غذاهای محلی چالوس

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

چالوس مقصد شکم گردی مناسبی برای مسافران می باشد که در تمام فصول سال غذاهای متفاوت و لذیذی دارد که میتوان از آنها لذت برد .

جاذبه های اصلی سفر به چالوس در کنار جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای سرسبز، چشیدن مزه بی نظیر غذاهای آن بوده به طوری که شاید بتوان گفت سفر به شمال  کشور، با خوردن غذاهای محلی آن تکمیل می شود.

کئی پلو چالوس

کدو پلو و یا به گویش محلی آن کئی پولو، یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه چالوس بوده که در میان ساکنین این شهر نیز پر مخاطب است. این غذا با استفاده از برنج، کدو، پیاز، زیره، گوشت چرخ کرده، کره محلی و زردچوبه طبخ شده و طعم و مزه ای فوق العاده دارد.

در سفر به چالوس، چشیدن مزه فراموش نشدنی و خاطره ساز این غذا را از دست نداده و حتی برای یکبار هم که شده آن را تجربه کنید.

غذاهای محلی چالوس

کدو پلو و یا به گویش محلی آن کئی پولو، یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه چالوس

آش کدو

زنان کدبانوی چالوسی با استفاده از مواد اولیه ای نظیر کدو، عدس، پیاز، برنج، لیمو ترش، شکر و ادویه، آشی بی همتا با نام آش کدو طبخ کرده و برای تزئین آن از نعنا و کشک استفاده می کنند.

این آش، بی تردید یکی از بهترین آش های محلی ایران بوده و می توان به جرات گفت که اگر در سفر به چالوس مزه این آش را تجربه نکنید، سفر شما کامل نیست.

بیج بیج چالوسی

بیج بیج یکی از غذاهای سنتی و محلی مازندران و شهر چالوس بوده که از ترکیب گوشت چرخ‌کرده، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز داغ، زردچوبه، نمک و فلفل تهیه می شود.

این غذا معمولا با برنج کته سرو شده و ترکیب این دو با هم غذایی فوق العاده خلق می کند.

غذاهای محلی چالوس

این غذا معمولا با برنج کته سرو شده و ترکیب این دو با هم غذایی فوق العاده خلق می کند.

خورشت آلو مازندران

خورشت آلو یا همان مرغ و آلوی مازندرانی برای تهیه نیاز به مواد اولیه ای نظیر مرغ، انار ملس، آب نارنج، زعفران، پیاز، آلو و مغز گردوی خرد شده دارد. به طور معمول برای اینکه از ترش شدن بیش از حد این غذا جلوگیری کنند، به آن مقداری شکر اضافه می کنند.

خوراک مرغ و آلو یکی از پر طرفدارترین غذاهای محلی چالوس بوده و با خوردن این غذا می توان طعم متفاوتی از مرغ را تجربه کرد.

غذاهای محلی چالوس

خوراک مرغ و آلو یکی از پر طرفدارترین غذاهای محلی چالوس

آغوز مسما

آغوز مسما یکی از غذاهای سنتی و البته مقوی استان مازندران و شهر چالوس بشمار می آید.

این غذا به دلیل داشتن مواد اولیه ای نظیرگوشت اردک، گردو، رب انار، آب، شکر، پیاز، دانه‌ ساییده شده‌ انار و ادویه در ترکیب خود، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌های قابل توجهی را به بدن شما می رساند.

این غذای محلی خوشمزه برای طبخ شدن نیاز به ۲ ساعت زمان داشته و پس از آن با برنج یا نان و انواع ترشی‌های محلی سرو می‌شود.

ناز خاتون

یکی دیگر از غذاهای سنتی و پر طرفدار چالوس، نازخاتون است. این غذا با استفاده از گوجه فرنگی، پیاز رنده شده، آبغوره، نعنای خشک، گلپر و رب انار یا آب انار و بادمجان تهیه می شود.

غذاهای محلی چالوس

بشته واش

این غذای محلی چالوس که به ویژه در روستای سرسبز کندلوس تهیه می شود، نوعی آش بوده که برای تهیه آن از اسفناج، عدس، سیر، پیاز، زیره‌ سبز و ادویه استفاده می شود. بشته واش برای آماده شدن تقریبا ۲ ساعت زمان نیاز دارد. اغلب بشته واش را با نارنج و زیره‌ فراوان میل می‌کنند.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «غذاهای محلی چالوس»

دیدگاه خود را بنویسید