دریاچه چیتگر از جمله جاهای دیدنی تهران که میتواند گوشه ای از این همه جاذبه های گردشگری در پایتخت را داشته باشد و بتواند مکان زیبا و به یاد ماندنی در ذهن ایجاد کند .

وقتی صحبت از جاذبه های پایتخت به میان می آید، گزینه های مختلفی در دست داریم. از جنوب تا شمال، شرق تا غرب، مکان های مختلفی هستند که می توانند ساعاتی از اوقات فراغت‌مان را به خوشی پُر کنند؛ اما از کاخ ها و باغ های باشکوه قاجاری و پهلوی که بگذریم، یکی از جدیدترین و متفاوت ترین جاذبه های تهران پیش روی ماست: دریاچه نیلگون و وسیع چیتگر!

دریاچه چیتگر تهران

شاید تا چند سال پیش تصور دریاچه ای نیلی رنگ با مرغانی دریایی در میان دود و دم پایتخت، شبیه رویایی دلپذیر از آرمان‌شهری در دور دست ها به نظر می رسید و کسی گمان نمی برد بتواند تنها با قصد سفر به غرب تهران، محیطی زیبا و نشاط آور را ببیند؛ اما امروزه و پس از گذشت سال ها، آرزویی قدیمی، در نهایت واقعیت در برابر چشمان شما قد علم می کند و شاید کمتر کسی بداند که دریاچه چیتگر تحقق ایده ای سی ساله باشد!

دریاچه چیتگر | بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور

امروزه دریاچه وسیع و مصنوعی چیتگر نه تنها یکی از جاذبه های تفریحی کلان شهر تهران محسوب می‌شود، بلکه عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور را هم از آن خود کرده است. این مجموعه تفریحی با وسعت 250 هکتار که 130 هکتار آن به خود دریاچه اختصاص دارد، در غرب تهران و منطقه 22 شهری قرار گرفته است. وقتی دریاچه چیتگر را برای خوش گذرانیِ چند ساعته انتخاب می کنید، دست بازی برای تفریح دارید؛ می شود یک راست به سراغ قایق های بزرگ و کوچک دریاچه بروید و قدری در پهنه آبی پایتخت گردش کنید و یا به سراغ مرکز خرید شیک و لوکسش یعنی بام لند در بخش شرقی دریاچه بروید و پس از خریدی مفصل، دقایقی خوشمزه را در میان رستوران ها و کافه های متنوع آن بگذرانید. نکته جالبی که درباره بخش بام لندِ دریاچه وجود دارد، آرامش قابل توجه آن است. اگر ورودی های شرقی دریاچه را انتخاب کنید، ابتدا با حجمی از ماشین ها و آدم ها رو به رو می شوید که شاید باعث شوند قید بازدید از دریاچه را بزنید؛ اما این شلوغی را نادیده بگیرید، ماشین را پارک کنید و به سراغ مجموعه بام لند بروید. به زودی دیگر اثری از آن همه هیاهو نخواهید دید و فضای آرامش بخش مجموعه رضایت تان را جلب می کند.

دریاچه چیتگر تهران

اگر اهل تفریحات هیجانی هستید، بخش شمالی و غربی دریاچه باب میل شما خواهد بود. باید بدانید بازی های هیجانی زیپ لاین، پیست پرش در آسمان و یا سینمای 6 بعدی و بسیاری دیگر پیش روی شما هستند. البته که این ها تنها گزینه های شما در دریاچه چیتگر نیستند و زمین های بازی کودکان، چرخ و فلک و دو پیست کارتینگ نیز در این مجموعه تفریحی به چشم می خورد. در کنار این ها، اگر آدم آرامی هستید و با هیجان میانه خوبی ندارید، باید بدانید در دور دریاچه چیتگر امکان پیاده روی و دوچرخه سواری را هم خواهید داشت. تنها کافیست وارد مسیرهای پیاده روی و یا پیست دوچرخه اطراف دریاچه شوید و ضمن لذت بردن از چشم انداز چیتگر و پرندگان دریاچه، از میان پل ها و گذرگاه های جذاب این دریاچه نیلگون عبور کنید.

دریاچه چیتگر تهران

خوب است بدانید دریاچه چیتگر از جنوب به پارک جنگلی چیتگر می‌ رسد و از شمال و بخش شرقی با بافت مسکونی منطقه همراه است، به طوری که در طی روز و شب هنگام، انعکاس نور و تصویر ساختمان ها و آسمان خراش های منطقه را در آب های نیلگون دریاچه خواهید دید. 80 درصد آب این دریاچه از رودخانه کن و روان آب های حوزه میانی و سطحی تامین می‌شود و از آب خود دریاچه نیز برای آبیاری بخشی از فضای سبز چیتگر و پارک آن استفاده می شود.

دریاچه چیتگر تهران

جالب آن که در تابستان 1394، کارشناسان انجمن بین المللی مدیریت پروژه، به تهران آمدند و از دریاچه چیتگر بازدید داشتند. این افراد با ارزیابی مثبت خود از مجموعه تفریحی گردشگری دریاچه چیتگر، آن را یکی از 10 پروژه برتر جهان در سال 2015 معرفی کردند.

این دریاچه که در ابتدا چیتگر نام داشت پس از مدتی تغییر نام پیدا کرد. از آن جایی که محدوده دریاچه شباهت هایی با نقشه ایران دارد، بهانه ای پیش آمد تا به جهت پاسداشت دلاوری ها و فداکاری های شهیدان گران قدر خلیج فارس، نام دریاچه خلیج فارس را برای این دریاچه مصنوعی انتخاب کنند. امروزه این دریاچه با هر دو نام دریاچه خلیج فارس و دریاچه چیتگر در میان مردم شناخته می شود.

دریاچه چیتگر تهران

تفریحات و بخش های مختلف دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر نه تنها بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران، بلکه بزرگ ترین مجموعه تفریحی، ورزشی و گردشگری تهران است که در حال حاضر یکی از مکان های تفریحی پر تردد و شلوغ تهرانی ها خصوصا در آخرین روزهای هفته محسوب می‌شود. وسعت قسمت ساحلی و امکانات دریاچه چیتگر در حدود 120 هکتار ارزیابی می شود و با این وجود می توان تصور کرد چه حجمی از خوشی در برابر ما قرار دارد. حال در ادامه خواهیم دید چطور در فضای وسیع چیتگر می توان خوش گذرانی کرد و چه بخش هایی برای گردش وجود دارد. در ابتدا با بخش های مختلف دریاچه چیتگر آشنا می شویم و سپس تمام تفریحات را بررسی می کنیم

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه وسیع چیتگر تهران دو ورودی اصلی دارد که یکی در سمت شرق و مرکز خرید بام لند و دیگری در سمت غرب دریاچه واقع شده اند و دسترسی های مختلفی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

بخش گذر موج چیتگر

یکی از جذاب ترین و جدیدترین بخش ها در دورتا دور دریاچه، سازه گذر موج است که در ضلع جنوبی دریاچه چیتگر قرار دارد. ساخت این بخش در سال 95 به اتمام رسید و با انجام کارهای نهایی و نورپردازی ها در مهر همین سال، بهره برداری شد. این ضلع دریاچه که محیطی متفاوت را برای پیاده روی و دوچرخه سواری ایجاده کرده، طولی 750 متری دارد و به نام «گذر» شناخته می شود. برای آن که این گذر را خوب برانداز کنید، ابتدا از دور نگاهی به آن بیندازید. پیش از هر چیز چند سازه قوسی شکل خواهید دید که به صورت تدریجی ارتفاع پیدا می کنند و در میان به قوسی بزرگ می رسند. این قوس بزرگ که ارتفاعی 15 متری دارد، بخش میانی گذر را تشکیل می دهد و در ادامه دوباره با چند قوس کوچک تر دیگر تکمیل می شود. خوب که این مجموعه سازه های پی در پی و قوسی شکل را تماشا کنید، وجه تسمیه آن را با نامش یعنی «موج» تشخیص می دهید. جالب است بدانید چیزی که طراحان گذر موج از آن الهام گرفته اند، صحنه موج های ناشی از برخورد سنگ به آب است.

در ادامه ضمن آشنایی با تفریحات دریاچه، با بخش های مختلف مجموعه نیز آشنا می شویم.

دریاچه چیتگر تهران

تاریخچه دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر در یک روز برفی. زمستان ۱۳۹۲

سابقهٔ طرح ساخت این دریاچه به تدوین نخستین طرح جامع شهر تهران در سال ۱۳۴۷ بازمی‌گردد که در آن ساخت دریاچه‌ای در غرب شهر تهران پیش‌بینی شده بود ولی ساخت این دریاچه به دلیل محدودیت‌های فنی و بودجه‌ای تا سال‌ها مسکوت ماند. سرانجام در پیش زمینه مطالعاتی، از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹، مطالعات جزئی و دقیقی در مقاطع مختلف از سوی مشاور صورت گرفت و ابهامات طرح بررسی و تکمیل شد.

ساخت دریاچه چیتگر از طریق حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به سازمان مهندسی و عمران شهر تهران واگذار شد. به واسطه خاص بودن نوع پروژه (سازه آبی) لازم بود تا از شرکت‌های متخصص در این زمینه بهره گرفته شود. از همین رو شرکت آرماتور پردیس به عنوان مدیریت طرح پروژه انتخاب شد. در مهرماه سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پهنه آبگیر و از تیرماه سال ۱۳۹۱ عملیات اجرایی پهنه ساحلی توسط پیمانکار طرح شرکت سابیر و بر اساس مطالعه و طراحی شرکت مهندسی سد تونل پارس (اشتوکی پارس) آغاز شد. فاز اول پروژه دریاچه با نام دریاچه چیتگر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد.[۴] پس از اتمام فاز اول، ساخت فاز دوم طرح به مساحت ۱۴۰ هکتار در جنوب بزرگراه شهید همدانی (در ادامه بزرگراه رسالت و شهید حکیم) شامل تونل شهدای غزه (ادامه بزرگراه شهید همدانی) و جزایر آبی (ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک)، محور چهار باغ، پارک آبی و مونوریل در دستور کار شهرداری قراردارد.

چرا دریاچه چیتگر؟

دریاچه خلیج فارس یا چیتگر بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران است.

یکی از جذاب ترین دیدنی های پایتخت ایران است.

در اطراف این دریاچه از سینما بگیرید تا انواعی از تفریحات هیجانی در اختیار شما قرار می گیرد.

می توانید از یکی از شکیل ترین مراکز خرید پایتخت خرید کنید.

در اطراف دریاچه چیتگر از اجراهای خیابانی هنرمندان بی نام و نشان پایتخت لذت ببرید.

این دریاچه برای تفریح در چهار فصل سال جایی مناسب است.

برای ورود به این دریاچه لازم نیست هزینه ای بپردازید.

در روزهای بهاری و تابستانی می توانید در کنار دریاچه پیک نیک کنید.

در اطراف دریاچه چیتگر گزینه های تفریحی بسیاری وجود دارد و می توانید در یک روز از چند جاذبه بازدید کنید.

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس، این گستره آبی رنگ و جذاب در حال حاضر یکی از مقاصد تفریحی و پرطرفدار شهر تهران است و نه تنها در آخر هفته ها و روزهای گرم تابستانی، بلکه در میان هفته و حتا اوقات سرد زمستانی نیز میهمانان بسیار دارد. از طرفی نه تنها خود دریاچه، بلکه در پارک اطراف و منطقه ساحلی نزدیکش، فضای وسیعی در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد. خانواده ها به دریاچه خلیج فارس می روند تا تفریح و آب هوای متفاوتی را در قلب شهر بزرگ تهران تجربه کنند.

دریاچه چیتگر تهران

1- قایق سواری در چیتگر

یکی از اولین کارهایی که می توان در دریاچه چیتگر انجام داد، قایق سواری است. در دریاچه چیتگر چند نوع قایق به چشم می خورد که قایق های پدالی، شارژی، قایق های اتوبوسی یا کاتامارا و قایق های موتوری از آن جمله هستند.

برای قایق سواری، خود را به یکی از دو اسکله دریاچه برسانید و بلیت هر یک را در همان جا تهیه کنید.

1- اسکله جنوب غربی: اگر از سمت بلوار میلاد خودتان را به دریاچه رسانده باشید، این اسکله به شما نزدیک تر است. قدری ضلع غربی دریاچه را پایین بروید تا اسکله و قایق های بزرگ و کوچک را ببینید.

دریاچه چیتگر تهران

هزینه های قایق سواری در چیتگر :

نوع قایق مدت زمانهزینه نفریقایق پدالی 2 نفره30 دقیقه15,000 تومانقایق پدالی 4 نفره30 دقیقه30,000 تومانقایق شارژی 2 نفره30 دقیقه30,000 تومانکاتامارا یا قایق اتوبوسییک دور در دریاچه10,000 تومان

نکات مهم قایق سواری

اگر انتخاب شما قایق های شارژی است، باید شرایط و قوانین زیر را رعایت کنید:

افراد زیر 14 سال تنها با همراهی والدین می توانند سوار قایق شوند.

افراد بالای 90 کیلوگرم نمی توانند سوار قایق شارژی شوند.

  جاذبه های گردشگری و دیدنی باغستان

پوشیدن جلیقه نجات در حین قایق سواری الزامی است.

خوردن و آشامیدن در حین قایق سواری ممنوع است.

قایق سواری برای خانم های باردار ممنوع است.

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

مزیت‌های اقتصادی چیتگر

ایجاد محیطی سالم جهت پر کردن اوقات فراغت

اشتغالزایی حاصل از خدمات جنبی

درآمدزایی ناشی از رونق صنعت توریسم

ایجاد ارزش افزوده منطقه به خصوص در کاربریهای اطراف دریاچه

*تفریحات هیجانی دریاچه چیتگر

در ادامه با لیستی از بازی های هیجانی دریاچه چیتگر آشنا می شوید که برای بزرگ و کوچک خانواده در نظر گرفته شده اند. این بازی ها در نقاط مختلفی قرار دارند؛ اما پیش از سوار شدن بر آن ها، لازم است بلیت شان را تهیه کنید. بلیت اغلب این بازی ها از گیشه دریاچه در قسمت ورودی غربی به فروش می رسند. ابتدا به این بخش رفته، بلیت ها را تهیه کنید و سپس به سراغ بازی مورد نظر خود بروید.

دریاچه چیتگر تهران

2- راید اسکیت هوایی چیتگر

یکی از هیجان انگیزترین بازی های اطراف دریاچه راید اسکیت هوایی است! این بازی که به شکل U غول پیکری است، شما را به چالشی از سرعت و هیجان فرا می خواند. در این بازی شرکت کنندگان دور تا دور در محفظه دایره ای شکلی می نشینند. پس از جایگیری در کنار هم، حرکت اسکیت هوایی آغاز می شود. ابتدا به آرامی به بالای مسیر U شکل برده شده و سپس با سرعت و شدت به پایین پرتاب می‌شوید!

هزینه: 14,000 تومان

محل بازی: غرب دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای 7 سال

محدودیت قد: حداقل 120 سانتی متر، حداکثر 200 سانتی متر

محدودیت وزن: حداکثر وزن 90 کیلوگرم

دریاچه چیتگر تهران

3- سرسره های سقوط آزاد چیتگر

یکی از بازی های جدید دریاچه چیتگر را در پیش روی خود دارید. این سرسره ها که محصولی از یک شرکت آلمانی هستند، به کمک و زیر نظر متخصصان داخلی در کنار دریاچه نصب شده اند. سرسره های سقوط آزاد در واقع دو نوع سرسره هستند که از سریع ترین و هیجان انگیزترین ها در خاورمیانه محسوب می شوند.

برای آن که از این سرسره ها پایین بیایید، ابتدا باید ارتفاعی 24 متری را از پله ها بالا بروید و خود را آماده کنید. سپس این شمایید که می توانید بین دو سرسره سریع و موج دار یکی را انتخاب کرده و لذت یکی از متفاوت ترین سرسره های پایتخت به طول 80 متر را تجربه کنید.

هزینه: 5,000 تومان

محل بازی: شمال دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای 8 سال

محدودیت قد: حداقل 120 سانتی متر، حداکثر 200 سانتی متر

محدودیت وزن: حداکثر وزن 120 کیلوگرم

دریاچه چیتگر تهران

4- پیست پرش در آسمان در چیتگر

پیست پرش در آسمان در واقع نوعی سرسره بادی است و نخستین پیست پرش در ایران محسوب می شود. برای تفریح در پیست پرواز می توانید تیوپ یا تشکچه را برای زیر خود انتخاب کنید. پس از سر خوردن بر روی سرسره، در نهایت به روی تشک بادی بزرگی خواهید افتاد.

هزینه: 10,000 تومان

محل بازی: شمال دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای 5 سال

محدودیت قد: حداقل 130 سانتی متر، حداکثر 200 سانتی متر

محدودیت وزن: حداکثر وزن 130 کیلوگرم

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

5- سینما هرم هیجان یا سینمای شش بعدی

سینما هرم هیجان در واقع نوعی سینمای 6 بعدی است. ابتدا از پله ها تا ارتفاع 2 متر بالا می روید و در جایگاه و صندلی می نشینید. پس از نشستن پله ها جمع می شوند و با انتخاب خود فیلمی هیجان انگیز را خواهید دید. اگر برای تفریح در این سینمای مهیج به دریاچه چیتگر می روید، ورودی غربی به شما دسترسی بهتری می دهد چرا که این سینما درست در کنار شهربازی غربی دریاچه قرار دارد.

هزینه: 10,000 تومان

محل بازی: غرب دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای 12 سال، مناسب برای بالای 16 سال
دریاچه چیتگر تهران

6- سافاری پارک وحشت چیتگر

سافاری پارک وحشت دریاچه چیتگر نیز نخستین سافاری وحشت در ایران است. این سافاری، مجموعه سرپوشیده و دالان مانندی است که با ورود به آن، تمام مسیر را پیاده طی می کنید و با این کار، در واقع ترس را در آغوش می کشید! از بدو ورود به سافاری پارک وحشت، استقبال ترسناکی از شما خواهد شد و این که در طول مسیر قرار است چطور بترسید را به تجربه شما واگذار می کنیم؛ اما بد نیست بدانید در انتها فردی با اره برقی از شما خداحافظی خواهد کرد!

هزینه: 10,000 تومان

محل بازی: غرب دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر تهران

7- زیپ لاین دریاچه چیتگر

شاید باورش سخت باشد، اما در دریاچه چیتگر زیپ لاین هم وجود دارد و می توانید این ورزش هیجانی را امتحان کنید. شاید شکل و شمایل این زیپ لاین شباهتی به زیپ لاین توچال و دیگر زیپ لاین های هیجانی دنیا نداشته باشد؛ اما قطعا یکی از بازی های دوست داشتنی چیتگر خواهد بود. این زیپ لاین درست در کنار سرسره های سقوط آزاد و بخش شمالی دریاچه قرار دارد و با ارتفاعی 14 متری، هیجان را به شما هدیه می دهد. وقتی زیپ لاین چیتگر را انتخاب می کنید، مسیری 120 متری و پر پیچ را پشت سر می گذارید و در نهایت به زمین می رسید.

هزینه: 20,000 تومان

محل بازی: سمت شمالی دریاچه چیتگر

محدودیت سن: افراد بالای 8 سال

محدودیت قد: حداقل 120 سانتی متر، حداکثر 195 سانتی متر

محدودیت وزن: حداقل وزن 30 کیلوگرم، حداکثر وزن 140 کیلوگرم

دریاچه چیتگر تهران

8- تشک پرش آزاد

یکی از جدیدترین تفریحات هیجانی که این روزها به دریاچه چیتگر پا گذاشته است، تشک پرش آزاد است. شاید این تفریح قدری ساده به نظر برسد؛ اما قطعا مکان خوبی برای تخلیه انرژی شماست. از پله های دکل چوبی این پرش آزاد که بالا بروید، تشکی بادی را در پایین خود خواهید دید! حالا وقت آن است که از این ارتفاع پایین بپرید و ترس های تان را نادیده بگیرید!

هزینه: دو پرش 25,000 تومان

محل بازی: بام لند، سمت شرقی دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر تهران

9- پیست کارتینگ

یکی دیگر از جدیدترین بخش های هیجانی اطراف دریاچه چیتگر، پیست کارتینگ این مجموعه تفریحی-هیجانی است. این پیست که در بخش غربی (در کنار گیشه بلیت) قرار گرفته، لحظاتی متفاوت را برای شما رقم خواهد زد.

هزینه: 15,000 تومان

محل بازی: کنار باجه فروش بلیت، غرب دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر تهران

10- بخش تفریحی وی آر لند | VR Land

یکی دیگر از بخش های متفاوت و هیجان انگیز چیتگر، بخش تفریحی وی آر لند است که درست در محوطه بام لند (شرق دریاچه) قرار دارد. در این مجموعه تنها کافیست عینک های دیجیتال وی آر لند را به چشم بزنید تا در کسری از ثانیه به دنیایی جدید وارد شوید؛ دنیایی که فوق العاده با کیفیت است و به شما امکان گردش 360 درجه را می دهد. به بالای قله برفی بروید و مشغول اسکی سواری شوید و اگر هم دل تان قایق سواری می خواهد، باز هم وی آر لند برای شما مناسب است. البته که این دو تنها گزینه های این مجموعه تفریحی و مجازی نیست و بازی در هزارتوی جذاب به نام ماژول میز (Mudule Maze) و کارتینگ بر روی یخ مصنوعی از دیگر تفریح هایی است که در انتظار شما هستند.

هزینه بازی ها:

بازی هاهزینهکارتینگ روی یخ مصنوعی20,000 تومانماژول میز20,000 تومانبازی VR تخته شنا15,000 تومانبازی VR اسکی15,000 تومانبازی VR قایق15,000 تومانبسته ترکیبی: ماژول میز کارتینگ32,000 تومانبسته ترکیبی: ماژول میز بازی VR28,000 تومان

محدودیت ها:

محدودیت قد کارتینگ: بین 100 تا 190 سانتی متر

محدودیت سن کارتینگ: حداقل 12 سال

محدودیت سن وی آر لند: 7 سال به بالا

محدودیت سن ماژول میز: 10 سال به بالا

محدودیت وزن وی آر لند: حداکثر 100 کیلوگرم

قوانین و نکات:

به توصیه ها و دستورالعمل های مسوولان و کارکنان وی آر لند توجه کنید.

استفاده از این بازی ها برای خانم های باردار و افراد مبتلا به بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی ممنوع است.

اگر به تازگی عمل جراحی پشت سر گذاشته اید، استفاده از وی آر لند برای شما ممنوع است.

استفاده از بازی های وی آر لند برای افرادی با ناراحتی های دیسک کمر، ستون فقرات، گردن درد و با ترس از ارتفاع مجاز نیست.

در حین بازی، از ضربه زدن به تجهیزات مجموعه خودداری کنید.

تحت تاثیر داروهای شیمیایی و خواب آور، مجاز به استفاده از بازی های وی آر لند نیستید.

دریاچه چیتگر تهران

11- چرخ و فلک

یکی از ساده ترین و البته دوست داشتنی ترین تفریحاتی که در هر جایی می توان به سراغش رفت، چرخ و فلک ها هستند. این بازی که با تجربه آن، می توانید خاطرات کودکی تان را به سرعت مرور کنید، در دریاچه چیتگر نیز پذیرای شماست.

هزینه: 8,000 تومان

محل بازی: کمی بالاتر از مرکز خرید بام لند، شرق دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر تهران

12- ماشین برقی یا کوبنده چیتگر

ماشین های کوبنده نیز از آن بازی هایی است که بسیاری از ما از بچگی با آن خاطره داریم. سوار ماشین می شوی و دیگر خبری از رعایت قانون و مواظبت نیست، یک راست می روی به دل ماشین دیگری و می خواهی با تمام وجود از سر راهت کنارش بزنی. خوبی این ماشین ها آن است که محدودیت سنی ندارند و بزرگ و کوچک می توانند بلیتش را بخرند.

ماشین های برقی دریاچه چیتگر نیز در دو سوی دریاچه به چشم می خورند و بنابراین از هر کدام از ورودی ها وارد شوید، می توانید بازی در این ماشین های جذاب را تجربه کنید.

هزینه: 8,000 تومان

محل بازی:

کنار چرخ و فلک، کمی بالاتر از بام لند

کنار گیشه بلیت، غرب دریاچه چیتگر

محدودیت وزن: حداکثر 80 کیلوگرم

محدودیت قد: 100 تا 190 سانتی متر

محدودیت سن: حداقل 7 سال

دریاچه چیتگر تهران

13- زمین بازی و جایزه

اگر به سمت غربی دریاچه بروید، شهربازی کودکانه و رنگارنگی توجه تان را جلب خواهد کرد که در آن بازی های مختلف و هیجان انگیزی برای کودکان به چشم می خورد. این مجموعه که با نام «زمین بازی و جایزه» خودنمایی می کند، نزدیک 10 بازی متفاوت دارد که می تواند مدت ها بچه ها را مشغول کند. هزینه هر یک از این بازی ها عبارت اند از:

دریاچه چیتگر تهران

نام بازیهزینهترامپولین5,000 تومانرالی کودک6,000 تومانآکروجت6,000 تومانکَشتی6,000 تومانآفتاب مهتاب6,000 توماناستخر توپ3,000 تومانتکان دهنده3,000 تومانجیروسینگ7,000 تومانبیل مکانیکی7,000 تومانمریگراند6,000 تومانقطار کودک آکروجت مریگراند15,000 تومان

البته خوب است بدانید تمام بازی هایی که گفته شد در سمت غربی قرار ندارند و تعدادی از بازی ها در بخش شمالی و در نزدیکی نمازخانه به چشم می خورد. این شهربازی وسعت چندانی ندارد؛ اما محیط شاد و رنگارنگ آن باب طبع کودکان خواهد بود. بازی های کَشتی، پری زنبوری و باب اسفنجی در این بخش قرار دارند.

دریاچه چیتگر تهران

14- پیاده روی و دوچرخه سواری در چیتگر

وقتی پا به دریاچه چیتگر بگذارید، آدم های زیادی را خواهید دید که سوار بر دوچرخه در اطراف دریاچه گردش می کنند و یا پیاده و دوان دوان این مسیر را طی می کنند. اگر شما هم حوصله پیاده روی و دوچرخه سواری داشته باشید، خبرهای خوبی برای شما داریم؛ به سراغ دوچرخه های دریاچه چیتگر بروید و یا با کفش های ورزشی و مناسب راهی دریاچه چیتگر شوید. پیش از توضیح بیشتر درباره مسیرهای پیاده روی و پیست دوچرخه، باید بدانید که می توانید به راحتی دوچرخه ها را از ورود های شرقی و غربی دریاچه کرایه کنید.

  جاذبه تاریخی قلعه دهشاد

دریاچه چیتگر تهران

هزینه ها: 15,000 تومان

ساعت کار: 15:00 تا 1:00 بامداد

برای شروع پیاده روی و یا دوچرخه سواری توصیه می کنیم مسیر را به سمت جنوب دریاچه چیتگر ادامه دهید. فرقی ندارد روز یا شب را برای پیاده روی در هوای تمیز اطراف دریاچه انتخاب کرده اید، به زودی زیبایی های مسیر شما را خوشحال خواهد کرد. قدری که جلوتر بروید، گذرگاه های جذاب و چوبی گذر موج توجه شما را جلب می کنند. معماری این بخش بسیار چشم نواز است و مسیر را برای شما خوشایندتر می سازند. اگر شب هنگام را برای پیاده روی انتخاب می کنید، نور پردازی های مسیر، از دور و نزدیک قابل توجه هستند.

علاوه بر این در کنار مسیر پیاده روی، یک پیست دوچرخه سواری نیز وجود دارد که از میان سازه ها و گذرگاه هایی چوبی عبور می کند. البته این پیست با نرده و فنس جدا نشده است و عابران پیاده هم به آن دسترسی دارند. در انتها خوب است بدانید طول این مسیر برای پیاده روی و دوچرخه سواری برابر با 6 کیلومتر است.

دریاچه چیتگر تهران

15- تفریح در ساحل سنگی دریاچه چیتگر

یکی از بخش های منحصر به فرد و متفاوت این دریاچه، ساحل سنگی چیتگر است. در این ساحل، بر خلاف سایر بخش ها نه تنها از پشت نرده دریاچه را نمی بینید، بلکه می توانید تا نزدیکی آب پیش بروید و اگر هم دل تان خواست قدری آب بازی کنید. یا آن که تنها در کنار آب، قدری بنشینید و به یاد دریا، لحظاتی جذاب را سپری کنید. اگر خوش شانس باشید، مرغابی ها و اردک های دریاچه هم از کنار شما عبور می کنند و قدری بیشتر طبیعت را لمس می کنید.

دریاچه چیتگر تهران

16- تماشای اجرای موسیقی

اگر شما هم از آن دسته آدم های عشق موسیقی و هنرهای شنیداری هستید، دریاچه چیتگر برای شما هدیه جذابی در آستین دارد. برای این کار کافیست حوالی غروب به سمت بام لند، مرکز خرید کنار دریاچه بروید. به زودی در گوشه و کنار مرکز خرید، گروه های مختلفی را خواهید دید که در حال اجرای موسیقی اند و هر یک سبک مخصوص به خود را دارند. پای تماشای یکی از گروه ها که بایستید، زمان را از دست خواهید داد و ممکن است ببینید مدت ها گذشته و شما سراپا از اجرای آن ها لذت می برید.

دریاچه چیتگر تهران

17- عکاسی در دریاچه چیتگر

اگر اهل عکاسی باشید، شنیدن نام دریاچه به قدری جذاب هست که بخواهید در اولین فرصت ممکن برای عکاسی در کنارش برنامه ریزی کنید. اگر از عکاسی با نوردهی طولانی چیزی نمی‌دانید، خوب است به اصول اولیه این تکنیک عکاسی نگاهی بیاندازید تا دریابید چه موقعیت هیجان انگیز و عکاسانه ای درست در پیش روی شماست. در این صورت بردن سه پایه را فراموش نکنید که می توانید تعدادی از بهترین عکس های‌تان را بگیرید.

البته یکی دیگر از جذابیت های دریاچه وجود پرندگان مهاجر چیتگر است که از آذر ماه میهمان منطقه چیتگر می‌شوند. برای عکاسی از این پرنده ها و مرغان دریایی، پاییز و زمستان دریاچه چیتگر را فراموش نکنید.

دریاچه چیتگر تهران

18- پیک نیک در کنار دریاچه چیتگر

فرقی ندارد از کدام ورودی استفاده می کنید، تابستان ها می توانید در کنار فضای سبز دریاچه پیک نیک کنید. در باقی اوقات هوا معمولا بسیار سرد است و احتمالا دل تان نمی خواهد روی زمین بنشینید. البته حواس تان باشد برای انداختن زیرانداز خود، بخشی از سنگفرش ها را انتخاب کنید و بی خیال چمن ها شوید؛ چرا که به زودی نگهبان مجموعه از شما می خواهد که از روی چمن بلند شوید.

نکته

همچنین خوب است بدانید که در محوطه مجموعه بام لند امکان پیک نیک و انداختن زیرانداز ندارید. در واقع اگر سبد پیک نیک دست شما باشد، متاسفانه امکان استفاده از ورودی بام لند را هم ندارید و باید از ورودی های اطراف استفاده کنید.

دریاچه چیتگر تهران

19- ماهیگیری در چیتگر

یکی از دیگر تفریحاتی که در کنار مرکز خرید بام لند قرار دارد، کلوپ ماهیگیری است. با مراجعه به این کلوپ می توانید از امکانات آن استفاده کنید و به ماهیگیری در دریاچه زیبای پایتخت مشغول شوید. همچنین از این کلوپ می توانید لوازم ماهیگیری اجاره کرده و یا در مسابقات آن ها شرکت کنید. در صورتی که به استفاده از امکانات این کلوپ تمایل دارید، عضویت در این مجموعه برای شما به صرفه تر خواهد بود ضمن آن که از امکانات به خصوصی نیز بهره مند می شوید. خوب است بدانید در این کلوپ 32 جایگاه ماهیگیری وجود دارد که اولویت استفاده با افرادی است که رزرو کرده اند. برای رزرو و یا عضویت به وبسایت کلوپ ماهیگیری چیتگر مراجعه کنید.

دریاچه چیتگر تهران

هزینه ها:

پکیج عضویت 1: 80,000 تومان با امکانات ویژه تا پایان سال 97

پکیج عضویت 2: 120,000 تومان با امکانات ویژه تا پایان سال 97

یک روز کامل ماهیگیری ویژه اعضا: 100,000 تومان

ماهیگیری آزاد، خارج از پکیج و بدون امکانات: 150,000 تومان

ساعت کار: 06:00 – 23:30

محل بازی: رو به روی مرکز خرید بام لند، شرق دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر تهران

20- کلوپ اسکیت

اسکیت سواری و اسکیت برد سواری از دیگر تفریحاتی است که می توانید در اطراف دریاچه چیتگر به سراغ شان بروید. برای این کار به سوی پیست اسکیت در بخش شمالی دریاچه بروید و با ورود به آن، در محوطه آن به اسکیت سواری مشغول شوید. البته این پیست همیشه باز نیست و ممکن است گاهی به در بسته بخورید.

دریاچه چیتگر تهران

21- پیست پاتیناژ بام لند

پیست پاتیناژ را می توانید در مرکز خرید جذاب بام لند پیدا کنید. قسمت خوب ماجرا آن جاست که اگر از طرفداران پر و پاقرص این ورزش هیجان انگیزید، می توانید برای آموزش روی این پیست حساب کنید. اگر هم سالی یکی دو بار گذرتان به بام لند می افتد، می توانید تنها برای زمانی 30 دقیقه ای در این پیست تفریح کنید. همچنین نگران کفش پاتیناژ نباشید، چرا که با هزینه ای که می پردازید، می توانید از کفش های اجاره ای و آموزش اولیه پیست استفاده کنید.

هزینه آموزشی: 10 جلسه یک ساعته 450,000 تومان

هزینه تفریحی: هر 30 دقیقه 20,000 تومان

دریاچه چیتگر تهران

پرنده نگری در دریاچه چیتگر

یکی از جذاب ترین تفریحات دریاچه چیتگر، پرنده نگری است. درست کمی پس از آن که این دریاچه به بهره برداری رسید، چیتگر به میزبانی خونگرم برای مرغان دریایی یا کاکایی ها بدل شد. از آن پس هر ساله تعداد بالایی از این پرنده ها چیتگر را در فصل کوچ و سفر به سرزمین های گرم انتخاب می کنند و شادی را برای بازدیدکننده ها به ارمغان می آورند.

شاید جالب باشد بدانید برای آن که کاکایی ها را ببینید، لازم نیست تجهیزات خاصی داشته باشید. قدری نان خشک و یا قطعات میوه همراه خود به چیتگر بروید، در عرض چند دقیقه کاکایی ها به سوی شما خواهند آمد. سر و صدای شعفناک مرغان دریایی را به راحتی می شنوید و می بینید که چطور برای غذای در دست شما، به پایین هجوم می آورند.

دریاچه چیتگر تهران

بام لند | مجموعه ای مجلل به سبک اروپایی ها

یکی از شکیل ترین و جدیدترین مراکز خرید تهران را درست در کنار دریاچه چیتگر خواهید دید. وقتی به سمت مرکز خرید بام لند بروید، مجموعه ای از 12 ویلای سفید و دو طبقه را می بینید که به زیبایی در کنار هم آرایش یافته اند و حتا از سوی دیگر دریاچه نیز جلب توجه می کنند. مرکز خریدی سفید رنگ و با معماری مدرن که برندهای نام آشنای داخلی و بین المللی بسیاری را در خود جای داده و از امکانات رفاهی و تفریحی خوبی برخوردار است. از جمله برندهای نام آشنای بام لند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریاچه چیتگر تهران

آدیداس | Adidasآلدو | Aldoسواروفسکی | Swarovski کالینز | Colin\’sویمنز سیکرت | Womens Secretمنگو | Mangoو …

علاوه بر این، خوب است بدانید بیش از 30 رستوران و کافه در این مجموعه مجلل به چشم می خورد که در فضایی چشم نواز و رو به دریاچه ساخته شده اند. بنابراین فرصت آن را دارید تا در موقعیتی کم نظیر، خودتان را به دقایقی خوشمزه در کنار دریاچه دعوت کنید.

دریاچه چیتگر تهران

ساعت کار: 

شش ماه اول

روزهای شنبه تا چهارشنبه: 10:00 – 23:00

روزهای 5 شنبه، جمعه و روزهای تعطیل: 10:00 – 24:00

شش ماه دوم: 10:00 – 23:00

آدرس: ﺗﻬﺮان، ﺑﺰرﮔﺮاه ﺷﻬﯿﺪ ﻫﻤﺖ، ﺧﺮوﺟﯽ ﺑﻠﻮار ﮐﺎﺷﺎن، میدان موج، خیابان موج بلوار صدف، مرکز تجاری تفریحی بام لند

دریاچه چیتگر تهران

رستوران ها و کافه های دریاچه چیتگر

اگر حوصله آن را داشته باشید که دورتادور دریاچه را بگردید، با خوشمزه فروشی های مختلفی رو به رو خواهید شد و می بینید در تمام بخش های دریاچه به غیر از ضلع جنوبی، گزینه های متنوعی از رستوران و کافه وجود دارد. اگر به دنبال بهترین رستوران ها و کافه ها هستید و از صرف غذا در محیطی لوکس و پر زرق و برق لذت می برید، یک راست به سمت بام لند بروید و با دست باز، از میان گزینه های معروفش یکی را انتخاب کنید. در این بخش انواعی از رستوران ها و کافه هایی را خواهید دید که درست رو به دریاچه قرار دارند و چشم اندازی تماشایی را در اختیار شما می گذارند. همچنین جالب است بدانید از جمله کافه ها و رستوران های بام لند، برخی به سقف های جمع شونده مجهزند و بنابراین در هوای صاف، می توانید از تماشای آسمان هم لذت ببرید.

اگر هم به فضای مجلل و محیط لوکس اعتقادی ندارید و خوردن غذا در رستوران های کوچک و خودگردان را بیشتر می پسندید، ورودی غربی و رستوران هایش برای شما مناسب هستند.

دریاچه چیتگر تهران

ساعات کار کافه های بام لند: 

شش ماه اول

روزهای شنبه تا چهارشنبه: 10:00 – 24:00

روزهای 5 شنبه، جمعه و روزهای تعطیل: 10:00 – 01:00 بامداد

شش ماه دوم: 10:00 – 24:00

ساعات کار رستوران های بام لند: 

شش ماه اول

روزهای شنبه تا چهارشنبه: 12:00 – 24:00

روزهای 5 شنبه، جمعه و روزهای تعطیل: 12:00 – 01:00 بامداد

شش ماه دوم: 12:00 – 24:00

ساعت کار باقی رستوران ها و کافه ها: صبح تا نیمه شب، اداره خصوصی

دریاچه چیتگر تهران

امکانات دریاچه چیتگر

از آن جا که ورودی اصلی دریاچه چیتگر در سمت غربی قرار دارد، بسیاری از امکانات و خدمات نیز طوری طراحی شده اند که به ورودی اصلی دریاچه دسترسی مناسبی دارند.

پارکینگ: پارکینگ های دریاچه در نزدیکی ورودی اصلی (غربی) و ورودی شرقی قرار دارند که متاسفانه ظرفیت و گنجایش لازم را ندارند و اغلب مردم برای پارک، حاشیه خیابان را انتخاب می‌کنند.

زمین بازی کودکان: این زمین بازی درست در کنار شهربازی غربی دریاچه قرار دارد.

غرفه های خوراکی: در نقاط مختلفی از اطراف دریاچه چیتگر می توانید غرفه های خوراکی و تنقلات را پیدا کنید.

آبنمای موزیکال: آبنمای موزیکال را در بدو ورود به قسمت ساحلی دریاچه خواهید دید که در روزهای گرم تابستانی کودکان را غرق شادی می‌ کند.

  قدیمی ترین رستوران ها و غذاخوری ها در بازار تهران

دریاچه چیتگر تهران

سرویس بهداشتی، آبخوری: از دیگر امکانات منطقه ساحلی دریاچه چیتگر می توان به سرویس های بهداشتی تمیز و متعدد و آبخوری در جای جای بخش ساحلی اشاره کرد که باعث می‌شود ساعاتی لذت بخش تر را در کنار دریاچه نیلی پایتخت بگذرانید.

نمازخانه: در قسمت شمالی دریاچه چیتگر نمازخانه ای درست در کنار سرویس بهداشتی قرار دارد که کوچک اما تمیز است.

آلاچیق: درست در کنار راید اسکیت هوایی تعدادی آلاچیق وجود دارد که می توانید برای پیک نیک از آن ها استفاده کنید.

آمفی تئاتر: آمفی تئاترهایی به صورت روباز در شرق و غرب دریاچه چیتگر با ظرفیت ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ نفر قرار دارند که محل برگزاری جُنگ های شادی و مراسم های مختلف هستند؛ به طور مثال در شب های ماه رمضان مراسم های شادی در این آمفی تئاترها برگزار می شوند.

دریاچه چیتگر تهران

بهترین زمان بازدید از دریاچه چیتگر

برای بازدید از جاذبه ای مانند دریاچه چیتگر که در فضای سرپوشیده قرار ندارد، دانستن بهترین زمان بازدید اهمیت پیدا می کند.

شش ماه اول سال: در شش ماه اول سال، دمای هوا بالاست و پیک نیک و یا حتا پیاده روی در جوار دریاچه، می تواند بسیار مطبوع و لذت بخش باشد. همچنین در این زمان درختان و فضای سبز اطراف بر جذابیت بازدید شما اضافه می کنند.

شش ماه دوم سال: در نیمه دوم سال، دیگر از گرمای سابق خبری نیست و شاید گردش در اطراف دریاچه چندان گزینه دلخواهی نباشد؛ اما مرغان دریایی چیتگر را از قلم نیندازید. دقیقا در این زمان است که سر و کله کاکایی ها پیدا می شود و فوج فوج در آسمان چیتگر پرواز کرده و یا در نزدیکی ساحل بر روی زمین می نشینند. پس زمستان ها و پاییز دریاچه چیتگر را از دست ندهید و از نزدیک این موجودات دلربا را تماشا کنید.

دریاچه چیتگر تهران

دسترسی به دریاچه شهدای خلیج فارس

برای رسیدن به دریاچه شهدای خلیج فارس که در شمال غرب تهران قرار دارد، چندین گزینه پیش روی شماست که بستگی به شما و موقعیت شما دارد.

1- ماشین شخصی

با ماشین سواری دو مسیر مناسب پیش روی شماست:

مسیر اول: ابتدا به بزرگراه همت غرب بروید، بعد از آن وارد بزرگراه شهید خرازی شوید و سپس از خروجی دریاچه به سمت دریاچه شهدای خلیج فارس بروید.

مسیر دوم: از بزرگراه آزادگان شمالی وارد خروجی شهید خرازی شوید و سپس از خروجی دریاچه به سمت دریاچه شهدای خلیج فارس بروید.

دریاچه چیتگر تهران

2- مترو

در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شده، به پایانه اتوبوس نزدیک ایستگاه چیتگر رفته و بعد با استفاده از اتوبوس شهرک شهید باقری خود را به دریاچه برسانید. در ایستگاه مترو

ایران خودرو (بین ایستگاه چیتگر و وردآورد) پیاده شده، به ایستگاه اتوبوس بروید و از آنجا با اتوبوس شهرک شهید باقری خود را به دریاچه برسانید.

3- اتوبوس 

به پایانه اتوبوس صادقیه بروید و با استفاده از اتوبوس خط 322 خود را به دریاچه شهدای خلیج فارس برسانید. ایستگاهی که باید در آن پیاده شوید، «جوزانی» نام دارد و در مجموع از صادقیه تا دریاچه حدود 30 دقیقه در راه خواهید بود. یا آن که در ایستگاه اتوبوس جنب مترو چیتگر، ایران خودرو و المپیک سوار اتوبوس شهرک شهید باقری شده و ایستگاه دریاچه از اتوبوس پیاده شوید.

در نهایت بسته به آن که بخواهید از کدام سمت وارد محوطه دریاچه چیتگر شوید، می توانید از یکی از دو آدرس زیر استفاده کنید:

آدرس 1: ﺗﻬﺮان، ﺑﺰرﮔﺮاه ﺷﻬﯿﺪ ﻫﻤﺖ، ﺧﺮوﺟﯽ ﺑﻠﻮار ﮐﺎﺷﺎن، میدان موج، خیابان موج بلوار صدف، مرکز تجاری تفریحی بام لند

آدرس 2: تهران، منطقه 22، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه چیتگر، دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر تهران

چیتگر، از ایده تا ساخت و بهره برداری

جالب است بدانید که ایده ابتدایی ساخت دریاچه چیتگر به سال ها پیش بر می گردد و این موضوع اولین بار در سال 1347 و پیش از انقلاب اسلامی مطرح شد. در آن زمان تنها ایجاد یک آبگیر مد نظر بود و البته به دلایل مختلف و فنی هیچ گاه جدی گرفته نشد. سال ها گذشت اما این ایده از یاد نرفت و در اوایل دهه هشتاد بار دیگر مورد توجه و بررسی مطالعاتی قرار گرفت. از جمله چیزهایی که باعث شد مسوولان توجه بیشتری به ایده ساخت دریاچه ای مصنوعی نشان دهند، ایجاد منبعی برای تلطیف هوای شهر تهران و منطقه دریاچه بود. البته موقعیت دریاچه نیز در این موضوع بی تاثیر نبود چرا که بادهای موسمی غرب به شرق تهران، باعث می شوند تاثیر مثبت وجود دریاچه در دیگر بخش های شهر نیز به چشم بخورد.

دریاچه چیتگر تهران

این بار که به نظر تصمیم مسوولان جدی تر از پیش می آمد، در بازه های مختلف مطالعات دقیق و جزیی بسیاری صورت گرفت تا تمام جوانب و ظرفیت های ساخت دریاچه ای مصنوعی در غرب تهران بررسی شود. در نهایت در سال 1389 خورشیدی بود که آغاز ساخت دریاچه کلید زده شد. عملیات پهنه آبگیری دریاچه در همان سال انجام شد و در سال 1391 نیز ساخت بخش ساحلی مجموعه در برنامه قرار گرفت. در نهایت اردیبهشت سال 1392 بود که دریاچه مصنوعی چیتگر افتتاح شده و ورود و دسترسی عمومی به آن آغاز شد.

دریاچه چیتگر تهران

دانستنی های دریاچه چیتگر

1- بد نیست بدانید به هنگام بهره برداری از این دریاچه قرار بود تفریحات آبی بسیاری در آن راه اندازی شود که جت اسکی و والیبال ساحلی از آن جمله بود. هرچند تا به حال تنها تفریح آبی قابل توجه و امکان پذیر دریاچه، قایق سواری است و خبری از عملی شدن دیگر برنامه ها نیست.

2- در میان دریاچه وسیع چیتگر چند جزیره با نام شهدای تنب بزرگ، شهدای تنب کوچک و شهدای ابوموسی است که در مجموع وسعتی برابر با 100 هزار متر مربع دارند. قرار است در آینده مجموعه ای از امکانات تفریحی، فرهنگی و مذهبی در این جزیره ها ایجاد شود.

3- حجم مخزن دریاچه چیتگر بین 9.5 تا 11 میلیون متر مکعب و مساحت خود مخزن نیز 220 هکتار است.

4- خوب است بدانید حجم دریاچه پشت سد در حدود ۵/۶ میلیون متر مکعب ارزیابی می شود.

5- طول دریاچه چیتگر برابر با ۱۶۵۰ متر است.

دریاچه چیتگر تهران

معضلات زیست محیطی و پوشش جانوری دریاچه

پس از گذشت چند ماه از افتتاح، دریاچه چیتگر با مشکل بوی نامطبوع، تغییر رنگ و نوعی از حشرات موذی و پشه هایی سفید رنگ رو به رو شد که باعث نارضایتی و شکایت ساکنان و بازدیدکنندگان دریاچه چیتگر شد. در واقع این مشکلات به سبب لایه عایق زیرین دریاچه و نبود جریان آب ورودی یا خروجی به دریاچه بود که باعث می شد آب دریاچه کاملا راکد باقی بماند و در طی چندین ماه مشکلاتی را ایجاد کند. پس از ایجاد این معضلات، پیشنهادهای بسیاری برای رفع این مشکلات از سوی فعالان محیط زیست ارایه شد که یکی از آن ها اضافه کردن ماهی کپور به محیط دریاچه بود. هم اکنون تعداد بالایی از این ماهی ها را در چیتگر خواهید دید. از دیگر پیشنهاداتی که ارایه شد کاشت نیزار و ایجاد پوشش گیاهی بود که به سبب طراحی و نوع دریاچه امکان پذیر نبود.

دریاچه چیتگر تهران

خوشبختانه در نهایت با اقدامات موثری که انجام گرفت، در حال حاضر و پس از گذشت سه سال دریاچه چیتگر فاقد هرگونه حشرات موذی و بوی ناخوشایند است. از جمله آن کارهای موثر، افزودن فواره و تصفیه خانه به فضای وسیع دریاچه بود. فواره ها با ایجاد جریان درون آب و افزودن سطح تماس آب با اکسیژن، مانع از گندیدن و رکود آب می‌شوند.

در پاییز اولین سال افتتاح دریاچه چیتگر، برخلاف تصور، بسیاری از پرندگان مهاجر و مرغان دریایی، دریاچه چیتگر را برای گذران زمستان خود برگزیدند و تا آخر زمستان میهمان دریاچه نیلگون پایتخت شدند. پس از آن هر ساله از اواخر پاییز و ماه آذر تا اواخر زمستان، دریاچه چیتگر میزبان این پرندگان مهاجر است که همین دلیل کافی و مجاب کننده ای برای بسیاری از شهروندان تهرانی ست تا اوقاتی را در کنار دریاچه و پرندگان بگذرانند.

محققان و متخصصان وجود پرندگان و مرغان دریایی را به فال نیک گرفتند و گفتند وجود این موجودات نشان از وضعیت مناسب و سالم دریاچه دارد، کما این که وجود پرندگان نشان می دهد در منطقه دریاچه چیتگر زنجیره حیوانی به وجود آمده است.

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران کجاست؟

هنگامی که صحبت از جاذبه های گردشگری تهران به میان می آید، گزینه های مختلفی به ذهن می رسد و قطعا دریاچه چیتگر تهران یکی از آن گزینه هاست. این دریاچه مصنوعی که با نام دریاچه شهدای خلیج فارس تهران نیز شناخته می شود با 130 هکتار مساحت و 2 تا 12 متر عمق در غرب تهران واقع شده است. آب این دریاچه که در بخش شمالی پارک جنگلی چیتگر واقع شده است، از رودخانه کن به کمک سامانه انتقال آب تامین می شود.

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور، تاثیر به سزایی در آب و هوای منطقه خود گذاشته است، به طوری که اکثر مناطق اطراف آن هوای پاکیزه تری را نسبت به سایر نواحی تهران دارند. علاوه بر این امکانات تفریحی دریاچه چیتگر در جذب گردشگر به سوی آن بی تاثیر نبوده است. در دریاچه شهدای خلیج فارس سه جزیره با نام های تنب بزرگ، تنب کوچک و شهدای ابوموسی ساخته شده که هر یک از آنها امکانات تفریحی مختلفی را ارائه میدهند. علاوه بر این قایق سواری و ماهیگیری نیز در آن رونق دارد.

دریاچه چیتگر تهران

همچنین این دریاچه با اهداف خاصی ساخته شده است که از جمله آنها می توان به جذب گردشگر، تشویق بخش خصوصی به سرمایه گزاری و ایجاد اشتغال، ایجاد جلوه های بیشتر در منطقه و بهبود وضعیت زیست محیطی منطقه اشاره کرد

دریاچه چیتگر تهران

علاوه بر این در اطراف این دریاچه مکان های تفریحی زیادی به چشم می خورد که از جمله آنها می توان به ساحل سنگی، پارک جنگلی چیتگر، شهربازی، اسکله تفریحی و مراکز اقامتی اشاره کرد.

دریاچه شهدای خلیج فارس چیتگر یکی از جاذبه های گردشگری تهران به حساب می آید که شما می توانید در تور تهران گردی از آن دیدن به عمل آورید.

آدرس دریاچه چیتگر : استان تهران، شهر تهران، منطقه 22، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه چیتگر

عکسهای دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر تهران

مشخصات فنی دریاچه چیتگر تهران

وسعت کل مجموعه در حدود ۲۵۰ هکتار است که ۱۳۰ هکتار آن پهنه آبگیر (دریاچه) و مابقی پهنه ساحلی است. تراز تاج دایک دریاچه ۱۲۶۸٫۵ متر از سطح دریا می‌باشد و تراز حداکثر آب دریاچه ۱۲۶۷٫۵ می‌باشد. آبگیری دریاچه در فصول پرآبی رودخانه کن از ابتدای دی ماه تا پایان فروردین انجام می‌شود.

حجم دریاچه پشت سد نیز درحدود ۶٫۹ میلیون متر مکعب برآورد می‌گردد.طول تاج سد دریاچه ۷۳۰ متر و عرض آن ۱۲ متر، محیط دایک ساحلی پیرامون دریاچه ۴۸۰۰ متر و قطر دریاچه ۱۸۰۰ متر می‌باشد.

عمق دریاچه در کناره‌ها بین یک‌ونیم تا دومتر است، اما در اواسط دریاچه عمق به ۱۲ متر هم می‌رسد.

منبع : eneshat،karnaval،fa.wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید