌رود. در این نوع حکومت، رئیس جمهور در راس کشور قرار دارد و نخست وزیر در راس حکومت. قوه مقننه توسط مجلس کبیر ملی ترکیه، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه به صورت کاملا مستقل از مجلس و وزرا اداره می‌شود.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

مرکز کنونی استان، شهر ادرنه، بین سال‌های ۱۳۶۳ تا ۱۴۵۳ به عنوان سومین پایتخت امپراطوری عثمانی به شمار می‌رفت. این شهر یک بار در سال ۱۸۲۹ و در طول جنگ استقلال یونان، و بار دیگر در ۱۸۷۸ و در طول جنگ‌های روسیه و عثمانی توسط نیروهای روس اشغال شد. در سال ۱۹۱۳، ادرنه برای مدتی کوتاه توسط بلغاری‌ها و از سال ۱۹۲۰ به مدت دو سال از معاهده‌ سور، توسط یونانی‌ها به اشغال درآمد. ادرنه سرانجام با پیروزی در جنگ استقلال ترکیه، در سال ۱۹۲۲ آزاد شد.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

آب و هوای استان ادرنه، گرم و معتدل و میزان بارش بارندگی در این استان زیاد است. حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال، این استان بارش‌های زیادی را تجربه می‌کند. دمای متوسط سالانه حدود ۱۳ درجه گزارش شده است.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

نزدیک‌ترین فرودگاه بین‌المللی به استان ادرنه، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک است. ترمینال ادرنه هرچند در مسیر خروجی شهر قرار دارد؛ اما تعدادی مینی‌بوس‌ به صورت رایگان مسافران را به مرکز شهر می‌برند. قطار روزانه اروپای غربی در ایستگاه شهر کاپی کوله که در نزدیکی مرز بلغارستان قرار دارد، توقف می‌کند و قطار روزانه به مقصد استانبول از ایستگاه شهر ادرنه عبور می‌کند.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

از سوغاتی‌های معروف استان ادرنه می‌توان به صابون‌های میوه‌ای شکل، شیرینی‌های بادامی و جارو اشاره کرد. شما برای خرید می‌توانید به «بازار بزرگ ادرنه» (The Grand Bazaar of Edirne) و «مارجی اوت لت» (Margi Outlet) سر بزنید.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

جاذبه‌های تاریخی در صدر لیست دیدنی‌های استان ادرنه قرار دارند که از آن جمله می‌توان به  «موزه سلامت سلطان بایزید دوم» (Beyazid II Kulliyesi Health Museum)، «موزه باستان‌شناسی ادرنه» (Edirne Archeology Museum)، «موزه هنرهای اسلامی و ترکی» (Turkish and Islamic Arts Museum)، «موزه جنگ بالکان» (Balkan War Museum) و «قلعه انز» (Enez Castle) اشاره کرد.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

از دیگر دیدنی‌های استان ادرنه می‌توان «مسجد سلیمیه» (Selimiye Mosque)، «پل رودخانه مریچ» (Meric River Bridge)، «مسجد قدیمی» (Old Mosque)، «مسجد اوچ شرفلی» (Uc Serefeli Mosque)، «ایستگاه قطار قره آغاج» (Karaagac Train Station) و «کنیسه ادرنه بویوک» (Edirne Buyuk Sinagogu) را نام برد.

جاهای دیدنی استان ادرنه در ترکیه

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما