استان قرامان با تاریخی غنی، منطقه‌ای مهم در ناحیه آناتولی به شمار می‌رود. دیدنی‌های استان قرامان مانند بین بیر کیلیسه و مدرسه خاتونیه، این منطقه را به مقصدی ارزشمند در ترکیه تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

استان قرامان یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در ناحیه آناتولی مرکزی قرار دارد، از شرق و جنوب‌ با استان مرسین، از شمال و غرب با استان قونیه و از جنوب‌غربی با استان آنتالیا همسایه است. مرکزاستان، قرامان نام دارد.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

جمعیت استان قرامان کمی بیشتر از ۲۴۵ هزار نفر و مساحت آن، حدود ۹ هزار کیلومتر مربع است. دین اکثر ساکنان این استان را اسلام تشکیل می‌دهد که خود به دو فرقه اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم قرامان، ترکی است.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

استان قرامان در کنار دیگر استان‌های کشور ترکیه، توسط حکومت مرکزی کشور اداره می‌شود. نوع حکومت ترکیه پارلمانی دموکراتیک است. رئیس جمهور در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرند. قوه مقننه در دست مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه در دست هیئت وزرا و قوه قضاییه مستقل از دولت و مجلس است.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

در زمان‌های باستان قرامان با نام لاراندا شناخته می‌شد و در قرن ۶ قبل از میلاد تا سال ۳۲۲ قبل از میلاد زیر سلطه هخامنشیان قرار داشت. در سال ۳۲۲ قبل از میلاد، قرامان توسط ژنرال ارتش الکساندر کبیر نابود و بعدها به محل تجمع دزدان دریایی آسوریا تبدیل شد. این منطقه تحت سلطه رومی‌ها، و بعد امپراطوری بیزانس قرار گرفت، در قرن ۱۲ توسط سلجوقی‌ها اشغال شد و در سال ۱۴۶۸ عثمانی‌ها آن را تصرف کردند. قرامان محل دفن مادر شاعر معروف، مولانا و برخی دیگر از اعضای خانواده او است.

  بهترین پارک های آبی استانبول را بشناسید

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

استان قرامان آب و هوایی نیمه‌خشک دارد. تابستان‌ها گرم و خشک، و زمستان‌ها سرد و برفی است. تعداد روزهای ابری در این منطقه بسیار کم گزارش شده است و متوسط دما در طول سال از ۵ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

نزدیک‌ترین فرودگاه به استان قرامان، فرودگاه قونیه است که حدود ۱۰۰ کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد. پرواز‌هایی از استانبول، ازمیر، تهران،دوسلدورف و آمستردام در این فرودگاه برقرار است. قطار سریع‌السیر تائوروس که بین آدانا و اسکی‌شهر در حرکت است و هم‌چنین قطار روزانهقونیه-قرامان در ایستگاه قطار قرامان توقف دارند.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

از سوغاتی‌های استان قرامان می‌توان به فرش‌های دستباف و ساعت‌های جیبی قدیمی اشاره کرد. در سفر به قرامان خوردن ماست‌های محلی را فراموش نکنید.

شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید ماکرو مارکت» (Makromarket Alisveris Merkezi) مراجعه کنید.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

جاذبه‌های تاریخی در صدر دیدنی‌های استان قرامان قرار دارند که از آن جمله می‌توان «مسجد آک‌تکه» (Aktekke Camii)، «موزه قرامان» (Karaman Museum)، «خانه تارتان» (Tartan House)، «مدرسه خاتونیه» (Hatuniye Medresesi)، «قلعه قرامان» (Karaman Castle) و «موزه مرکز ترویج قرامان» (Karaman Tanitim Merkezi) را نام برد.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

«منطقه بین بیرکیلیسه» (Binbirkilise) یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری استان قرامان به شمار می‌رود. این منطقه در دامنه شمالی کوه قره‌داغ قرار دارد و فاصله‌اش از شهر قرامان، تنها ۳۰ کیلومتر است. بین بیرکیلیسه که مرکز فرهنگی مسیحیان امپراطوری بیزانس بین قرن‌های ۳ تا ۸ میلادی بوده، اکنون ویرانه‌های ۵۰ کلیسای بیزانسی را در خود جای داده است و به «منطقه هزار و یک کلیسا» نیز شهرت دارد.

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

از دیگر دیدنی‌های استان قرامان «سد ارمنک» (Ermenek Reservoir)، «غارهای مانازان» (Manazan Caves) و «غار اینجسو» (Incesu Cave) است.

  بهترین هتل های ترکیه از نظر توریست ها

جاهای دیدنی استان قرامان در ترکیه

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید