شهرستان رضوانشهر در شمال غربی گیلان, بین سواحل دریای خزر و رشته کوه های سرسبز تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و شهرستان تالش, از غرب به شهرستان خلخال, از جنوب به شهرستان های صومعه سرا و ماسال و از شرق با شهرستان بندر انزلی مرز مشترک دارد ، اقتصاد اين شهرستان متكي بر كشاورزي و دامداري است ، مهمترين محصولات كشاورزي آن برنج ،گندم ،جو وذرت است .

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی

آبشار ویسادار پره سراین آبشار 25 متر ارتفاع دارد و از این حیث سومین آبشار مرتفع گیلان میباشد و در 13 کیلومتری غرب پره سر ورضوانشهر و در کوههای تالش قرار دارد. مسیر رسیدن به این ابشار زیبا از داخل شهر پره سر و سه راه احمد میباشد.پارك جنگلي دكتر درستكار ( گيسوم )این پارک جنگلی زیبا در ۹ کیلومتری شمال پره سر به نام مرحوم دکتر درستکار اولین شهردار پره سر نامگذاری شده و در 78 كيلومتري از مركز استان در مسير اصلي جاده رشت به آستارا واقع گرديده است. كه در شرق آن رضوانشهر و در غرب آن هشتپر قرار دارد.

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی

اين پارك به دليل طبيعت بسيار زيبا و ديدني و همينطور به دليل موقعيت سوق الجيشي خود در جوار كوه و دريا و داشتن امكانات رفاهي از قطب سياحتي و تفريحي برخوردار بوده و سالانه مسافران عبوري يا گردشگران بسياري براي بهره گيري از فضاي آن به پارك عزيمت مي نمايند. پارك مذكور داراي يك سري امكانات براي رفاه حال گردشگران و بازديدكنندگان از پارك مي باشد كه عبارتند از: آلاچيق، سكوي نصب چادر، سرويس بهداشتي، ميز و صندلي و نيمكت، كباب پز، سطل زباله و..بازارهای هفتگیسه شنبه بازار پره سر و چهارشنبه بازار رضوانشهر از جمله بازارهای هفتگی منطقه میباشند که در این بازارها هر پیشه و كاری مكان مخصوصی داشته واغلب روستاییان محصولات كشاورزی و دامی خودرا جهت عرضه به بازار می اورند منطقه ساحلي تازه آباد : پنج کیلومتری رضوانشهر منطقه ساحلي پره سر : دارا بودن شرايط ساحلي و جنگلي مناسب .

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی

فاصله بين منطقه ساحلي و جنگلي پره سر در حدود 5 کيلومتر است.منطقه کوهستاني ارده : اين منطقه کوهستاني در ارتفاعات شهرستان رضوانشهر قرار دارد و دسترسي به اين منطقه در فصول پائیز و زمستان بدليل بارش باران و برف و نبود جاده دسترسي آسفالته تنها با خودروهاي كمك دار ميسر ميباشد منطقه کوهستاني دشت دامن و زندانه نیز از جمله مناطق گردشگری رضوانشهر می باشند .آرامگاه شرفشاه دولايي : آرامگاه پير شرفشاه و يا سيد شرفشاه دولايي شاعر و عارف نامي گيلاني و آرامگاه مادرش سیده بانو در روستاي دارسرا ، پنج كيلومتري شرق شهر رضوانشهر واقع شده . سلطان برزکو : آرامگاه سلطان برزکو در ييلاق برزکو و در قله ي بسيار مرتفع واقع شده که در فصل تابستان عده ي کثيري براي زيارت به اين مکان مي آیند .امين السلطان غريبنده :امین السلطان از نوادگان امام موسي بن جعفرعلیه السلام بوده و این بقعه متبرکه در خيابان 22 بهمن قرار دارد.

  گردشگری در سواحل امیر آباد

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی

صدای ریزش آب از ارتفاع 15 متری و نیم دایره ای که آب در دل سنگ و صخره برای رسیدن به رودخانه ایجاد می کند ،منظره ی فوق العاده دیدنی است.

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی

راه رسیدن به این آبشار وقتی از رشت به طرف آستارا حرکت می کنید باید بعد از رد شدن از انزلی و شهر رضوانشهر به شهر پره سر برسید. سپس از سه راه احمد باید به طرف روستای سِکَرَه سرا که نام رسمی اش صیقلسرا است،حرکت کنید. بعد از عبور از این روستا به آوَوییار می رسید. بعد از عبور از آن روستا به محل آبشار می رسید. ارتفاع این آبشار 15 متر است. از پره سر تا آبشار 15 کیلومتر فاصله هست. پره سر در حد فاصل میان شهرهای رضوانشهر و هشتپر تالش واقع شده است که با رضوانشهر حدود 17 کیلومتر و با هشتپر تالش حدود 30 کیلومتر فاصله دارد و در 100 کیلومتری رشت قرار دارد. بهترین زمان برای سفر به این منطقه ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد، شهریور و مهر است که رطوبت هوا به نسبت کاهش می یابد.

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی

این آبشار بر روی رودخانه لمیر و در کنار جاده جنگلی منتهی به روستای لمیر واقع شده و از معدود آبشارهای ایران است که می توان از روی یک پل فلزی، به خوبی عظمت و زیبایی آن را تماشا نمود. این پل فلزی به جهت ارتباط دو طرف رودخانه نسب گردیده است ولی با توجه به موقعیت آن، مکان مناسبی جهت بازدید گردشگران شده است. شدت جریان آب و زیبایی صخره های دهانه آبشار، از نکات دیدنی آن است.همچنین آبشار آبویار نیز در طول این مسیر و در نزدیکی روستای آبویار گزارش شده است. از دیگر آبشارهای گزارش شده از اطراف رضوانشهر می توان به آبشار آسیابگا در ارده اشاره کرد که مسیر دسترسی به آن از کنار رودخانه زیبای شفارود می گذرد

  جاذبه گردشگری پارک ساحلی آستانه اشرفیه

جاهای دیدنی رضوانشهر گیلان ، موقعیت بکر جلگه ای کوهستانی.

منبع : shomalinfo،naznews،tourismtravel،siyahgoosh
نویسنده

1 نظر

  1. آبشار ویسارا هیچ جذابیتی واسه گردشگر نداره,یه جاده بسیار درب و داغون رو بعد کلی مسافت طی میکنی و به یه پل میرسی که پایینش یه آبشاره>فقط همین,عوضش روستای بهشتی ارده,ماسال و ماسوله فوق العاده هستن…

یک نظر بنویسید