جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

استان قیصریه روزگاری محل تجمع شاعران و هنرمندان ترکیه بوده است. این استان با دیدنی‌هایی مانند بیمارستان گوهر نصیبه، مجموعه هونات خاتون و ارگ قیصریه، یکی از مقاصد گردشگری در کشور ترکیه به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

استان قیصریه یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در مرکز کشور قرار دارد، با استان‌های سیواس، آدانا، نیغده،قهرمان‌مرعش، یوزگات و نوشهر همسایه است. مرکز این استان، قیصریه نام دارد.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

جمعیت استان قیصریه ۱٫۳ میلیون نفر و مساحت آن، نزدیک به ۱۷ هزار کیلومتر مربع است. دین اکثر ساکنان استان اسلام است که خود به دو مذهب شیعه و سنی تقسیم می‌شود. زبان مردم قیصریه، ترکی است.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

استان قیصریه مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه تحت حکومت مرکزی قرار دارد. نوع حکومت، پارلمانی دموکراتیک است. رئیس جمهور با مقامی نسبتا تشریفاتی در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرند. قوه‌ مقننه توسط مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه جدا از مجلس و دولت اداره می‌شود.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

قیصریه در ابتدا با نام ماساکا شناخته می‌شد. این منطقه در زمان امپراطوری سلجوقی‌ پیشرفت زیادی داشت و بسیاری از ساختمان‌ها و مساجد جدید در این دوران ساخته شدند که اولین بیمارستان منطقه آناتولی نیز یکی از آن‌ها است. بعدها شهر قیصریه، به میعادگاه فرهنگی شاعران و هنرمندان ترک تبدیل شد و بزرگانی مانند قاضی برهان‌الدین و معمار سنان، در این شهر زندگی می‌کردند.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

آب و هوای استان قیصریه نیمه‌خشک محسوب می‌شود. زمستان‌ها سرد و برفی، و تابستان‌ها داغ و خشک است. بیشترین میزان بارندگی در این استان در فصل بهار، اوایل تابستان و اواخر پاییز صورت می‌گیرد و متوسط دمای سالانه از ۳ تا ۱۸ درجه تغییر می‌کند.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

فرودگاه بین‌المللی ارکیلت در فاصله کمی از شهر قیصریه قرار دارد. از این فرودگاه روزانه چندین پرواز به مقصد استانبول حرکت می‌کند. قیصریه با چندین خط آهن به شهرهای آنکارا، قارص و تاتوان متصل می‌شود. برای دسترسی به دیگر شهرها، سفرهای جاده‌ای ایمن و مناسب‌تر از بقیه موارد است. از قیصریه تا آنکارا را در حدود ۳ ساعت می‌توان با ماشین طی کرد. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی، تاکسی‌ها و قطار سبک شهری سرویس‌های خوبی را ارائه می‌دهند.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

از شهرهای مهم استان قیصریه می‌توان به قیصریه و تالاس اشاره کرد.

فرش‌های دستباف، صنایع دستی بومی و ادویه‌های متنوع از سوغاتی‌های استان قیصریه به شمار می‌روند. یکی دیگر از یادگاری‌های خاص این استان انواع جواهرات طلا است که هر کدام در نوع خود اثری هنری تلقی می‌شوند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید فروم قیصریه» (Forum Kayseri) و «مرکز خرید قیصریه پارک» (Kayseri Park Alisveris Merkezi) مراجعه کنید.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

جاذبه‌های تاریخی و موزه‌های متعدد از دیدنی‌های استان قیصریه به شمار می‌روند که از آن جمله می‌توان به «بیمارستان گوهر نصیبه» (Gevher Nesibe Hastahanesi)، «مجموعه هونات خاتون» (Hunat Hatun Complex)، «موزه تمدن سلجوقی» (Museum of Seljuk Civilisation)، «ارگ قیصریه» (The Citadel)، «مسجد حاجی کیلیچ» (Haci Kilic Camii)، «برج ساعت قیصریه» (Kayseri Clock Tower)، «مسجد کورشونلو» (Kursunlu Mosque)، «دونر گنبد» (Doner Dome)، «موزه باستان‌شناسی قیصریه» (Archaeological Museum)، «شهر زیر زمینی دائی علی» (Ali Dagi Yeralti Sehri)، «مدرسه صاحبیه» (Sahabiye Madrasa)، «کلیسای ارمنی سورپ گریگور لوساووریچ قیصریه» (Kayseri Surp Krikor Lusavoric Armenian Church) و «خانه موزه آتاتورک» (Ataturk House Museum) اشاره کرد.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

از دیگر جاذبه های گردشگری استان قیصریه «کوه ارجیس» (Mount Erciyes)، «آبشارهای کاپوزباشی» (Kapuzbasi Falls) و «پیست اسکی ارجیس» (Erciyes Kayak Merkezi) است.

جاهای دیدنی استان قیصریه در ترکیه

 

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما