چشمه دمکش ، جای بکر و دیدنی با جنگل ها زیبا و جاده خنک در تابستان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

چشمه دمکش اثری طبیعی ملی است. از گیله بوم تا محل چشمه دمکش با سواری حدود 25 دقیقه راه است. چنانچه نیم ساعت برای دیدن چشمه و نیم ساعت برای کوهپیمایی سبک در بالادست آن وقت صرف شود رفت و برگشت به چشمه حدود 2 ساعت خواهد بود.

چشمه دمکش ،

زمان بازدید: 9 صبح تا 10 شب

پارکینگ: دارای چهار اتاق چوبی است و برای پارک 15 ماشین مناسب است. سرویس بهداشتی دارد. ورودیه هر ماشین در سال 93، 1000 تومان بوده است. از محل پارکینگ تا چشمه حدود 50 متر است.

در شرقی‌ترین منطقه استان گیلان، شهرستان رودسر، حدود ۶ کیلومتری بخش چابکسر، درمنطقه روستای فکجور در همسایگی روستای اوشیان قرار دارد. از جاده‌ای زیبا با پیچ وخم زیاد و انبوه درختان می‌گذریم. هوای ییلاقی وخنکی درفصل تابستان دارد.

چشمه دمکش ،

چشمه دمکش در زیر درخت کهنسالی از گونه افرا قرار دارد. از داخل گودالی به قطر یک متر از پای، آب به صورت گردابی بیرون می‌آید. آمدن آب چشمه دم به دم است؛ گاهی چند ساعت و چند روز خشک است و آبی ندارد. گاهی هم چند روز پیوسته آب دارد.

حدود ۴۰ متر بالاتر از چشمه دمکش، چشمه‌ای دیگر است که آب کمتری دارد. گاهی ۴۸ ساعت هم آبی در چشمه دمکش دیده نمی شود ولی گاهی در یک روز ۵ الی ۶ بار آب چشمه بالا می آید و دوباره خشک می شود.  این بالاآمدن آب گاهی برابر با 60 اینچ آب است. چشمه در ملک خصوصی خانواده مهدوی قرار دارد و بازدید به جز روزهای نخست سال رایگان است.

چشمه دمکش ،

کنار چشمه دمکش در شیب قلیانسرایی با شش عدد تخت و پشتی تجهیز شده است. هر تخت برای نشستن سه الی چهار نفر مناسب است. ذغال قلیانها موکت‌های تخت را سوراخ سوراخ کرده است و فضای دلنشینی نیست.

در فضای باز و شیب مقابل به قلیانسرا، 9 عدد تخت به ابعاد 2*2 متر مربع وجود دارد که چوب فرش هستند و برخی شان به دلیل رطوبت خمیده شده‌اند.

چشمه دمکش ،

اطراف چشمه دمکش درختانی به نام محلی شوشار وجود دارد. در غرب گیلان به این درخت “کیش” و در فارسی به آن شمشاد می‌گویند. روستاییان با این درختان جارو درست می‌کنند. پنج دقیقه از پاکوب‌هایی که در بالادست چشمه دمکش وجود دارد به سمت بالا که برویم چنانچه هوا مساعد باشد چابکسر و گستره دریای کاسپی{خزر} به خوبی دیده می‌شود. کمی بالاتر باغ پرتقال وجود دارد و مسیرهای پاکوبی که گاهی در کنار صخره سنگها و دیواره‌ای شما را به باغ‌های بالادست می‌رساند.

چشمه دمکش ،

بیشینه آب در زمستان و اوایل بهار به 577 لیتر در ثانیه و کمینه آن در تابستان به 57 لیتر در ثانیه می‌رسد. از نظر قابلیت  شرب کیفیت خوبی دارد. چشمه دمکش در سالهای گذشته مورد توجه دانشمندان بزرگ ایرانی چون شیخ بهائی و سیاحانی چون رابینو قرار گرفته است که ضمن اقامت چند روزه در کنار چشمه به توصیف ویژگی‌های آن پرداخته‌اند. گفته می‌شود آب چشمه برای دفع سنگ کلیه و جبران کمبود آهن مفید است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید