خوی یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران است. این شهر تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و شاهد وقایع تاریخی مختلفی بوده است. شهرستان خوی به سبب قرار گرفتن بر سر جاده‌های معروف بازرگانی مانند جاده ابریشم، مکه یولی، راه طرابوزان به جلفا و … از قدیم دارای كاروانسراهای متعدد، جهت تخلیه كالا و استراحت بازرگانان و بازاری وسیع و گسترده جهت داد و ستد كالای مختلف را است.

خوی ، در گذشته  مركز اقتصادی بوده، اما در دوره‌های مختلف تاریخی به علت وجود سوانح طبیعی و غیره شهر قدیمی از بین رفته و به تدریج شهری جدید در کنار آن به وجود آمده است. گفته می‌شود قدمت خوی به سه هزار سال پیش بازمی‌گردد. در ادامه دیدنی‌های خوی را به شما معرفی می‌کنیم.

بازار قدیمی خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

بازار خوی دومین بازار بزرگ ایران است

بازار قدیمی خوی که در ضلع جنوب شرقی چهارراه مرکزی و مابین خیابان طالقانی و انقلاب قرار گرفته است، قدمتی به درازای حکومت صفویان (قرن ۱۲ هجری قمری) دارد. گفته می‌شود این بازار دومین بازار بزرگ ایران است. همان طور که ذکر شد، این شهر از گذشته تاکنون، مرکز اقتصادی بزرگی بود و به همین دلیل بازارها و کاروانسراهای قدیمی زیادی در آن به وجود آمده است.

بازار خوی چند راسته بازار سرپوشیده، چندین سرا، چهارسو و گذر قدیمی دارد که جزو بافت قدیمی بازار است و بعدها چندین راسته بازار و کاروان‌سرا به آن اضافه شد و حالت اولیه‌ی آن تغییر کرد. در زمان قاجار، عباس میرزا اقدامات زیادی برای ساماندهی بازار خوی انجام داد. مجموعه‌ی بازار خوی در ۲۴ خرداد سال ۱۳۶۶ با شماره‌ی ۱۷۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه و برج شمس تبریزی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

برج شمس تبریزی روی مزاری منسوب به شمس تبریزی ساخته شده است. این برج در محله‌ی امامزاده سید بهلول در شمال غربی خوی قرار دارد و یادگاری از دوران صفوی است. برج یا مناره‌ی شمس تبریزی از آجر ساخته شده و با شاخ‌های قوچ و میش‌هایی زینت یافته است که شاه اسماعیل صفوی در اقامت چهل روزه‌اش در کوه چله خانه‌ی خوی شکار کرده بود. با توجه به اسناد موجود، این بنا به دستور شاه اسماعیل صفوی ساخته شده و شاخ قوچ‌های وحشی را برای نشان دادن قدرت و مهارت وی در شکار قوچ در یک روز، نصب شده است.

گفته می‌شود در ابتدا ۳ مناره دور قبر شمس ساخته شده بود اما به دلایل طبیعی و گذر زمان، ۲ مناره از بین رفته و امروزه فقط یکی از آن‌ها باقی مانده است. قطر برج ۳٫۴۰ متر، ارتفاعش ۱۷ متر و مساحت‌اش ۱۱ متر است. منار شمس تبریزی به شماره ۹۹۶ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دروازه سنگی خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

دروازه سنگی قالا قاپیسی خوی در قسمت جنوبی بازار، به سمت شهر سلماس قرار دارد.  در مورد قدمت این بنا ۲ نظیره وجود دارد: برخی تاریخ ساخت آن را به دوران ایلخانیان نسبت می‌دهند و برخی دیگر معتقد هستند قدمت دروازه سنگی به دوران قاجار بازمی‌گردد.

  جاذبه گردشگری موزه ی آثار تاریخی خوی، بیانگر تاریخ کهن خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

اگر بخواهیم سبک معماری و ویژگی‌های بنا را در نظر گرفته و آن‌ها را آثار باقی مانده از دوران قاجار در تبریز و خوی مقایسه کنیم، احتمال این که این دروازه در دوران قاجار ساخته شده باشد، قوت می‌گیرد.

دروازه سنگی خوی به شیوه‌ی بناهای قاهره، از مرمر سیاه و سفید و به منظور حفاظت از شهر در مقابل هجوم دشمنان ساخته شده بود. این دروازه با شماره‌ی ۸۰۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه کبیری در خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

خانه‌ی کبیری یکی از خانه‌های تاریخی شهر خوی است که در اواخر دوران زندیه ساخته شده است. این خانه در بافت قدیمی شهر، در خیابان آیت‌الله طالقانی، کوچه‌ی امیر، بن‌بست اخوان قرار دارد و مالک آن فردی به نام حاج میراسماعیل کبیری بود. خانه‌ی کبیری در پنجم اردیبهشت ۱۳۵۶، با شماره‌ی ۱۶۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد مطلب خان خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

مسجد مطلب خان یکی از یادگاری‌های دوران ایلخانی در خوی است که در مرکز شهر، ابتدای خیابان طالقانی و در نزدیکی بازار قدیمی قرار دارد. مطلب خان، در زمان قاجار، زرگر مخصوص عباس میرزا نائب‌السلطنه بود. گفته می‌شود مسجد مطلب خان به سبک مساجد دوران مغول، روباز ساخته شده و در گذر زمان، بر اثر حوادث طبیعی تخریب و در زمان قاجار، مجددا روی ویرانه‌ها مسجدی بنا شده است.

از ویژگی‌های معماری این مسجد می‌توان به شبستان روباز، حجره‌های دو طبقه در دورتادور آن، شاه‌نشین‌های رفیع و ایوان بزرگ اشاره کرد. مسجد مطلب خان با شماره‌ی ۴۸۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختمان شهرداری خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

ساختمان شهرداری خود در زمان پهلوی اول ساخته شده و یکی از زیباترین بناهای تاریخی استان آذربایجان غربی است که در گذشته حکمرانان و بزرگان خوی از آن استفاده می‌کردند. ساختمان شهرداری با عناوینی چون ارگ یا ساختمان حکومتی نیز شناخته می‌شود. این بنای دو طبقه دارای گچبری‌ها و نقاشی‌های بسیار زیبایی است که همگی نشان از ذوق و هنر مردمان شهر دارد.

در سال ۱۳۱۲ شمسی، این ساختمان به عنوان نخستین ساختمان مستقل شهرداری خوی شروع به کار کرد. این اثر در دوم شهریور سال ۱۳۷۸ به شماره‌ی ۲۳۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه خوی

جاهای دیدنی خوی ، از قدیمی‌ترین مراکز تمدن ایران (قسمت اول)

موزه‌ی خوی ساختمانی یک طبقه در خیابان امام، کوچه‌ی نورالله این شهر است که در سال ۱۳۴۸ شمسی ساخته شده است. این ساختمان با ۲۵۶ متر مربع مساحت، دو سالن و یک تالار کوچک دارد و در سال ۱۳۵۸، سه تالار کوچک به آن اضافه شده است. در یکی از سالن‌های این موزه اشیای باستانی کشف‌شده از آذربایجان، خراسان، ری، گیلان و کاشان به نمایش گذاشته شده است.

  طبیعت زیبا و بکر دره قاسملو (دره شهدا) را بیشتر ببینید!

در سالن‌های دیگر اشیای مردم‌شناسی، هنرهای تزئینی و ملی و صنایع دستی وجود دارد. از آثار ارزشمند این موجود در موزه ی خوی می‌توان به سنگ نبشته‌ی شاه تهماسب صفوی، کتاب‌های خطی، سکه‌های ادوار مختلف، گل مهره‌ها و … اشاره کرد.

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید