با عرض سلام وادب خدمت علاقه مندان به توسعه و پیشرفت همه جانبه ایران سرافراز اسلامی ؛ روستای حلیمه جان یکی از مناطق بسیار زیبای استان گیلان ، شهرستان رودبار به دلیل قدمت چند هزار ساله و جاذبه های متنوع طبیعی از جمله جنگل ،تالاب و رودخانه سفیدرود ، هرساله پذیرای هزاران نفر مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

روستای حلیمه جان ،  قدمت چند هزار ساله و جاذبه های متنوع طبیعی

علاوه بر جاذبه های گردشگری روستا حلیمه جان به لحاظ موقعیت جغرافیایی مناسب وقرارداشتن در شاهراه شمال غربی کشور و بزرگراه رشت- تهران ، محل توقف و استراحتگاه جمع کثیری از مسافران بین راهی نیز میباشد. متأسفانه این منطقه با وجود جذب اینهمه مسافر، فاقد هرگونه خدمات رفاهی و بهداشتی بوده و علیرغم این مشکل بازهم تعداد مسافران و گردشگران این منطقه به دلیل موقیت جغرافیایی ، چشم اندازهای منحصر به فرد طبیعی ، هر ساله افزایش می یابد. بدیهیست بعلت فقدان این امکانات و عدم مدیریت صحیح ،این پدیده بجای حفظ سرمایه های ارزشمند صنعت توریسم منجر به مشکلات و آلودگی های زیست محیطی برای این دیار گردیده است.

روستای حلیمه جان ،  قدمت چند هزار ساله و جاذبه های متنوع طبیعی

لذا در صورت عدم تدابیرو مدیریتهای لازم، مشکلات زیست محیطی و بحران آلودگی ناشی از زباله ها و پسماندهای بجا مانده وبا ازدحام حیوانات موذی وناقل بیماری ومصرف حیوانات اهلی از پسماندهای موجود ، در آینده نزدیک این دیار سرسبز تبدیل به زباله دان گردیده وخطرات جبران ناپذیری را برای ساکنان بومی ومسافران این منطقه در پی خواهد داشت. لذا باتوجه به مراتب فوق نظارت ، مدیریت وایجاد فضای مناسب با رعایت اصول بهداشتی و خدماتی و در نهایت رسیدگی به وضع موجود در این منطقه بسیار حائز اهمیت بوده وامری ضروری محسوب میگردد. لذا برآن شدیم طرحی را بعنوان مدیریت وساماندهی پاکزیست حلیمه جان را با اهداف ذیلطراحی و اجرا نماییم.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی تالش ، از آبشار تا ارتفاعات ییلاقی

روستای حلیمه جان ،  قدمت چند هزار ساله و جاذبه های متنوع طبیعی

۱- حمایت از صنعت گردشگری ، میراث فرهنگی و صنایع دستی

۲- حفظ محیط زیست و صیانت از جنگلهای منطقه

۳- ایجاد فرصتهای شغلی بجای بحران موجود

۴- تامین رفاه ، آسایش وامنیت برای ساکنان منطقه

۵- ایجاد اماکن ، پذیرایی وبهداشتی جهت رفاه گردشگران و مسافران

۶- ایجاد بنگاههای زود بازده وغرفه های صنایع دستی جهت کمک به اقتصاد خانواده های ساکن در منطقه

جا دارد که ازحمایتای بیدریغ یکایک اساتید ، متخصصان ، مدیران و مسئولین محترم ,دوستان عزیزی که در اجرای این طرح با اینجانب اعلام همکاری نموده وهماهنگی هایی را بعمل آورده اند صمیمانه تشکر نمایم.

روستای حلیمه جان ،  قدمت چند هزار ساله و جاذبه های متنوع طبیعی

منبع : seeiran
نویسنده

یک نظر بنویسید