ایالت مالاکا در کشور ،در قاره آسیا قرار دارد. این ایالت که در قسمت جنوبی شبه‌جزیره مالایا واقع شده، از شمال و غرب با ایالت نگری سمبیلان ایالت جوهور همسایه است. مرکز این ایالت شهر نام دارد.

ایالت مالاکا ۸۷۲ هزار نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۱٫۶ هزار کیلومترمربع دارد. ۶۶٪ مردم این ایالت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بعد از آن بودایی‌ها با ۲۴٪ قرار گرفته‌اند. پیروان هندویسم و مسیحیت در این ایالت کمتر از ۱۰٪ جمعیت را شامل می‌شوند. زبان رسمی ایالت مالاکا مالزیایی است و زبان انگلیسی نیز در بسیاری از ادارات و بخش‌های توریستی استفاده می‌شود.

پارلمان ایالت مالاکا، هیئت مقننه ایالت نام دارد و حزب قدرتمند وقت در این هیئت، شورای اجرایی را تشکیل می‌دهد. شورای اجرایی بیشترین قدرت تصمیم‌گیری را در ایالت دارد.

ایالت مالاکا در طول سال‌های ۱۸۲۶ تا ۱۹۴۶ تحت سلطه‌ی انگلستان قرار داشت. بین سال‌های ۱۸۳۱ تا ۱۸۳۲، بین سلطان وقت مالاکا و نیروهای انگلیسی جنگ داخلی در گرفت که با پیروزی مسلم انگلستان پایان یافت. ژاپنی‌ها این ایالت را در طول سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵، در جنگ جهانی دوم تحت تصرف داشتند. استقلال ایالت مالاکا سرانجام در سال ۱۹۶۳، زیر پرچم مالزی به رسمیت شناخته شد. این ایالت در سال ۱۹۸۹ با عنوان میراث جهانی شناخته و در سال ۲۰۰۸ در یونسکو ثبت شد.

آب و هوای ایالت مالاکا گرم و مرطوب است. بین ماه‌های اکتبر تا مارس، در این ایالت باران‌های استوایی می‌بارد. دمای روزها بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد و شب‌ها ۲۷ تا ۲۹ درجه است.

فرودگاه بین‌المللی مالاکا روزانه به پنانگ و اندونزی پرواز دارد و از فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور تا ایالت مالاکا را باید از طریق جاده طی کرد. در این ایالت دو ایستگاه قطار موجود است؛ یکی در پالائو سبانگ و دومی در باتانگ مالاکا. همچنین ایستگاه اتوبوس مرکزی مالاکا برای تمام شهرهای شبه‌جزیره مالایا و سنگاپور، خدمات اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی ارائه می‌دهد.

  جاهای دیدنی ایالت سلانگور در مالزی

تارت آناناس و شکلات‌های دودل از سوغاتی‌های خوراکی مالاکا محسوب می‌شود. اگر اهل سس‌های متفاوت هستید، حتما بلاکان را تست کنید. این سس از نوعی میگو تهیه شده است. از جمله سوغاتی‌های غیرخوراکی می‌توان به دمپایی‌های زنانه و کیف‌های دست‌ساز اشاره کرد.

شما برای خرید می‌توانید به «خیابان جانکر» (Jonker Street) و «داتاران پهلوان مالاکا مگامال» (Dataran Pahlawan Melaka Megamall) سر بزنید.

جاهای دیدنی ایالت مالاکا در مالزی

«موزه میراث بابا نیونیا» (Baba & Nyonya Heritage Museum) یکی از دیدنی‌های ایالت مالاکا به شمار می‌رود. این موزه در شهر مالاکا و در محوطه یونسکو واقع شده است. دلیل شهرت این موزه، کارهای چوبی بی‌نظیر، مبلمان و ظروف چینی است.

جاهای دیدنی ایالت مالاکا در مالزی

«معبد چنگ هون تنگ» (Cheng Hoon Teng Temple) از دیدنی‌های شهر مالاکا است. بنای پر زرق و برق این معبد، شامل تعدادی سالن برای نمازگزاران است و ۴٫۶ هزار متر مربع مساحت دارد.

جاهای دیدنی ایالت مالاکا در مالزی

از دیگر جاذبه‌های ایالت مالاکا می‌توان به «موزه فرهنگی چنگ هو» (Cheng Ho Cultural Museum)، «مسجد تنگه مالاکا» (Melaka Straits Mosque)، «کلیسای سنت پاول» (St. Paul\’s Church) و «محله چینی‌ها» (Chinatown) اشاره کرد.

منبع : kojaro
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید