قزل اوزن زنجان رودخانه ای که در میان این همه جاهای دیدنی زنجان حرفی برای گفتن دارد . اگر گردشگر زنجان هستید رودخانه قزل اوزن را در لیست جاهای دیدنی خود قرار دهید .

رودخانه قزل اوزن زنجان کجاست؟

استان زنجان یکی از استان های شمال غربی کشور می باشد که به دلیل موقعیت جغرافایی اش جاذبه های طبیعی زیادی را در خود جای داده است. رودخانه قزل اوزن مهم ترین رودخانه استان زنجان می باشد که به دلیل عبور از روستای ماهنشان به رودخانه قزل اوزن ماهنشان نیز شهرت دارد. این رودخانه از چهل چشمه در ارتفاعات استان کردستان سرچشمه می گیرد.

عکس رودخانه قزل اوزن زنجان

قزل اوزن زنجان ، رودخانه قزل اوزن مهمترین رودخانه زنجان

قزل اوزن کلمه ای ترکی می باشد و قزل به معنی قرمز و اوزن به معنای شناور می باشد. در متون قدیم یونانی نام این رود آماردس و در منابع اسلامی به آن نهر الابیض یا سفید رود می گویند. رودخانه قزل اوزن از مناطق خدابنده، ماهنشان در شمال غربی استان زنجان وارد محدوده میانه و خلخال وبا پیوستن به رودخانه ای در استان گیلان وارد دریاچه سد سپید رود می شود و پس از آن به همراه رودخانه شاه رود رودخانه ای به نام سپید رود را تشکیل می دهند و نهایتا وارد دریای خزر می شوند.

قزل اوزن زنجان ، رودخانه قزل اوزن مهمترین رودخانه زنجان

رودخانه قزل اوزن زنجان به دلیل عبور از چند استان شامل همدان ، زنجان ، قزوين ، گيلان ، آذربايجان شرقي ، تهران ، کردستان، اردبيل و طویل بودن (۶۷۰ کیلومتر) نقش بسیار مهمی در کشاورزی و آب و هوای محل عبور خود دارد. در این رودخانه ماهیگیری رونق دارد و می توان ماهی هایی چون زردپر، سیاه ماهی، خیاطه ماهی و ماهی کپور صید کرد. رودخانه قزل اوزن دارای اهمیت اقتصادی بسیار بالایی است و از مناطق گردشگری استان زنجان به حساب می آید.

مطلب پیشنهادی:  کوه های آلاداغ لار زنجان ، جلوه ویژه از رنگین کمان

قزل اوزن زنجان ، رودخانه قزل اوزن مهمترین رودخانه زنجان

رودخانه قزل اوزن از کنار جاده تبریز-تهران می گذرد و آن را تبدیل به منطقه گردشگری زیبایی کرده است. این رودخانه باعث به وجود آمدن باغ ها و کشتزارهای بسیاری در اطراف خود شده است.

منبع : eneshat
نویسنده

یک نظر بنویسید