ایالت پرلیس کوچک‌ترین ایالت در کشور مالزی، قاره آسیا است. این ایالت در قسمت شمالی ساحل غربی شبه‌جزیره مالایا قرار دارد و از شمال با استان‌های ساتون و سونگخلا در کشور تایلند و از جنوب با ایالت کداح هم‌مرز است. مرکز رسمی پرلیس، کنگر نام دارد و مرکز سلطنتی آن، آرائو است.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

ایالت پرلیس ۲۴۶ هزار نفر جمعیت دارد و مساحت آن ۸۲۱ کیلومترمربع است. حدود ۸۸٪ جمعیت این ایالت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بعد از آن بودا‌یی‌ها با ۱۰٪ قرار گرفتند. جمعیت پیروان هندویسم و مسیحیت در این ایالت کمتر از ۲٪ است. زبان مردم این ایالت مالزیایی پرلیس است و اقلیت هندی و چینی نیز به زبان تامیل و زبان‌های چینی صحبت می‌کنند.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

نوع حکومت در ایالت پرلیس پادشاهی مشروطه است؛ اما بر خلاف دیگر ایالت‌های مالزی، حاکم این ایالت به جای سلطان، راجا نام دارد. قدرت قانون‌گزاری را قوه مقننه ایالت پرلیس به عهده دارد، که متشکل از ۱۵ نماینده از قسمت‌های مختلف ایالت است. قدرت و حاکمیت در این ایالت به دست قوه مجریه و نخست وزیر است که هر دوی آن‌ها توسط راجا انتخاب می‌شوند.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

در آغاز پرلیس جزوی از ایالت کداح محسوب می‌شد و یکی از ارزشمندترین محدوده‌ها برای سلطنت کداح به شمار می‌رفت. دو پایتخت سلطنتی کداح با نام‌های کوتا سنا و کوتا ایندرا کایانگان در این ایالت قرار داشتند.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

دمای هوای پرلیس در طول سال بین ۲۳ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد متغیر است. این ایالت در برخی از ماه‌های سال مانند اکتبر باران‌های فصلی شدیدی را تجربه می‌کند.

خط اصلی قطار کوالالامپور-بانکوک از ایالت پرلیس عبور می‌کند. برای طی مسافت‌های بین ایالتی می‌توان به ترمینال بوکیت لاگی در کنگر مراجعه کرد. برای ورود زمینی به تایلند نیز، حرکت از پادانگ بسار و وانگ کلیان در نزدیکی کنگر پیشنهاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی ایالت ساراواک در مالزی

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

از شهرهای مهم ایالت پرلیس می‌توان به کنگر، آرائو، پادانگ بسار، کوالا پرلیس و وانگ کلیان اشاره کرد.

سوغاتی‌های ایالت پرلیس انواع باکیت، سرامیک‌جات، دست‌سازهای بومی و عود را شامل می‌شوند. شما برای خرید می‌توانید به «جمعه بازار وانگ کلین» (Wang Kelian Weekend Market) و «مرکز محصولات فرهنگی پرلیس» (Perlis Craft Cultural Complex) سر بزنید.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

«مسجد الحسین» (Al Hussain Mosque) که به مسجد شناور نیز شهرت دارد، یکی از دیدنی‌های پرلیس به شمار می‌رود. این مسجد در نزدیکی موج‌شکن کوالا پرلیس قرار دارد و نمازگزاران برای رفتن به داخل صحن مسجد باید از پلی معلق روی آب عبور کنند.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

«موزه کوتا کایانگ» (Kota Kayang Museum) از دیدنی‌های پرلیس است و شامل سه گالری می‌شود؛ گالری عمومی، گالری باستان‌شناسی و گالری پرلیس و کداح.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

اگر به جاذبه‌های طبیعی و دنیای وحش علاقه دارید، به «غار کلام» (Kelam Cave) و «مزرعه مارها و خزندگان» (Snake And Reptile Farm) سر بزنید.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

از دیگر دیدنی‌های پرلیس می‌توان به «پارک ایالتی پرلیس» (Perlis State Park)، «مزارع انگور پرلیس» (Taman Anggur Perlis) و «کاخ آراو» (Istana Arau) اشاره کرد.

جاهای دیدنی ایالت پرلیس در مالزی

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید