شهرستان بناب با 840 کیلومتر مربع وسعت در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی واقع شده است و فاصله مرکز شهرستان با مرکز استان 120 کیلومتر است. شهرستان بناب از شمال به شهرستان عجب شیر ، از شرق به شهرستان مراغه، از جنوب به شهرستان ملکان و از غرب به شهرستان میاندوآب در استان آذربایجان غربی و دریاچه ارومیه محدود می شود. بناب از دیر باز از یک موقعیت ممتــــاز جغرافیائـــی برخوردار بوده و راههای بزرگ تجارتـی و کاروانی از آذربایجان به بین النهرین، شامات، حجاز و غرب کشــور از آن عبور میکرده اسـت و امروزه نیز با قرار گرفتن در نقطه تلاقی محورهای اصلی آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، عتبات عالیات و دسترسی به راههای آهن و هوائی ضمن این که موقعیت خـود را حفظ کرده بلکه بر موقعیتش نیز افزوده شده است و همیشه به عنوان یک شهر مطرح در شمال غربی کشور مــورد توجه قرار گرفته است.

جاهای دیدنی بناب ، از موزه صفوی تا تالاب قره قشلاق

جغرافیای طبیعی شهرستان بناب

شهرستان بناب در جلگه ای صاف و هموار قرار گرفته كه از طرف شرق به كوههای غربی سهند و از غرب به سواحل پست دریاچه ارومیه محدود می گردد. ارتفاع متوسط شهرستان از سطح دریا 1600 متر است كه در بلندترین نقطه (قزل داغ) 2250 متر و در پست ترین (آخوند قشلاق)  1280 متر می باشد. تقسیمات کشوری شهرستان بناباین شهرستان از یک بخش به نام مرکزی تشکیل و دارای ۳ دهستان می‌باشد، بطوری که دهستان بناجوی غربی به مرکزیت روستای خانه برق جدید، دهستان بناجوی شرقی به مرکزیت روستای خوشه مهر و دهستان بناجوی شمالی به مرکزیت روستای روشت بزرگ قرار دارند. شهرستان بناب از یک شهر بنام بناب و تعداد ۲۹ روستا تشکیل شده است.

جاهای دیدنی بناب ، از موزه صفوی تا تالاب قره قشلاق

جمعیت

جمعیت شهرستان بناب حدودا  130,000 نفر می‌باشد که از این تعداد ۷۶٫۶۱۰ نفر (۶۰ درصد جمعیت کل شهرستان) در مرکز شهرستان ساکن اند. وی‍ژگیهای فرهنگی و بومی شهرستان بنابزبان رایج محلی این شهرستان ترکی بوده و مذهب اهالی این منطقه شیعه اثنی عشری می‌باشد.  فرهنگ بناب در قبل از اسلام و بعد از اسلام به دو صورت در ایام عید بود: درقبل از اسلام در عید نوروز جشن گرفته و پایكوبی مشغول شده و بازدید بزرگان ایل و طایفه می رفتند. عید پاییزه نیز در این دوره رواج داشته و بعد از برداشت محصولات كشاورزی انجام می گرفته است.  در بعد از اسلام و به تبعیت از دین مقدس اسلام مانند عید غدیر،  عیدقربان، عید مبعث امامان به دو عید نوروز و پاییزه اضافه شدند. مردم نیز در این اعیاد به دید و بازدید بزرگان می رفتند. در كنار این عیاد انواع رسومات محلی ومنطقه ای شامل ختنه كردن نوزادن، شب یلدا،  چله بزرگ و كوچك نیز مرسوم بوده است.

  مسجد استاد شاگرد تبریز

 پیشینه تاریخی شهرستان بناب

بر اساس نشانه‌ها و آثار شناخته شده در شهر بناب، قدمت تاریخ و تمدن این شهر به شش هزار سال پیش می رسد. آثار به دست آمده از مناطق باستانی قره تپه گزاوشت و قیزلار قلعه سی، سیچان تپه سی، پوس تپه سی و همچنین وجود معماری صخره ای سَور، غارهای پیش از تاریخی قویونلار و چاخماخلار که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است.

جاهای دیدنی بناب ، از موزه صفوی تا تالاب قره قشلاق

همچنین کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین ، این سابقه طولانی را تائید می‌کند و اما دوران شكوفایی بناب از لحاظ معماری و هنر به دوره صفویه بر می گردد.

جاهای دیدنی بناب ، از موزه صفوی تا تالاب قره قشلاق

نمای درونی دو نمونه از اتاقهای صخره ای روستای گردشگری سور شهرستان بناب

 آثار تاریخی و نقاط دیدنی و گردشگری

آثار گردشگری منطقه بناب روستای گردشگری سَور و توتاخانه، موزه صفوی، موزه مردم شناسی، منطقه گردشگری دوش، منطقه گردشگری قره قشون، مسجد مهرآباد، مسجد میدان، مسجد اسماعیل بیگ، حمام حاج فتح الله، حمام مهرآباد و … را می توان نام برد. در كل در بناب بیش از 150 اثر تاریخی و باستانی وجود دارد كه 65 اثر از آنها به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

خانه تاریخی سیف العلماء – موزه صفویجاهای دیدنی بناب ، از موزه صفوی تا تالاب قره قشلاقمراكز دانشگاهی این شهرستان دارای دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، دانشگاه بناب و دانشكده سماء واحد بناب می‌باشد. در شهرستان بناب دو حوزه علمیه نیز وجود دارد که از حوزه‌های معروف و فعال استان می‌باشند. کشاورزیبخش کشاورزی در شهرستان بناب به عنوان یکی از محورهای پنجگانه توسعه همه جانبه این شهرستان مطرح بوده و به همین لحاظ در طول برنامه های پنج ساله تلاش و سرمایه گذاری کلانی برای دستیابی به اهداف توسعه در بخش کشاورزی انجام شده است. در شرایط کنونی، شهرستان بناب با برخورداری از 1/8 درصد از مساحت اراضی کشاورزی استان 8/7 درصد تولید محصولات زراعی، 9/3 درصد تولید محصولات باغی و 7/2 درصد تولید محصولات دامی استان را به خود اختصاص داده است.

  پل دختر میانه یکی از آثار تاریخی در شهرستان میانه

بخش کشاورزی در بناب همچنین با جذب 85 درصد از شاغلان شهرستان به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیشترین اشتغال زایی را نسبت به سایر بخش ها در اختیار دارد. در حال حاضر سطح زیرکشت محصولات زراعی در بناب حدود 80912 هکتار است که 24/6 درصد محصولات زراعی در شهرستان به صورت دیم و 75/4 درصد محصولات به صورت آبی برداشت می شود. اقتصاداقتصاد شهرستان بناب مثل اغلب نقاط كشور ایران بستگی به تولیدات كشاورزی و دامی دارد. در امر كشاورزی در بعضی موارد علاوه بر تامین نیازهای منطقه مقداری نیز از محصولات مختلف به سایر شهرهای استان آذربایجان و همچنین به نقاط مختلف كشور صادر می گردد، كیفیت شاغل و تركیب آنها نشانگر این است كه این منطقه در قالب اقتصادی به عنوان یك مركز كشاورزی محسوب می شود و درصد بیشتری از شاغلین را كارها و فعالیت های مربوط به كشاورزی تشكیل می دهد. در بعضی موارد حتی بخش صنعتی نیز متاثر از فعالیت های كشاورزی وابسته به آن است علاوه بر كشاورزی و صنعت در حالت كلی اموری مانند كارهای ساختمانی، تشكیل بازارهای دواب، خدمات، حمل و نقل و غیره نیز بخشی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود.

تالاب قره قشلاق

این تالاب در ساحل جنوب دریاچه ارومیه در حومه شهرستان بناب در موقعیت جغرافیایی 37درجه و 13دقیقه و 25ثانیه عرض شمالی و 45درجه و 51دقیقه و 38ثانیه طول شرقی قرار دارد .

مساحت مساحت منطقه قره قشلاق 40000هکتار است .

ارتفاع

منطقه قره قشلاق 1270متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

راههای دسترسی

از طریق بناب ملکان فسندوز قابل دسترسی است .

  اوقات شرعی به افق تبریز

کاربری تالاب از مراتع اطراف تالاب به عنوان مرتع استفاده می شود شکار پرنده در آنجا رواج دارد .

مدیریت و حفاظت منطقه به عنوان شکار ممنوع در مدیریت و حفاظت استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

امکان جذب گردشگر

با توجه به سهل الوصول بودن تالاب وقرارگیری آن در بین دو استان آذر بایجان شرقی و غربی و وجود گونه های پرندگان زارآور در فصل بهار و تابستان و خوش آب و هوا بودن آن در تابستان می توان گردشگران طبیعت را برای اقامت کوتاه مدت به آن جذب کرد .

گیاهان پوشش عمده گیاهی تالاب نی و گز می باشد .

ماهیان دراین تالاب ماهی وجود ندارد در دهانه رودخانه زرینه رود و سیمینه رود کپور ماهی و ماهی سیاه وجود دارد.

منبع : seeiran،bonabu.ac
نویسنده

یک نظر بنویسید