تقریبا بیشتر مردم ایران شمال را با شهر رشت یا در نهایت چالوس می شناسند و زمانی که می خواهند در مورد این خطه سرسبز کشورمان صحبت کنند نام رشت را بسیار به زبان می آورند. اگر شما اهل یکی از شهرهای شمالی باشید و با یکی از هموطنان مان در مورد اینکه اهل کجا هستید صحبت کنید به احتمال زیاد این جمله را می شنوید که “پس رشتی هستی.” جمله ای که نشان می دهد این شهر تا چه اندازه در میان مردم محبوبیت و شهرت دارد و تا چه حد توانسته بر ذهنیت شان تاثیر بگذارد. مساله ای که عوامل تاریخی، فرهنگی و … بسیاری دارد و اکنون موضوع بحث ما نیست.

اما زمانی که در مورد سفر به شمال و گردش در آن صحبت می شود دیگر تقریبا حرفی از شهر رشت به میان نمی آید. بسیاری از ما هنگامی که می خواهیم برنامه سفر به شمال را بریزیم این شهر را جزوی از برنامه قرار نمی دهیم و بیشتر مواقع تنها از خیابان های درون شهری آن برای رسیدن به مقصد نهایی مان استفاده می کنیم. این در حالیست که رشت جذابیت های بسیاری را در خود جای داده است و خیلی کم می توان افرادی را پیداکرد که بعد از سفر به مرکز گیلان شیفته حال و هوا و گردش در آن نشده باشند.

امروز در جاذبه ها می خواهیم به سراغ یکی از محبوبترین جاذبه های این شهر برویم؛ میدان شهرداری رشت مقصد انتخابی ماست؛ میدانی تاریخی که در سال های اخیر شکل و شمایل تازه ای پیدا کرده و به پاتوق اصلی مردم این شهر و مسافران و گردشگران تبدیل شده است. همراه مان شوید تا شما را به گردشی جذاب در شهر رشت ببریم.

  ایستگاه تحقیقات گل و گیاه زمینی لاهیجان(باغ فلاحت)

آشنایی با میدان شهرداری رشت | مکانی برای خاطره سازی های جمعی 

اگر بخواهید در شهر رشت گشت و گذاری دلچسب داشته باشید و با مردم محلی و حال و هوای آنها بیشتر آشنا شوید باید به میدان شهرداری سری بزنید؛ میدانی تاریخی که قدمت آن به دوره پهلوی باز می گردد و تا سال ها یکی از نشانه های مدرن شهرسازی در رشت به شمار می آمده است. جایی که یکی از زیباترین و اولین کاخ های شهرداری ایران را در خود جای داده است و عنوان نخستین میدان شهرداری در ایران را دارد. کاخی با معماری زیبا و فریبنده که باعث شد این میدان به نام میدان شهرداری در میان مردم شناخته شود. در حقیقت ساخت این مکان به این شکل تحت تاثیر حضور روس ها در این منطقه بود و شهر سن پترزبورگ الگوی ساخت این میدان و مجموعه اطرافش محسوب می شد.

این روزها ساختمان شهرداری و چند ساختمان قدیمی دیگر مانند برج ساعت، موزه پست و تلگراف، ساختمان قدیمی ایران هتل و … هنوز به عنوان بخشی از بافت تاریخی میدان به زندگی خود ادامه می دهند؛ اما شکل کلی میدان شهرداری رشت در گذر سال ها تغییر بسیاری کرده است. امروزه میدان شهرداری و بخشی از خیابان های اطراف آن به شکل یک پیاده راه شهری بزرگ و زیبا درآمده و به یکی از جاذبه های اصلی گردش در رشت تبدیل شده اند. این میدان همچنین به بازار محلی و قدیمی شهر رشت، میدان و پیاده راه علم الهدی، خیابان علم الهدی، مراکز خرید مدرن و سنتی دسترسی دارد. اثری کهن و مهم که در کنار دیگر بناهای اطراف میدان شهرداری با شماره 1516 در سال 1356 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

  هتل های کیش ، مناسب‌ترین و بهترین هتل های کیش

مسیر بازار تاریخی رشت

راه میدان شهرداری به سمت بازار سنتی رشت بازاری قدیمی، پر پیچ و خم و پر هیاهو با اتمسفری جذاب و دلنشین. اینجا لهجه شیرین رشتی و گیلکی، صدای دستفروش ها که به شکل های مختلف سعی می کنند شما را به سمت خود جلب کنند، رنگ ها و عطرها، مغازه های ریز و درشت با جنس های مختلف، با هم در می آمیزند و جای پای خاطره شان را چنان در ذهن تان سفت و محکم می کنند که بارها و بارها می خواهید به بازار برگردید و در آن قدم بزنید. فقط مواظب باشید جذابیت بازار شما را غرق در خود نکند که از مقصد غافل بمانید. راه تان به سمت میدان شهرداری را از بازاری ها و اهالی بپرسید تا بالاخره به میدان برسید.

جشنواره ها 

اگر خوش شانس باشید و در یکی از مناسبت های ملی و مذهبی در رشت باشید می توانید سراغ میدان شهرداری بروید و از برنامه های مختلف فرهنگی و تفریحی برگزار شده در اینجا استفاده کنید و لذت ببرید.

دیدنی های اطراف میدان شهرداری :

  • کاخ شهرداری رشت
  • کتابخانه ملی رشت | اولین کتابخانه ملی ایران
  • ساختمان قدیمی هتل ایران
  • ساختمان اداره پست و تلگراف رشت
  • سینما سپیدرود رشت
  • مجسمه های اطراف و داخل میدان

 

میدان شهرداری رشت برنده جایزه بین المللی بزرگترین رقابت طراحی در دنیا در سال 2017

بازسازی میدان شهرداری و تبدیل آن به مکانی برای پیاده روی و آشتی دادن مردم با این مکان تاریخی باعث شد تا این طرح مورد توجه A’Design Award & Competition قرار بگیرد و بتواند برنده جایزه بخش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری در سال 2017 باشد. بر اساس شاخص های این جایزه -که بزرگترین رقابت طراحی دنیا به شمار می رود- طراح میدان شهرداری توانسته است این مکان را از جایی پر ترافیک، بدون روح زندگی و ناامن به مکانی امن، زنده، همراه با فعالیت های اجتماعی بدل کند. او توانسته با سنگفرش کردن میدان و خیابان های اطراف آن این مکان ها را به یکدیگر نزدیک تر سازد و اینجا را به محلی ایده آل برای زندگی اجتماعی بدل کند. بعد از انجام تغییرات در میدان شهرداری مردم ترغیب شده اند تا به اینجا بیایند، فضای این مکان را تغییر دهند و زندگی و نشاط را به آن برگردانند. تعدادی از ساختمان های متروکه این اطراف به لطف حضور مردم امروزه به کافه، رستوران و … تغییر کاربری داده اند و جان تازه ای گرفته اند. حالا این محل میدانی فرهنگی و تاریخی ست و برای خود هویتی اجتماعی دارد. جایی که مردم و گردشگران می توانند در آن خوش بگذرانند و حضور در اینجا را به خاطره ای جمعی بدل کنند.

  جاهای دیدنی رشت ، پرجمعیت ترین شهر شمال ایران

خوب است بدانید نام برنده این جایزه شرکت مهندسان مشاور پلشیر بوده و کار طراحی و معماری پلازای میدان شهرداری توسط محمدرضا غنی و همراهی 12 تن دیگر انجام گرفته است.

امروز به بررسی یکی از جاذبه های گردشگری شهر رشت پرداختیم، همانطور که مطلع هستید شهر رشت فقط در این جاذبه گردشگری خلاصه نمیشود.

نویسنده

یک نظر بنویسید