چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد در خراسان شمالی با زیبایی تمام از جمله جاذبه های گردشگری خراسان شمالی و جاهای دیدنی بجنورد است که می تواند برای کسانی که به دنبال طب پوستی هستند از آن استفاده کنند .

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر کجاست؟

آبگرم ایوب پیغمبر خراسان شمالی در فاصله ۹۵ کیلومتری شهرستان بجنورد مرکز استان قرار دارد. چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بر روی تپه ای به ارتفاع ۳۰۰ متر از سطح گیفان (دهستان که آبگرم در آن است) قرار گرفته است.

آبگرم ایوب بجنورد گوگردی می باشد به همین دلیل بسیاری از افراد برای درمان بیماری پوستی خود به آن سفر می کنند. آب چشمه اصلی گرمه بجنورد دارای دو استخر جداگانه برای آقایان و بانوان می باشد.  دمای آب چشمه ایوب ۴۷ درجه سانتی گراد حرارت دارد و تلفیق دوچشمه آب سرد و گرم دمای آب استخر را برای شنا مساعد نموده است.

عکس چشمه آبگرم ایوب پیغمبر

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

بنا بریک باور قدیمی از اهالی روستا، حضرت ایوب برای درمان بیماری خود به این منطقه آمده و عصای خود را بر زمین کوبیده و از آن نقطه آبگرمی از دل زمین بیرون زده است. روستاییان اطراف چشمه آبگرم ایوب پیغمبر احترام خاصی برای آب چشمه قائل هستند و شنا را باید با نام خدا آغاز کنند. در نزدیکی چشمه آبگرم ایوب پیغمبر آرامگاهی وجود دارد که منصوب به ایوب پیغمبر است و افراد پس از استفاده از آبگرم و تطهیر بدن خود به این مکان برای زیارت می روند.

در سال ۱۳۳۴ جهت قبر این آرامگاه به سمت قبله تغییر داده شده که نشان از قدمت آن به قبل از اسلام می رسد. روستای ایوب دارای هوای معتدل و پوشش گیاهی خوراکی و دارویی کم نظیری است اما متاسفانه نبود جاده مناسب که منتهی به آن می شود و یا عدم وجود اقامتگاهی برای گردشگران باعث عدم استقبال گردشگران زیادی از آن شده است.

مطلب پیشنهادی:  جاذبه های گردشگری و دیدنی گرمه

آدرس آبگرم ایوب پیغمبر: خراسان شمالی، بجنورد، دهستان گیفان در ۸۶ کیلومتری شمال بجنورد، روستای ایوب

شاید خیلی از ایرانی‌ها، چشمه آب گرم را با شهر سرعین بشناسند، ولی چشمه‌های آب گرم دیگری نیز در نقاط مختلف ایران وجود دارند که می‌توانند جذابیت فراوانی برای گردشگران داشته باشند. آب گرم «ایوب پیغمبر» یکی از این نمونه‌ها است که در استان خراسان شمالی و درروستای ایوب پیغمبر واقع شده است. این آب گرم که یک جاذبه گردشگریمهم در استان خراسان شمالی است، برای شکوفا شدن بیشتر پتانسیل جذب گردشگرش، نیاز به معرفی بیشتری دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی به آب گرم ایوب پیغمبر بیندازیم.

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

نحوه دسترسی

روستای ایوب پیغمبر که در شمال شهر بجنورد قرار گرفته است، حدود ۹۵ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. این روستا در دهستان «گیفان» جای گرفته است و برای دسترسی به آن، باید از روستاهای «میانزو» و «حاجی عبدالوهاب» عبور کنید. موقعیت دقیق روستا و آب گرم ایوب پیغمبر را می‌توانید در نقشه زیر مشاهده کنید:

معرفی چشمه ایوب پیغمبر

روستای ایوب پیغمبر زیبایی‌های طبیعی فراوانی دارد، ولی بدون شک یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی آن که مورد توجه گردشگران است و برای آن‌ها جذابیت دارد، چشمه آب گرم آن است. چشمه آب گرم ایوب پیغمبر روی یک تپه که ارتفاعی در حدود ۳۰۰ متر از سطح دره گیفان دارد، قرار گرفته است.

چشمه آب گرم اصلی روستا، به صورت یک استخر یا حوض چند ضلعی است. در اطراف این استخر حصارکشی‌هایی دیده می شوند که برای حفظ امنیت و جلوگیری از سقوط احتمالی افراد و حیوانات در آن ساخته شده‌اند.

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

نکته مهمی که وجود دارد این است که آب همه چشمه‌های این روستا گوگردی است و برای درمان انواع مختلف بیماری‌های پوستی مفید و سودبخش است. به همین دلیل خیلی از مردم با هدف تسکین بیماری‌های پوستی خود نیز به چشمه‌های آب گرم روستای ایوب پیغمبر مراجعه می‌کنند.

دمای آب چشمه اصلی روستای ایوب در حدود ۴۷ درجه سانتی‌گراد است. در نزدیکی چشمه آب گرمی که پیش از این اشاره کردیم، یک چشمه آب سرد نیز وجود دارد که آب آن قابل آشامیدن است. آب این قسمت از گوشه ضلع شمالی وارد استخر آب گرم می‌شود و به همین دلیل سردی آب در آن ناحیه از استخر احساس می‌شود. در مجموع ترکیب چشمه‌های آب گرم و سرد در درون این استخر موجب این شده است که دمای آن به حد متعادلی رسیده و برای یک شنای لذت‌بخش کاملا مطلوب باشد.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی سنخواست، سنخواست شهری با قدمت دیرینه

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

مقبره کنار استخر

در کنار استخر آب گرم روستا، یک زیارتگاه کوچک با یگ گنبد طلایی رنگ زیبا خودنمایی می‌کند. ساکنان قدیمی روستا اعتقاد دارند که این مقبره به ایوب پیامبر تعلق دارد و حکایت‌های نیز از آن تعریف می‌کنند. این مقبره با عنوان زیارتگاه حضرت ایوب شناخته می‌شود و به نظر می‌رسد که متعلق به دوران قبل از اسلام است، چرا که در سال ۱۳۳۴ جهت قبر آن را به سمت قبله تغییر دادند.گردشگرانی که به قصد چشمه‌های آب گرم به این روستا سفر می‌کنند، می‌توانند پس از شنا در استخر و پاکیزگی بدن‌شان، برای زیارت به این مقبره نیز سری بزنند.

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

تاریخچه و روایت‌ها چشمه ایوب پیغمبر

تحقیقات حاکی از این است که روستای ایوب که نام قدیم آن حاجی عبدالوهاب بوده است، در حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد. در واقع نام روستا به دلیل همین زیارتگاهی که منسوب به حضرت ایوب پیامبر است، به روستای ایوب مشهور است.

در مورد چشمه آب گرم روستا و مقبره‌ کنار آن روایت جالبی از قول مردم روستا بیان می‌شود. خیلی از مردم اعتقاد دارند که حضرت ایوب پیامبر زمانی که از این روستا عبور می‌کرده است، دچار بیماری پوستی می شود. آنگاه عصایش را در این مکان بر زمین می‌کوبد که به اذن خدا، چشمه آب گرمی شکل می‌گیرد و حضرت ایوب برای رفع آلودگی‌ها و کرم‌های بدن خود و تسکین بیماری خود در این چشمه شفابخش به استحمام می‌پردازد. جالب اینجا است که گویا در اعماق استخر فسیل‌هایی از کرم و سایر جانداران دیده شده است که این خود می‌تواند باور ساکنان روستا در مورد شکل‌ گیری این چشمه آب گرم را تقویت کند!

مطلب پیشنهادی:  سینما گلشن بجنورد ، دیجیتالی شدن سینما گلشن

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

به دلیل همین باورها آب چشمه آب گرم برای مردم این روستا جنبه مقدسی دارد و آن‌ها اعتقاد دارند که افرادی که می‌خواهند در آب شفابخش آن شنا کنند باید با ذکر نام خداوند متعال وارد شوند.

تسهیلات و امکانات

در حال حاضر آب گرم ایوب دارای دو استخر جدا از هم است که یکی از آن‌ها مخصوص استفاده آقایان و دیگری مخصوص استفاده بانوان گرامی است. استخر آقایان در واقع محل اصلی جوشش آب چشمه آب گرم است.

در سال‌های اخیر تلاش شده است تا با قرار دادن تعدادی کانکس در مجاورت این محل گردشگری، امکان اقامت شبانه گردشگران در این مکان فراهم شود، ولی در کل باید ادعا کرد که روستا دارای امکانات اقامتی مناسبی نیست و نمی‌تواند پاسخگوی تعداد زیادی از مسافرین باشد.

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر بجنورد

زیارتگاه ایوب پیامبر در سمت چپ و کانکس‌های اقامتی در سمت راست

مانع دیگر بر سر راه جذب گردشگر بیشتر، جاده نه چندان مناسب منتهی به این روستا است که ممکن است تعداد کمتری از مردم را برای سفر به روستای ایوب و استفاده از چشمه آب گرم زیبای آن ترغیب کند.

عدم توجه مسئولین استان به افزایش تسهیلات رفاهی در این روستا و بهبود مسیر ارتباطی آن مسئله‌ای است که کمی آزاردهنده است، زیرا روستای زیبای ایوب پیامبر علاوه بر داشتن این چشمه آب گرم، با طیف گسترده‌ای از سایر جاذبه‌های طبیعی خود همچون ارتفاعات زیبا و سرسبز، انواع گیاهان دارویی و خوراکی، تنوع جانوری و گیاهی و همچنین هوای معتدل و دل‌انگیزش، می‌تواند گردشگران زیادی را از سراسر نقاط ایران جذب کند و سهمی مهم در رونق گردشگری استان خراسان شمالی داشته باشد.

منبع : eneshat،dana
نویسنده

یک نظر بنویسید