این بقعه در خطبه سرای تالش واقع است. از داخل بازار خطبه سرا یک راه فرعی باز می شود . این راه علائم جذب کننده و راهنما برای محور زیبا و جذاب شامیلرزن ندارد. برای رسیدن به این بقعه و روستا آن از روستاههای ؛ اشیکآغاسی، کلات (کلات مشایخ) ،انبوه ، مینا چون و بینون در داخل جنگل با رودخانه ودره ای مملو از درخت عبور کرده پس از طی ۱۸ کیلومتر به روستای ییلاقی – زیارتی شامیلرزن می رسیم .

در آغاز راه مزارع برنج و مرکبات فراوان دیده می شود . سقف خانه ها با سفال پوشانده شده است. ازکیلومتر ۵ کهروستای ایشک آغاسی و کلات به پایان می رسد ، جاده خاکی آغاز می شود .در دو طرف جنگل با شیب ۴۵ درجه همه جا را فرا گرفته است . عبور رودخانه ، دره ای فراخ و عمیق ، درختان تنومند ، ستیغ های قله های مقابل و تنوع رنگدر جنگل مناظر بکر و جذابی را در محور بوجود آورده است. قبل از شامیلرزن جاده ای خاکی وجود دارد که خطبه سرارا به اردبیل متصل می کند.

در روستای کلات مشایخ آثار برجای مانده از عشایر دیده می شود در کیلومتر ۸ و در ارتفاع ۳۲۷ متر قهوه خانه ایرونق دارد ، در روستای بنیون طرح بهره برداری جنگل اجرا می شود و رودخانه بزرگ که از ییلاق شامیلرزن شروع میشود از وسط محل می گذرد. پس از این محل به روستا و بقعه شامیلرزن می رسیم .بقعه در ارتفاع ۹۲۴متری از سطح دریای آزاد ودر وسط روستایی پرجمعیت و آباد واقع است. در مسیر بازدید روستاییاین چنین زیبا را در دل کوه و جنگل تصور نمی کردیم. خانه های روستایی مشرف به بقعه است و بقعه بخشی ازحاشیه غربی میدان را تشکیل می دهد. بقعه متعلق به امام سلطان محمود شاه دینوری از عارفان قرن هشتم هجریقمری و به روایتی از فرزندان امام زین العابدین (ع) است . در محوطه درختان شمشاد به وفور دیده می شود .

بقعه در داخل اتاقی قرار دارد . دور تا دور اتاق بوسیله ایوان احاطه شده است . متأسفانه ترک های عمیق و جدی برداشته وحسب ظاهر اوقاف هیچ اقدام جدی برای حفظ این بنا انجام نداده است.به رغم دوری راه و نداشتن علائم و راهنما ،مورد بازدید گردشگران قرارمیگیرد. علاوه براین در ایام محرم و اعیاد اسلامی، به خصوص عید قربان زائران زیادی بهاین محل می آیند. مراسم علم بندی در این بقعه اول محرم و مراسم علم واچینی سیزدهم محرم بر پا می شود.

منبع : gchto،isna،tishineh
نویسنده

یک نظر بنویسید