آبشار بیار بجنورد

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

آبشار بیار بجنورد از جمله جاهای دیدنی بجنورد که از مجموع جاذبه های گردشگری پر طرفدار این منطقه است و میتواند مکان خوبی برای دور شدن از محیط شهری باشد .

آبشار بیار بجنورد در کجاست؟

آبشار بیار بجنورد در خراسان شمالی در روستای بیار فاصله ای نزدیک به یک کیلومتر از جنوب شهر آشخان (آشخانه از جنوب به رشته کوه های آلاداغ و از شمال به کوه دوچنگ واز غرب به کوه قورخود و از شرق به ارتفاعات مانه محدود است). از توابع شهرستان مانه و سملقانه (این شهرستان دارای دو قسمت کوهستانی و دشتی می باشد) در 52 کیلومتری غرب بجنورد و در روستای بیار واقع شده است.

آبشار بیار بجنورد

جریان رود اترک از بخش جنوبی شهرستان مانه و سملقان باعث بوجود آمدن زمین های حاصلخیز، منطقه بکر و زیبا و چشمه های جوشان و آبشارهای فراوان شده است که آبشار بیار مرتفعترین آن با ارتفاع 15 متر می باشد. آبی که از این آبشار می ریزد بسیار خنک و گوارا است.

آبشار بیار بجنورد

با گشت گذار در اطراف آبشار بیار در بجنورد طبیعت زیبا و دلچسبی توجه مان را به خود جلب میکند وجود آثار باستانی در حوالی آبشارهای زیبا از جمله آبشار بیار و رودخانه ای پرآب در شهرستان مانه و سملقان باعث به وجود آمدن زمین های حاصلخیز و به طبع از آن خبر از جوامع فرهنگی از گذشته ای دور تا به امروز را می دهد.

آبشار بیار بجنورد

بر اساس کاوشهای باستان شناسی خبر از پیشینه هشت هزار سال این منطقه را می دهد. وجود رطوبت نسبی بالا در خاک اطراف این آبشار باعث به وجود آمدن پوشش جنگلی زیبا شده است. آبشار بیار در شهرستانی قرار دارد که در دوره هخامنشی به عنوان شهربانی پارت شناخته می شد و در دوره های بعد یعنی اشکانی و ساسانی نیز مورد توجه بوده است.

آبشار بیار بجنورد

آدرس آبشار بیار بجنورد : روستای بیار در یک کیلومتری جنوب شهر آشخانه و ۵۲ کیلومتری غرب بجنورد

وجود منابع سرشار طبیعی در شهرستان مانه و سملقان از دیرباز جمعیت­های انسانی را به خود جذب نموده و باعث پرورش فرهنگ­های درخشان در منطقه شده است. وجود آثار تاریخی از دوره­های پیش از تاریخ تا دوره معاصر در بخش­های مختلف این شهرستان گویای استقرار مداوم بشر در این خطه است. بر اساس پژوهشهای باستان شناسی بخش­هایی از شهرستان مانه و سملقان برای نخستین بار در حدود هشت هزار سال پیش مسکونی شده که آثار آن را می­توان در تپه قلعه خان در دشت سملقان مشاهده کرد. این شهرستان طی دوره هخامنشی به عنوان بخشی از شهربانی پارت مطرح بوده و طی دوره­های اشکانی و ساسانی نیز بسیار مورد توجه بوده است. پراکندگی محوطه­های استقراری، قلعه­های تدافعی، مراکز مذهبی و نیز کشف سکه­های دورۀ ساسانی در بخش­های مختلف شهرستان گواه این مدعی است.

آبشار بیار بجنورد

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید