اختلاف نظر های زیادی در مورد قدیمی ترین شهر موجود در دنیا از دید مورخان وجود دارد، بعضی ها میگویند دمشق، عده ای هم جُبیل و برخی نیز حلب، ولی نسبت بیشتر آن ها شهر أریحا در فلسطین را انتخاب کردند،  که تا به امروز این اختلافات وجوارد. در این مقاله در مورد یکی از شهر های ذکر شده فوق صحبت خواهیم کرد.

قدیمی ترین شهر دنیا

أریحا (شهر ماه)

أریحا منطقه زراعی مهمی به شمار میرود زیرا در طول سال میوه و سبزیجات تولید میکند، وبه کشت موز، ترشیجات و خرما معروف است،  علاوه بر این أریحا از مهم ترین شهر های فلسطین در زمینه گردشگری است، با توجه به دارا بودن خصوصیات گردشگری که مهم ترین آن ها، معتدل بودن هوا در فصل زمستان، داشتن پنج پارک بزرگ و هفت هتل، را میتوان ذکر کرد. ودر سال ۲۰۱۰ أریحا محبوب ترین شهر در میان گردشگران عنوان شد.

جاذبه های گردشگری شهر أریحا

أریحا دارای آثار باستانی زیادی است ،در ادامه چند مورد را ذکر میکنیم:

قصر هِشام: این قصر وسط یک منطقه صحرایی به فاصله پنج کیلومتر از شمال أریحا واقع شده، ساخت آن در سال ۷۴۳م و به دست خلیفه اُموی “هشام بن مالک” شروعشده ونیز در دوره”صلاح الدین ایوبی ترمیم و بازسازی شد.

قدیمی ترین شهر دنیا

این قصر دارای حمام ها، مساجد، و سالن های ستون دار زیادی است. هنر کاشی کاری در این قصر حتما شما را شگفت زده خواهد کرد.

قدیمی ترین شهر دنیا

صومعه  لاتین

قدیمی ترین شهر دنیا

کار بنای این صومعه به دست “فرانسیسکن ها” سال ۱۹۲۵م شروع شد که در داخل آن کلیسای”راعی صالح”  وجود دارد. در این صومعه میتوان شیشه های تزئین شده، مجسمه مریم مقدس و عیسی مسیح و تعداد زیادی تابلوهای نقاشی روغنی دید.

قدیمی ترین شهر دنیا

صومعه قرنطل

کوه استواری با بلندای ۳۵۰م و دارای نام های متعدد که برجسته ترین آن ها کوه قرنطل است، به دلیل صومعه حفر شده بین صخره هایش چنین نامیده شده، که دلایل دینی وتاریخی زیادی برای قرار دادن آن در نقشه توریسم جهانی را حمل میکند.

قدیمی ترین شهر دنیا

قدمت صومعه که “جبل التجربه” و “جبل الاربعین” نیز به آن میگویند به سال ۳۲۵م همزمان با حکومت ملکه”هیلانه” برمیگردد که قصه های زیادی درموردش نقل میشود من جمله بارزترین این قصه ها سکنا گرفتن مسیح بعد از غسل تعمیدش در رود اردن و ۴۰ روز روزه داری در آن است.

دره قلط

دره قلط از شرق قدس تا غرب أریحا به طول ۴۵ کیلومتر کشیده شده، ودر آن تعداد زیادی قنات آب رومی قدیمی وجود دارند، دره قلط فرصت خوبی را برای دوستداران طبیعت گردی فراهم میکند، میتوان از سمت غربی شهر أریحا به آن صعود کرد و از صومعه حکاکی شده در دل صخره ها گذر کرد تا به ابتدای آن در”چشمه جوشان”رسید.

قدیمی ترین شهر دنیا

منبع : mawdoo3
نویسنده

سفر كردن، فقط تماشا كردن و عكس گرفتن نیست، این تغییری است كه پایدار است تغییراتی كه سفر در شما ایجاد می‌كند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌كند. ( میریام برادی )

یک نظر بنویسید