استان کیلیس در مرز ترکیه و سوریه قرار دارد. این استان با دیدنی‌هایی مانند قلعه راواندا، منطقه باستانی اویلوم هویلوک و مسجد تکه یکی از مقاصد توریست‌ها در کشور ترکیه به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

استان کیلیس یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در جنوب مرکزی کشور قرار دارد، با استان غازی عینتاب در ترکیه و استان حلب در کشور سوریه همسایه است. مرکز این استان، کیلیس نام دارد.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

جمعیت استان کیلیس حدود ۱۳۱ هزار نفر و مساحت آن، ۱٫۶ هزار کیلومتر مربع است. اکثر ساکنان کیلیس را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو فرقه‌ اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم این استان، ترکی است.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

این استان مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی قرار دارد. حکومت مرکزی از نوع پارلمانی دموکراتیک است و شامل سه قوه می‌شود. قوه مقننه توسط مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه به صورت جداگانه از دولت و مجلس اداره می‌شود. رئیس جمهور در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار دارد.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

بر اساس شواهد و مستندات، اولین سکونت‌گاه‌ها در این منطقه ۴۰۰۰ هزار سال پیش و در اواسط عصر برنز برپا شده است. این منطقه بعدها تحت سلطه امپراطوری و شاهان بسیاری قرار گرفت که به ترتیب شامل هوری‌ها، آشوریان، امپراطوری هیتی‌ها، شاهنشاهی ایران، امپراطوری مقدونی، رومی‌ها، امپراطوری بیزانس، شاهان ارمنی و سرانجام عثمانی‌ها می‌شود.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

آب و هوای استان کیلیس گرم و معتدل است. بیشترین میزان بارندگی در فصل زمستان و کمترین بارش در فصل تابستان اتفاق می‌افتد. دمای هوا در زمستان‌ها بین ۴ تا ۷ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و در تابستان‌ها هرگز پایین‌تر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد نمی‌رود.

  جاذبه های دیدنی محله اسکودار استانبول

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

فرودگاه بین‌المللی اوگوزلی غازی عینتاب با فاصله ۴۰ کیلومتر از شهر کیلیس، نزدیک‌ترین فرودگاه به این استان به شمار می‌رود. از این فرودگاه پرواز‌هایی به استانبول، آنکارا، اربیل، تبریز، بغداد، دوسلدورف و تعدادی دیگر از شهرها صورت می‌گیرد. همچنین جاده‌های متعددی این استان را به شهرهای مهم و بزرگ ترکیه متصل می‌کند.

برخی محصولات استان کیلیس که می‌توانید به عنوان سوغاتی تهیه کنید شامل زیتون، تنباکو و محصولات ساخته شده از انگور می‌شود.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

جاذبه‌های تاریخی و مذهبی از دیدنی‌های استان کیلیس به شمار می‌روند که از آن جمله می‌توان به «قلعه راواندا» (Ravanda castle)، «مسجد اولو» (Ulu Mosque)، «منطقه باستانی اویلوم هویوک» (Oylum Hoyuk) و «مسجد تکیه» (Tekke Mosque) اشاره کرد.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

از دیگر جاذبه های گردشگری استان کیلیس «مسجد مولوی» (Mevlevihane) ، «پارک طبیعی کاجستان هیسار» (Hisar Pine Grove Nature Park) و مقبره‌های مذهبی بسیار است.

جاهای دیدنی استان کیلیس در ترکیه

منبع : kojaro
نویسنده

یک نظر بنویسید