استان چوروم یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در ناحیه دریای سیاه قرار دارد، با استان‌های آماسیه، سامسون،سینوپ، قسطمونی، چانقری، قرق‌ قلعه و یوزگات همسایه است.مرکز این استان، چوروم نام دارد.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

استان چوروم ۵۲۷ هزار نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۱۲٫۸ هزار کیلومترمربع دارد. بیشتر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو شاخه سنی و شیعه تقسیم می‌شوند. زبان رسمی استان چوروم، ترکی است.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

این استان توسط حکومت مرکزی ترکیه اداره می‌شود. در راس حکومت، نخست وزیر و در راس کشور، رئیس جهمور قرار دارد. سیستم سیاسی ترکیه بر اساس جدایی سه قوه مقننه، مجریه و قضایی پایه‌ریزی شده است. قوه مجریه توسط شورای وزرا یا کابینه دولت ترکیه اداره می‌شود، قوه مقننه در دستان مجلس ملی کبیر ترکیه است و قوه قضایی مستقل از این دو عمل می‌کند.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

حدود ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد، چوروم و نواحی اطرافش زیر سلطه هیتی‌ها قرار داشتند و امروزه خاتوشا، پایتخت امپراطوری هیتی‌ها در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این استان زیر سلطه کیمری‌ها، ماد‌ها، فارس‌ها، گالاتیان‌ها، رومی‌ها، امپراطوری بیزانس، سلجوقیان، دانشمندیان، امپراطوری مغول، قاضی برهان‌الدین و سرانجام سلطنت عثمانی‌ها بوده است. علاوه بر بازمانده‌های باستانی هیتی‌ها، تعدادی قلعه، پل و مسجد از دوران سلجوقی و عثمانی در این منطقه باقی است.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

استان چوروم تابستان‌های گرم و خشک، زمستان‌های سرد و برفی، بهارهایی معتدل و خنک و پاییزهایی بارانی دارد. دمای متوسط تقریبا ۸٫۵ درجه سانتی‌گراد و میزان بارندگی سالانه بیش از ۵۵۰ میلیمتر است.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

جاده‌ی بین ایالتی D-100 از استان چوروم عبور و این استان را به ۱۴ استان دیگر وصل می‌کند. این جاده از نزدیکی مرز بلغارستان آغاز و تا نزدیکی‌ مرز ایران ادامه می‌یابد. این استان فاقد سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی است.

  معرفی سومین فرودگاه شلوغ ترکیه در آنتالیا

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

نخود برشته، وسایل تزیینی مسی، کنده‌کاری‌های چوبی، خورجین، کفش‌های روفرشی کاموایی و جوراب و دستکش‌های بافتنی از سوغاتی‌های استان چوروم به شمار می‌روند.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

«منطقه خاتوشا» (Hattusa) از محبوب‌ترین دیدنی‌های استان چوروم محسوب می‌شود. این شهر که پایتخت امپراطوری هیتی‌ها در اواخر عصر برنز بوده است، اکنون در منطقه بغازکوی قرار دارد. شما در این منطقه می‌توانید از «دروازه شیر» (Lion\’s Gate)، «معبد بزرگ» (Great Temple) و «پرستشگاه یازیلی کایا» (Yazilikaya) دیدن کنید.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

از جاذبه های گردشگری استان چوروم می‌توان به «موزه باستان‌شناسی چوروم» (Corum Archaeological Museum)، «موزه آلاجا هویوک » (Alacahoyuk Museum)، «موزه بغازکوی» (Bogazkale Museum) و «پارک ملی آلاجا هویوک » (Alacahoyuk National Park) اشاره کرد.

جاهای دیدنی استان چوروم در ترکیه

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید