جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

جاهای دیدنی فرانسه بیشمار هستند که بخش قابل توجهی از آنها در شهر مون پلیه است . مون پلیه انقدر زیباست که پیاده روی هم در آن لذت بخش است . پیشتر جاهای دیدنی شهر هایی چون پاریس ، استراسبورگ ، نانت ، تولوز ، لیون را معرفی کردیم و در ادامه از اماکن و محل های گردشگری مون پلیه لذت ببرید .

مون پلیه شهری جذاب و دیدنی در جنوب فرانسه است که از آنجا به خاطر موقعیت عالی‌اش، بازدیدکنندگان می‌توانند از «پرووانس» (Provence)، «کامارگ» (Camargue) و بسیاری مناطق دیگر نیز دیدن کنند. خود این شهر از نظر جاذبه چیزی کم ندارد و پر از موزه‌های جالب، خیابان‌های سنگفرش و رستوران‌های وسوسه‌کننده است. در این راهنما شما را با برترین جاذبه‌های اینجا آشنا می‌کنیم.

۱. میدان کمدی

میدان «کمدی» (Comédie) مرکز مون پلیه بوده و به ایستگاه اصلی قطار نیز بسیار نزدیک است. با تراموا به سادگی می‌توان به آن دسترسی داشت و اکتشافات خود را در جاذبه‌های اصلی شهر شروع کرد. ساختمان پر ابهتی که در یک ضلع میدان به چشم می‌خورد، اپرای شهر بوده و کافه‌های فرانسوی خاص و دوست داشتنی‌ای هم در کنار سینماها به چشم می‌خورند. در انتهای دیگر میدان یک مرکز خرید چند طبقه با برخی از جذاب‌ترین فروشگاه‌های فرانسوی را می‌بینید و جلوی آن «اسپلَنَد» (Esplanade) یک فضای سبز زیبا و یک حوضچه آرام قرار دارند. موزه هنری اصلی شهر نیز در همین جا بوده و خیابان‌های پیچ در پیچی که از میدان کمدی آغاز می‌شوند شما را به سمت خریدی عالی هدایت می‌کنند.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۲. کلیسای جامع سن پیر

کلیسای جامع شهر واقعاً تماشایی بوده و اگر به نوک آن خیره شوید و برج‌های حیرت انگیزش را ببینید، حتماً سرگیجه می‌گیرید. کلیسای جامع «سن پیر» (St Pierre) مهم‌ترین بنای گوتیکی مون پلیه به شمار رفته و دقیقاً در میان محله قدیمی قرار دارد. این کلیسای رومن کاتولیک هزینه ورودی ندارد و پنجره‌های رنگی‌، ارگ چوبی مطلا و محراب آن بسیار تماشایی هستند. اینجا را در سال ۱۳۶۴ بنا کردند اما در قرن شانزدهم بود که عنوان کلیسای جامع را دریافت کرد.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۳. گردشگاه پرو در مون پلیه

محوطه «پرو» (Peyrou) که به میدان سلطنتی پرو نیز شناخته می‌شود، از طاق پیروزی با شکوه آغاز شده و تا «شتو دو» (Château d’eau) امتداد می‌یابد. طراحی این ناحیه به عهده فردی به نام «اِتین ژیرال» (Étienne Giral) و پسرش بود. البته ساختمانِ با ظاهر قلعه مانند و ستون‌های کورَنتی که بالای حوض رومانیتک قرار دارند، اثر «آنری پیتو» (Henri Pitot) هستند. در پشت اینجا بازدیدکنندگان می‌توانند قنات‌های رومی مون پلیه را تماشا کرده که به واقع اثری هنری هستند و تا به امروز به خوبی حفاظت شده‌اند.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۴. گردش در ساحل

مون پلیه ۴ خط تراموا دارد و در سال‌های آینده یک خط دیگر نیز به آن‌ها اضافه خواهد شد. آخرین ایستگاه تراموای خط سوم به ساحل منتهی شده و قیمت مناسبی هم دارد. در اینجا می‌توانید از دوچرخه‌های ساعتی و روزانه کرایه کرده و در ساحل به گردش بپردازید. پیاده روی هم در کنار این مناظر دلربا کاری جذاب خواهد بود. آب‌های زلال، شن‌های نرم و آفتاب دلچسب، برای گردشی در روزهای بهار و تابستان ایده آل هستند.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۵. شکم گردی در غذاهای فرانسوی

آشپزی فرانسوی به خاطر شکوه و کمالی که دارد در سطح جهان شناخته شده است و مون پلیه نیز در این راستا پیشنهادات جذابی به گردشگران ارائه می‌کند. بازدیدکنندگان می‌توانند از بین رستوران‌های ستاره دار میشلن یا رستوران‌های معمول محلی گزینه‌ای را انتخاب کرده یا از غذاهای به دقت آماده شده رستوران‌های لوکس امتحان کنند. البته جدای از غذاهای فرانسوی ، گزینه‌های آرژانتینی و پیتزاهای ایتالیایی هم پیدا می‌شود. برانچ‌های مون پلیه تجربه‌ای به یاد ماندنی بوده و برای آشنایی با غذاهای این شهر دروازه مناسبی به شمار می‌آیند.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۶. موزه فابر

موزه «فابر» (Fabre) مهم‌ترین موزه شهر مون پلیه بوده و برخی از بهترین آثار هنری را در خود جای داده است. این موزه را در اسپلند که پیش‌تر از آن یاد کردیم پیدا می‌کنید. با توجه به موقعیت قرار گیری آن، دسترسی از هر نقطه شهر بسیار آسان خواهد بود. بازدید از اینجا زود تمام نمی‌شود زیرا همیشه نمایشگاه‌های متعدد در طبقات زیاد آن برپا بوده و نقاشی‌های تحسین برانگیز و معماری خیره کننده شما را مجذوب می‌کنند. بازدید از موزه در روزهای یکشنبه اول هر ماه رایگان است پس می‌توانید از این موقعیت بهره‌مند شده و یک بعد از ظهرتان را در دنیای شگفت انگیز هنر سپری کنید.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۷. باغ وحش مون پلیه

باغ وحش مون پلیه بدون شک یکی از بهترین جذابیت‌های شهر است. امروزه پیدا کردن چنین جاذبه‌هایی به رایگان، خیلی راحت نیست پس باید حتماً از آن نهایت استفاده را ببرید. در این باغ وحش هر چیزی از زرافه گرفته تا شیر و قورباغه‌های رنگارنگ پیدا می‌شود و حیوانات بر اساس قاره‌ها و مناطق زندگی تقسیم شده‌اند. تنها بخشی که برای بازدید از آن نیاز به بلیط دارید، جنگل آمازون است.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۸. کاخ فلوژرگ

در مون پلیه به هر ساختمانی که به عنوان دومین خانه اشراف مورد استفاده قرار می‌گرفته «فولی» (folie) می‌گفتند و این شهر یکی از مهم‌ترین نواحی فرانسه با تعداد زیادی از این خانه‌ها محسوب می‌شود. نجیب زادگان بسیاری در حومه‌های شهر برای خود عمارت ساختند که کاخ «فلوژرگ» (Flaugergues) یکی از آن‌هاست. گفته می‌شود که این عمارت یکی از اصیل‌ترین نمونه‌های شهر به شمار می‌رود. باغ‌های آن زیبایی خاصی دارند و ارزش تماشای این ساختمان تماشایی را دو چندان می‌کنند.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۹. گردشی در محله قدیمی

یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با شهر، گردش در محله قدیمی آن بدون نقشه است. به صورت اتفاقی خیابان‌ها را انتخاب کنید و به کاوش در منطقه بپردازید. در مون پلیه این کار خیلی سخت نیست و بازدیدکنندگان به زودی با مناظر خیره کننده خیابان‌های سنگفرش شده‌ای که حول مرکز شهر می‌پیچند شیفته می‌شوند. کافه‌های کوچک و مغازه‌های جالب میان راه توجه شما را به خود جلب می‌کنند. می‌توانید حین گردش به خرید سوغاتی، خوردن شیرینی‌های ماکارون، امتحان کردن کرپ یا تمرین کردن فرانسوی در خیابان‌های بپردازید. مطمئن باشید که در این میان شبی خاطره انگیز و به یادماندنی را رقم می‌زنید.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

۱۰. باغ گیاه شناسی مون پلیه

آخرین مورد فهرست ما باغ گیاه شناسی است. مون پلیه در طی تاریخ به عنوان شهری شفا بخش شهرت داشته و در زمان‌های قدیم ثروتمندترین مردم کشور به آن سمت سرازیر می‌شدند تا از نسیم دریایی یا پزشکان با استعدادش بهره‌مند شوند. امروزه باغ گیاه شناسی دیگر کاربرد درمانی ندارد اما هنوز هم گونه‌های متعددی از گیاهان را در خود جای داده و گردش در میان آن‌ها بسیار هیجان انگیز خواهد بود. بازدید از این باغ رایگان بوده و می‌توانید برای یک گردش آرام صبحگاهی روی آن حساب کنید.

جاهای دیدنی مون پلیه فرانسه

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید